Peníze naruby. Česko si půjčuje a vydělává na tom, investoři sází na silnou korunu

Janis Aliapulios Janis Aliapulios
26. 10. 2016 19:32
Výnos českých státních dluhopisů se splatností za tři roky se po rekordu z minulého týdne propadl ještě níž. Investoři jsou ochotni státu půjčit a ještě mu za to platit čím dál více peněz. Věří, že se jim takový postup přesto vyplatí. Stát plánuje v posledním letošním čtvrtletí vydat dluhopisy za 80 miliard korun. Tolik si Česko za jedno čtvrtletí ještě nikdy nepůjčilo.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Aktuálně.cz

Praha – Český stát je nadále na finančním trhu v luxusní pozici. Investoři jsou ochotni platit mu čím dál více peněz za to, že mu mohou půjčit peníze. Ministerstvo financí ve středu v aukci prodalo státní dluhopisy splatné v roce 2019 s rekordně nízkým výnosem -0,608 procenta. Před týdnem přitom stejný druh dluhopisu na trh umístilo s výnosem -0,558 procenta.

Důvodem je blížící se konec kurzového závazku České národní banky (ČNB). Noví majitelé českých státních dluhopisů věří, že koruna po ukončení intervencí posílí. Počítají s tím, že zhodnocení české měny by jim více než vynahradilo peníze, které se státu zavazují zaplatit.

"Ministerstvo financí se snaží využít mimořádně příznivých podmínek, které na trhu panují díky výraznému přílivu spekulativního kapitálu. Ten sází na ukončení kurzového závazku ČNB v průběhu příštího roku. Výnosy krátkodobých vládních dluhopisů se stále pohybují v záporu poblíž historických minim a tak se jich vláda za těchto podmínek snaží prodat co nejvíce," řekla ekonomka Komerční banky Jana Steckerová.

Zatímco minulý týden investoři poptávali tříleté dluhopisy za téměř 21 miliard korun a stát dokázal uspokojit necelou polovinu zájemců, ve středu se situace obrátila. Ministerstvo bylo připraveno vydat dluhopisy se splatností v roce 2019 za celkem osm miliard korun, kupce ale nakonec našly cenné papíry jen za 6,2 miliardy.

Aktuální výnosy vládních dluhopisů vybraných zemí na finančních trzích

Země Průměrný výnos dvouletých dluhopisů
Švýcarsko -1,084 %
Česko -0,880 %
Německo -0,631 %
Slovensko -0,229 %
Velká Británie 0,293 %
USA 0,869 %

Kromě tříletých dluhopisů ve středu stát dražil také dluhové cenné papíry se splatností v roce 2025. U nich jsou úroky stále ještě nad nulou, ale rovněž klesají. Při poslední aukci podobných bondů na konci dubna dosáhl průměrný výnos 0,455 procenta, ve středu už to bylo jen 0,359 procenta. Středeční aukce bude pokračovat ještě druhým nekonkurenčním kolem, které bude uzavřeno ve čtvrtek v poledne.

Podle ministerstva financí už Česko letos a loni díky prodeji dluhopisů se záporným výnosem dosáhlo dodatečných čistých příjmů státního rozpočtu ve výši jedné miliardy korun. Kromě toho klesá podíl státního dluhu, za který musí stát platit úroky. Část dluhu, která státu peníze na záporných úrocích naopak přináší, vzrostla podle ministerstva už na téměř 12 procent.

Stát je připraven za celé čtvrté čtvrtletí vydat dluhopisy za rekordních 80 miliard korun. Poptávku po nich by mohli tvořit kromě spekulantů na posílení koruny také tuzemské banky. "Poptávka je a bude silná i díky snaze domácích bank zmenšit rozvahu nákupem dluhopisů před vypočítáním příspěvků do rezolučního fondu na konci roku," řekl ekonom Komerční banky Marek Dřímal.

Další aukce střednědobých a dlouhodobých dluhopisů plánuje ministerstvo financí uspořádat v listopadu. V nejbližším termínu 9. listopadu se uskuteční tři dražby dluhopisů se splatností v letech 2019, 2026 a 2027 za nejvýše 13 miliard korun.

 

Právě se děje

před 28 minutami

V sobotu bude foukat silný vítr. Lidé by se neměli vydávat na horské túry, varují meteorologové

Východní polovinu České republiky zasáhne v sobotu silný vítr, který v nárazech může dosahovat až rychlosti 70 kilometrů v hodině. Na hřebenech hor může foukat až o síle kolem 110 kilometrů v hodině. Na západě a severozápadě Čech se čeká sněžení. Připadnout by mělo kolem deseti centimetrů sněhu, v Krušných horách kolem 15 centimetrů. Informoval o tom v pátek Český hydrometeorologický ústav.

Současně upozornil, že o víkendu se mohou zvednout hladiny řek v okolí Veselí nad Moravou v Jihomoravském kraji a ve Zlínském kraji v okolí Luhačovic, Uherského Brodu, Valašských Klobouk, Vizovic a Zlína. Voda by se ale neměla vylévat z břehů.

Se silným větrem by měli počítat lidé od půlnoci na sobotu do nedělního odpoledne na severovýchodě Pardubického kraje a v Olomouckém a Moravskoslezském kraji. V sobotu dopoledne bude foukat i na východě Jihomoravského kraje a ve Zlínském kraji.

Podle meteorologů může silný vítr poškodit stromy a způsobit menší škody na budovách. Na horách by lidé měli omezit túry a nevydávat se zejména do hřebenových partií, uvedli meteorologové.

Zdroj: ČTK
Další zprávy