Bramboráři dostanou náhradu za sucho při výrazném poklesu tržeb, řekl Jurečka

ČTK ČTK
23. 10. 2015 12:58
Český bramborářský svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor bylo zřejmě v Česku sklizeno nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Újmu způsobenou letošním počasím bude ministerstvo zemědělství zjišťovat i u dalších komodit, jako je kupříkladu ovoce, zelenina a chmel.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Havlíčkův Brod - Pěstitelé brambor dostanou náhradu za škody způsobené suchem, pokud prokážou pokles svých tržeb v porovnání s minulými roky o více než 30 procent. Újmu způsobenou letošním počasím bude ministerstvo zemědělství zjišťovat i u dalších komodit, jako je kupříkladu ovoce, zelenina a chmel. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dnešním semináři pěstitelů brambor v Havlíčkově Brodě.

Český bramborářský svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor bylo zřejmě v Česku sklizeno nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Z hektaru bylo sklizeno v průměru 21,5 tuny brambor, o čtvrtinu méně než před rokem. Zároveň se proti loňsku o 5,5 procenta snížila plocha osázená bramborami.

"My kompenzace za sucho budeme realizovat," uvedl Jurečka. Zemědělci ale podle něj musejí být trpěliví, protože kvůli složité administraci se budou peníze vyplácet až příští rok, a to koncem prvního čtvrtletí nebo počátkem druhého čtvrtletí. Údaje o škodách, které pěstitelé poskytnou, musí v každém podniku zkontrolovat škodní komise.

Zemědělci ale nyní dostávají za brambory lépe zaplaceno. Při prodeji ve velkém prodávají kilogram za šest až sedm korun, což je dvakrát až třikrát víc než loni, kdy byl brambor v Česku naopak nadbytek. Jurečka upozornil na to, že vyplácení náhrad nebude záviset čistě jen na poklesu výnosu, ale na propadu příjmů. "Musíme se bavit o tom - výnos krát cena," řekl.

Ministr uvedl, že náhrady za sucho by se měly týkat většiny komodit označovaných jako citlivé. "Mluvíme o bramborách, chmelu, ovoci, zelenině," řekl. U cukrové řepy se podle něj teprve ukáže, do jaké míry pokles výnosů vykompenzoval nárůst cukernatosti.

O podporu za sucho se hlásí také chovatelé skotu, kteří nemohli vypěstovat dost krmiva a v zimě ho budou muset dokupovat. "I tam to monitorujeme a řešíme způsob, jak tam tu podporu dát," řekl Jurečka. Podle jeho odhadu by se celkový objem náhrad mohl pohybovat v řádu stovek milionů korun.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čeští plochodrážníci vybojovali stříbro ve MS družstev na dlouhé dráze

Historického úspěchu dosáhli čeští jezdci v mistrovství světa družstev na dlouhé ploché dráze, když v německé Vechtě vybojovali stříbrné medaile. Josef Franc, Hynek Štichauer a Martin Málek podlehli ve finále Francouzům, kteří obhájili loňský premiérový triumf.

O velké překvapení se čeští reprezentanti postarali v semifinále, v němž před deseti tisíci diváků vyřadili favorizované Němce. Domácímu týmu nepomohl ani úřadující světový šampion mezi jednotlivci Martin Smolinski. Osminásobní mistři světa se museli spokojit s bronzem.

Dosavadním největším úspěchem českých jezdců bylo třetí místo z roku 2016 z Mariánských Lázní.

před 1 hodinou

Volejbalisté porazili na ME bez ztráty setu Estonsko

Čeští volejbalisté zaznamenali na mistrovství Evropy první výhru ve skupině D. Svěřenci trenéra Michala Nekoly dnes v Rotterdamu i díky deseti esům zdolali Estonsko 3:0 po setech 25:18, 34:32 a 28:26.

Nejvíce bodujícím hráčem utkání byl český univerzál Jan Hadrava s 23 body. Dramatický druhý i třetí set navíc vždy ukončil nechytatelným podáním.

Dalšími českými soupeři budou v pondělí mistři světa Poláci. Pak je ještě čeká Nizozemsko a Černá Hora. Do osmifinále postoupí nejlepší čtveřice.

Další zprávy