Levnější než české chalupy. Rostoucí ceny přiměly Čechy k nákupu nemovitostí v cizině

Adéla Očenášková Adéla Očenášková
7. 7. 2022 5:30
Mezi movitými Čechy stoupá v době rostoucí inflace, která v tuzemsku patří k nejvyšším v Evropské unii, zájem o koupi zahraničních nemovitostí. Oblíbenými destinacemi jsou Chorvatsko, Španělsko, Rakousko nebo Itálie. Trend potvrzují realitní kanceláře, podle nichž se někteří Češi také snaží zajistit před nebezpečím války v obavách, že by Rusko v budoucnu napadlo také další země.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Nemovitosti v zahraničí se dostaly do hledáčku Čechů už během pandemie koronaviru. Později se k tomu přidala rychle rostoucí inflace a ruku v ruce s tím i stoupající ceny nemovitostí. Češi chtějí své peníze před inflací chránit a jako jedna z možností se nabízí právě pořízení apartmánu v cizině.

"Zájem o nemovitosti v zahraničí roste od začátku pandemie, jenom se mění motivace. Nejdříve klienti hledali vhodné nemovitosti, kde by mohli trávit svůj čas během dlouhých lockdownů. V poslední době se dalším důvodem stala cenová dostupnost. Vzhledem k růstu cen nemovitostí v Česku jsou apartmány v zahraničí levnější než české chalupy," popsala pro Aktuálně.cz mluvčí realitní kanceláře Re/Max Dagmar Schejbalová.

Podobně hovoří i jednatel pražské realitní kanceláře Alexandria Real Martin Pinl, podle kterého poptávka od poloviny loňského roku ještě vzrostla.

"Ceny v některých přímořských zemích jsou nižší než u nás. Například za cenu malého apartmánu na Šumavě se dá koupit dvouložnicový apartmán s výhledem na moře. Za cenu apartmánu ve Špindlu, kde částka za metr čtvereční přesahuje osm tisíc eur (asi 198 tisíc korun), se dá koupit dům se zahradou. Zvýšení zájmu způsobila i válka na Ukrajině," míní Pinl.

Rostoucí zájem potvrzuje také průzkum Asociace českých stavebních spořitelen z únoru tohoto roku, podle kterého zvažuje nákup zahraniční nemovitosti až 30 procent Čechů s čistým příjmem domácnosti nad 60 tisíc korun.

Po investici do bydlení v zahraničí se logicky poohlížejí právě solidně vydělávající lidé. "Pořízení nemovitosti v zahraničí vyžaduje určité investice na správu a údržbu, takže se dá předpokládat, že si ji mohou dovolit spíše lidé s vyššími příjmy," přikyvuje Schejbalová.

A právě ti teď v době rostoucí inflace, která v Česku v květnu dosáhla 16 procent, přemýšlí, jak předejít riziku znehodnocení peněz. "Obecně mohu říct, že mi tento trend smysl dává. Češi jsou pověstní svou zálibou v investicích 'do cihel' (tedy do nemovitostí) spíš než například do cenných papírů. Není tak překvapivé, že se o to samé snaží nyní, v době zdivočelé inflace," míní ekonom společnosti Cyrrus Vít Hradil.

Podle oslovených odborníků navíc Češi dnes už často berou nemovitost v cizině za alternativu k "české chalupě", která jim umožní relaxovat ve vlastním v atraktivních zahraničních lokalitách, třeba u moře.

Rakousko, Španělsko i Chorvatsko

"Zahraniční nemovitosti jsou pro Čechy v podstatě podobné jako oblíbené chaty, jen jsou dál. Velmi záleží na tom, kde si takovou nemovitost pořídit. Základním rozhodnutím je, zda někde, kam lze dojet autem, nebo tam, kam je již nutné létat. Od toho se pak většinou vše odvíjí," reaguje expert na realitní trh ze společnosti Deloitte Petr Hána na otázku, jak moc se taková investice vyplatí.

Podle průzkumu realitní kanceláře Rellox z letošního února mají Češi největší zájem o Rakousko a Španělsko, následované Chorvatskem. Obdobné lokace skloňuje i konkurence.

"Dlouhodobě je zájem hlavně o lokality u moře a s dobrou dopravní dostupností, kam se dá pohodlně dojet autem, případně je nemovitost v blízkosti letiště. U Čechů vítězí hlavně Chorvatsko a Itálie, v posledních měsících je velký zájem také o Španělsko a Portugalsko," vyjmenovává Schejbalová.

Pinl doplňuje, že populární jsou i Kanárské ostrovy, Bulharsko nebo Řecko. Čeští miliardáři nejvíce nakupují na Mallorce. 

O jaké země mají čeští kupující největší zájem?

Rakousko 26 %
Španělsko 21 %
Chorvatsko 19 %
Itálie 12 %
Slovensko 6 %
Dubaj 4 %
Polsko 2 %
Švýcarsko 2 %
Německo 2 %
Jiné (např. USA) 6 %

Zdroj: Rellox

Vlastní sídlo i pronájem

Právě výběr destinace může ovlivnit to, zda se Čechům pořízení bydlení v cizině skutečně vyplatí. Záleží také, zda si nemovitost kupují, aby ji následně pronajímali, nebo jako dovolenkové sídlo. Nejčastěji jde o kombinaci obojího - majitel část období v roce využívá bydlení pro sebe, po zbytek sezony ho poskytne nájemníkovi.

Byť s sebou správa pronájmu na dálku nese zvýšené náklady, podle Hány se vyplatí. Výnosy z krátkodobých, a tedy i prázdninových pronájmů jsou totiž z druhé strany v sezoně o poznání vyšší než u standardních dlouhodobých nájemních smluv.

Údaje z mezinárodní online databáze Numbeo ukazují, že nemovitosti jsou v letošním roce atraktivní investiční příležitostí zejména na Kypru, ve Spojených státech, Irsku, Portugalsku, Nizozemsku, Itálii, Belgii a také na Slovensku. Pro Aktuálně.cz to s odkazem na data uvádí ekonom UniCredit Jiří Pour. "Zajímavé mohou být dále ve Španělsku, Finsku a Dánsku," doplňuje. Pour přitom vychází z dat o výnosnosti nájemného a výše hypoteční sazby v daných zemích.

V současné době se na druhou stranu objevuje i řada faktorů, která atraktivitu takových investic snižuje. Jsou to třeba rostoucí ceny energií a u vzdálenějších destinací také vyšší ceny letenek. "Z uvedených důvodů bych v této době další významný nárůst zájmu o zahraniční nemovitosti neočekával, spíše naopak," uzavírá tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 30 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy