Británie ukázala první mince s novým králem Karlem III. Podívejte se, jak vypadají

ČTK ČTK
30. 9. 2022 9:45
Britská mincovna Royal Mint představila první mince s portrétem nového panovníka, krále Karla III. Profil třiasedmdesátiletého krále se nejprve objeví na mincích v hodnotě 50 pencí (14 korun) a nové pamětní minci v hodnotě pět liber připomínající královnu Alžbětu II., která bude zobrazena z druhé strany. Podle tradice má nový panovník na minci profil z druhé strany než jeho předchůdce.

Pamětní mince budou k dispozici od října a nové mince v hodnotě 50 pencí budou postupně uváděny do oběhu od prosince, uvedla mincovna.

Oficiální portrét na mincích schválil osobně král. Jeho autorem je britský sochař Martin Jennings. Podobiznu krále bez koruny obklopuje latinský nápis znamenající král Karel III., z Boží milosti, obránce víry.

Jennings uvedl, že portrét krále byl vytvořen podle fotografie a byl inspirován ikonickými podobiznami, které po staletí zdobily britské mince. "Je to nejmenší dílo, které jsem vytvořil, ale je pro mě povznášející vědět, že ho budou v příštích stoletích moci vidět a držet lidé po celém světě," řekl Jennings.

Královna Alžběta II. zemřela 8. září ve věku 96 let, po 70 letech na trůnu. V oběhu je přibližně 27 miliard mincí s její podobiznou. Ty zůstanou nadále zákonným platidlem, vyřazovány z oběhu budou postupně.

Ředitel Royal Mint Museum Kevin Clancy uvedl, že změna portrétu představuje největší změnu na britských mincích za poslední desetiletí a pro mnoho lidí to bude poprvé, co uvidí na mincích novou podobiznu, napsala agentura Reuters.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Bývalý šéf Theranosu Balwani půjde za podvod na 13 let do vězení

Soud poslal na téměř 13 let do vězení bývalého prezidenta farmaceutické společnosti Theranos Rameshe "Sunnyho" Balwaniho. Odsouzen byl za podvod vůči investorům, zákazníkům i pacientům. Informovala o tom agentura AP.

V listopadu přitom za stejný čin poslal soud do vězení i zakladatelku Theranosu Elizabeth Holmesovou, té udělil trest v délce 11 let a tři měsíce. Firma Theranos slibovala revoluci v medicíně, konkrétně technologii výrazně zjednodušující krevní testy, která se později ukázala jako vadná.

Společnost Theranos, která byla založena v roce 2003, vyvíjela technologii pro laboratorní analýzu, při které by místo klasických odběrů stačila jediná kapka krve. Pochybnosti se objevily, když americký list The Wall Street Journal začal na podzim 2015 zveřejňovat sérii článků, ve kterých bývalí zaměstnanci tvrdili, že krevní testy prováděné Theranosem jsou nespolehlivé. Z podvodů byla obviněna právě zakladatelka firmy Holmesová a její milenec, bývalý prezident společnosti Ramesh Balwani.

Zdroj: ČTK
Další zprávy