Na měsíční krajinu Sokolovska brzy vyrazí auta bez řidiče. Stavba polygonu BMW začíná

ČTK ČTK
Aktualizováno 18. 5. 2020 11:44
Automobilka BMW Group začala s prvními pracemi na novém vývojovém centru u Sokolova. Po získání stavebního povolení zahájila zemní práce na přípravě obslužných komunikací, uvedl mluvčí firmy David Haidinger.
Foto: BMW

"Plán zahájení prvních testovacích úkonů počátkem roku 2022 se i přes pandemii koronaviru podaří dodržet," sdělil Haidinger.

Současná omezení způsobená pandemií koronaviru zapříčinila podle mluvčího jen mírné zpoždění, které BMW plánuje dohnat v průběhu výstavby. "Prvním krokem budou zemní práce, jež připraví podloží pro zkušební tratě. V souladu s povolením pro logistiku a zařízení staveniště již byly v severní části území zahájeny první zemní práce a pokládka asfaltu pro obslužné komunikace," popsal Haidinger.

Zemní práce na celém komplexu by měly být hotové do konce roku 2021, následovat budou stavební práce, se kterými se začne v severozápadní části území v roce 2022.

Připravované vývojové centrum BMW Group bude po svém otevření jedním ze čtyř klíčových vývojových center BMW Group. Plánuje se zde především vývoj systémů autonomní jízdy. Plánovaná investice by měla dosáhnout podle odhadů asi 250 milionů eur, tedy asi 6,4 miliardy korun.

Karlovarský kraj dokončuje přístupovou silnici k chystanému areálu. Staví se vyztužený násyp z takzvané zlepšované zeminy, na který přijde definitivní konstrukční vrstva vozovky. "Celkové náklady jsou vyčísleny na 92,3 milionu korun s DPH, přičemž akce je ze 100 procent financována z programu RESTART," upřesnil náměstek hejtmana Karlovarského kraje Martin Hurajčík (ANO). Vznikne i veřejné parkoviště včetně nabíjecích stanic pro elektromobily.

Plocha budoucího vývojového centra se nachází na místě bývalé výsypky severně od Sokolova a zabere přibližně 650 hektarů. BMW pozemky získala od Sokolovské uhelné za velmi výhodných podmínek.

Během následujících dvou let na nich vznikne několik zkušebních drah pro testování vozidel v různých podmínkách a situacích. Celý projekt je významnou investicí nejen z pohledu BMW Group, ale má také přispět k rozvoji zaměstnanosti, služeb a vzdělávání v celém regionu.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy