Bramboráři dostanou náhradu za sucho při výrazném poklesu tržeb, řekl Jurečka

ČTK ČTK
23. 10. 2015 12:58
Český bramborářský svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor bylo zřejmě v Česku sklizeno nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Újmu způsobenou letošním počasím bude ministerstvo zemědělství zjišťovat i u dalších komodit, jako je kupříkladu ovoce, zelenina a chmel.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Havlíčkův Brod - Pěstitelé brambor dostanou náhradu za škody způsobené suchem, pokud prokážou pokles svých tržeb v porovnání s minulými roky o více než 30 procent. Újmu způsobenou letošním počasím bude ministerstvo zemědělství zjišťovat i u dalších komodit, jako je kupříkladu ovoce, zelenina a chmel. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dnešním semináři pěstitelů brambor v Havlíčkově Brodě.

Český bramborářský svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor bylo zřejmě v Česku sklizeno nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Z hektaru bylo sklizeno v průměru 21,5 tuny brambor, o čtvrtinu méně než před rokem. Zároveň se proti loňsku o 5,5 procenta snížila plocha osázená bramborami.

"My kompenzace za sucho budeme realizovat," uvedl Jurečka. Zemědělci ale podle něj musejí být trpěliví, protože kvůli složité administraci se budou peníze vyplácet až příští rok, a to koncem prvního čtvrtletí nebo počátkem druhého čtvrtletí. Údaje o škodách, které pěstitelé poskytnou, musí v každém podniku zkontrolovat škodní komise.

Zemědělci ale nyní dostávají za brambory lépe zaplaceno. Při prodeji ve velkém prodávají kilogram za šest až sedm korun, což je dvakrát až třikrát víc než loni, kdy byl brambor v Česku naopak nadbytek. Jurečka upozornil na to, že vyplácení náhrad nebude záviset čistě jen na poklesu výnosu, ale na propadu příjmů. "Musíme se bavit o tom - výnos krát cena," řekl.

Ministr uvedl, že náhrady za sucho by se měly týkat většiny komodit označovaných jako citlivé. "Mluvíme o bramborách, chmelu, ovoci, zelenině," řekl. U cukrové řepy se podle něj teprve ukáže, do jaké míry pokles výnosů vykompenzoval nárůst cukernatosti.

O podporu za sucho se hlásí také chovatelé skotu, kteří nemohli vypěstovat dost krmiva a v zimě ho budou muset dokupovat. "I tam to monitorujeme a řešíme způsob, jak tam tu podporu dát," řekl Jurečka. Podle jeho odhadu by se celkový objem náhrad mohl pohybovat v řádu stovek milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 minutami

Sněmovna přes výhrady podpořila vznik stálých senátních obvodů

Sněmovna přes výhrady opozice podpořila v prvním kole vládní návrh na zavedení stálých obvodů pro volby do Senátu. Zamítnutí novely ve středu Piráti neprosadili. Návrh před dalším schvalováním projedná ústavně-právní výbor a také ústavní komise.

Předseda výboru Marek Benda (ODS) označil za mimořádně nešťastné a nerozumné řešení, kdy ústavní zákon vyjmenovává skoro všechny obce. Podle Pirátů návrh nabourává z dlouhodobého hlediska rovnost hlasovacího práva, když se bude výrazně lišit počet obyvatel v navrhovaných obvodech.

"Jsou konstruované často nepochopitelným způsobem," uvedl pirátský místopředseda Sněmovny Vojtěch Pikal. Nadhodil možnost přepočítávat obyvatele obvodů třeba jednou za 12 let a podle toho je měnit. Vládě vytkl, že navržené vymezení nerespektuje správní příslušnost ani spádovost obcí, na což poukázal i komunista Stanislav Grospič.

Zdroj: ČTK
před 22 minutami

Britská Dolní sněmovna odmítla změny v brexitovém zákoně

Britská Dolní sněmovna ve středu odmítla všechny změny, které v prováděcím zákonu k brexitové dohodě učinila horní komora. Sněmovna lordů chtěla mimo jiné lépe chránit občany EU či dětské uprchlíky. Návrh brexitového zákona nyní znovu poputuje do horní komory, která se může opět pokusit přijmout dodatky. Podle agentury Reuters ale termín brexitu v ohrožení není. Británie by měla EU opustit 31. ledna, tedy za devět dní.

Poslanci Dolní sněmovny, ve které mají konzervativci premiéra Borise Johnsona výraznou většinu, schválili návrh zákona o brexitu již 9. ledna. Sněmovna lordů, v níž mají více zástupců opoziční labouristé a liberální demokraté, ale tento týden k vládnímu textu připojila pět dodatků.

Zdroj: ČTK / Reuters
Další zprávy