Bramboráři dostanou náhradu za sucho při výrazném poklesu tržeb, řekl Jurečka

ČTK ČTK
23. 10. 2015 12:58
Český bramborářský svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor bylo zřejmě v Česku sklizeno nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Újmu způsobenou letošním počasím bude ministerstvo zemědělství zjišťovat i u dalších komodit, jako je kupříkladu ovoce, zelenina a chmel.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Shutterstock

Havlíčkův Brod - Pěstitelé brambor dostanou náhradu za škody způsobené suchem, pokud prokážou pokles svých tržeb v porovnání s minulými roky o více než 30 procent. Újmu způsobenou letošním počasím bude ministerstvo zemědělství zjišťovat i u dalších komodit, jako je kupříkladu ovoce, zelenina a chmel. Novinářům to řekl ministr zemědělství Marian Jurečka (KDU-ČSL) na dnešním semináři pěstitelů brambor v Havlíčkově Brodě.

Český bramborářský svaz odhadl letošní propad úrody brambor na 30 až 40 procent. Brambor bylo zřejmě v Česku sklizeno nejméně od začátku plošného statistického sledování v roce 1920. Z hektaru bylo sklizeno v průměru 21,5 tuny brambor, o čtvrtinu méně než před rokem. Zároveň se proti loňsku o 5,5 procenta snížila plocha osázená bramborami.

"My kompenzace za sucho budeme realizovat," uvedl Jurečka. Zemědělci ale podle něj musejí být trpěliví, protože kvůli složité administraci se budou peníze vyplácet až příští rok, a to koncem prvního čtvrtletí nebo počátkem druhého čtvrtletí. Údaje o škodách, které pěstitelé poskytnou, musí v každém podniku zkontrolovat škodní komise.

Zemědělci ale nyní dostávají za brambory lépe zaplaceno. Při prodeji ve velkém prodávají kilogram za šest až sedm korun, což je dvakrát až třikrát víc než loni, kdy byl brambor v Česku naopak nadbytek. Jurečka upozornil na to, že vyplácení náhrad nebude záviset čistě jen na poklesu výnosu, ale na propadu příjmů. "Musíme se bavit o tom - výnos krát cena," řekl.

Ministr uvedl, že náhrady za sucho by se měly týkat většiny komodit označovaných jako citlivé. "Mluvíme o bramborách, chmelu, ovoci, zelenině," řekl. U cukrové řepy se podle něj teprve ukáže, do jaké míry pokles výnosů vykompenzoval nárůst cukernatosti.

O podporu za sucho se hlásí také chovatelé skotu, kteří nemohli vypěstovat dost krmiva a v zimě ho budou muset dokupovat. "I tam to monitorujeme a řešíme způsob, jak tam tu podporu dát," řekl Jurečka. Podle jeho odhadu by se celkový objem náhrad mohl pohybovat v řádu stovek milionů korun.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Lille ukončilo letitou nadvládu PSG v Superpoháru

Fotbalisté Lille ukončili letitou nadvládu Paris St. Germain ve francouzském Superpoháru. V dnešním utkání hraném v Tel Avivu zvítězil mistrovský celek 1:0 brankou portugalského záložníka Xeky ze závěru prvního poločasu.

Paris St. Germain vyhrál předchozích osm ročníků Superpoháru včetně toho předchozího, který se kvůli pandemii koronaviru hrál až letos v lednu. Pařížané v minulé sezoně po třech letech nevyhráli ligu, ale uspěli alespoň v domácím poháru po vítězství 2:0 nad Monakem.

O Superpohár hráli svěřenci Mauricia Pochettina bez hvězdného Kyliana Mbappého. V posledních 20 minutách si odbyl soutěžní premiéru po příchodu z Liverpoolu kapitán nizozemské reprezentace Georginio Wijnaldum.

Francouzský fotbalový Superpohár v Tel Avivu:

Lille - Paris St. Germain 1:0 (1:0)

Branka: 45. Xeka.

Lille vyhrálo Superpohár poprvé v historii a ukončilo osm ročníků trvající nadvládu PSG.

před 3 hodinami

Nevládní organizace zachránily za poslední den ze Středozemního moře 500 migrantů

Lodě nevládních organizací v neděli poskytly pomoc a přijaly na palubu zhruba 500 migrantů, které vylovily ve střední části Středozemního moře, mezi Libyí, Tuniskem, Itálií a Maltou. Oznámila to francouzská organizace SOS Méditerranée. Její loď v sobotu zachránila dalších 200 osob a na palubě má v současnosti na 550 migrantů, uvedla agentura AFP.

Nejvýznamnější zásah byl v noci na neděli nedaleko libyjských břehů. "Záchranná akce v mezinárodních vodách byla velice nebezpečná, velké plavidlo postavené ze dřeva s více než 400 osobami na palubě začalo nabírat vodu," uvedla francouzská organizace. Záchranné akce se účastnily i lodě Sea Watch 3 a Nadir německých organizací Sea Watch a ResQship. Při dalším zásahu nedaleko Malty loď Ocean Viking přijala na palubu dalších 100 migrantů.

Za posledních 48 hodin lodě zachránily zhruba 700 migrantů, kterým poskytly základní pomoc.

Podle Úřadu vysokého komisaře OSN pro uprchlíky z Afriky do Evropy připlulo letos dosud po Středozemním moři zhruba 45 000 lidí. To je výrazně více než za stejné období v loňském roce. Více než polovina tohoto počtu připadá na trasu z Libye a Tuniska do Itálie a na Maltu. S růstem pokusů dostat se do Evropské unie se ale zvyšuje i počet úmrtí na moři. Mezinárodní organizace pro migraci uvedla, že v první polovině letošního roku zemřelo ve Středozemním moři přes 1100 migrantů, což je také více než vloni.

Zdroj: ČTK
Další zprávy