Británie má novou bankovku z plastu. Kritizují ji ale vegetariáni

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
18. 7. 2017 17:32
Na nové desetilibrovce je zobrazena spisovatelka Jane Austenová, od jejíž smrti letos uplynulo 200 let.
Nová desetilibrová bankovka
Nová desetilibrová bankovka | Foto: Bank of England

Londýn - Britská centrální banka v úterý představila novou desetilibrovou bankovku (téměř 300 českých korun). Je plastová a je na ní vyobrazena spisovatelka Jane Austenová, od jejíž smrti právě uplynulo 200 let. Do oběhu vstoupí 14. září.

"Romány Austenové mají celosvětový ohlas a i dnes promlouvají tak silně jako v době, kdy byly zveřejněny poprvé," uvedl guvernér centrální banky Mark Carney.

Loni byla uvedena do oběhu nová pětilibrovka, která byla první plastovou bankovou v Británii. Centrální banka uvedla, že tyto bankovky jsou trvanlivější a je obtížnější je padělat.

Nová pětilibrovka ale vyvolala kritiku od vegetariánů a některých náboženských skupin, protože obsahuje stopové množství živočišných tuků. Nová desetilibrovka by se měla vyrábět stejným způsobem, centrální banka však uvedla, že pracuje na nalezení alternativního způsobu výroby, který chce použít u nové dvacetilibrovky. Ta má jít do oběhu v roce 2020.

Nová desetilibrovka obsahuje prvky usnadňující její identifikaci pro nevidomé. Trvanlivost bankovky by podle centrální banky měla činit zhruba pět let. U běžných papírových jsou to dva roky.

Na nynější desetilibrové bankovce je zobrazen přírodovědec Charles Darwin. Platnost této bankovky by měla skončit v první polovině příštího roku, uvedla agentura Reuters.

 

Právě se děje

Další zprávy