Sotio pokročí s vývojem léčby nádorů. Od PPF získalo sedm miliard na klinické studie

ČTK ČTK
Aktualizováno 2. 12. 2021 15:03
Biotechnologická společnost Sotio Biotech získala od skupiny PPF 280 milionů eur (7,1 miliardy korun) na další vývoj nových metod, které mají léčit nádorová onemocnění. Půjde o rozšíření a rozvoj produktového portfolia, včetně hlavního vyvíjeného přípravku SOT101, spuštění čtyř nových klinických studií a další vývoj do konce roku 2023.
Generální ředitel společnosti Sotio Radek Špíšek
Generální ředitel společnosti Sotio Radek Špíšek | Foto: ČTK

Biotechnologická firma peníze použije na provedení dvou klinických studií s přípravkem SOT101. Ten stimuluje imunitní systém tak, že aktivuje bílé krvinky, hlavně T-lymfocyty a NK buňky, aby zabíjely nádorové buňky. V imunoonkologii jde o nadějnou terapeutickou látku, která se navíc dobře kombinuje se zavedenými onkologickými léky.

Nyní se přípravek testuje u pacientů s nádory kůže a ledvin jako takzvaná monoterapie (léčba, při které se používá pouze jeden typ léku).

Do konce roku 2023 také vstoupí do fáze klinických studií tři nové přípravky, které Sotio vyvíjí. Přípravek BOXR1030 představuje hlavní projekt společnosti v rámci takzvaných CAR-T buněčných terapií u nádorů z pevných tkání. Pro každého pacienta se připravuje zvlášť s využitím jeho vlastního imunitního systému. Laboratorně upravené bílé krvinky (T-buňky) jsou ve formě injekce vráceny zpět do těla pacienta, kde najdou nádorové buňky a zabijí je. Klinická studie je již schválena a začne počátkem roku 2022.

Přípravek SOT102 je protinádorový přípravek na takzvané platformě ADC (konjugát protilátky a léku). ADC jsou nosiče cytostatik (například chemoterapie). Dokážou cíleně vybrat nádorovou buňku, navázat se na její povrch a po průniku do ní uvolnit vysoce účinné léčivo bez toho, aby došlo k poškození zdravých buněk. Firma plánuje první klinickou studii u pacientů s nádory žaludku a slinivky břišní na březen 2022.

Ke konci roku 2022 Sotio plánuje zahájit rovněž klinickou studii s přípravkem SOT201.

"Takto významná investice nám umožní významně posunout klinický vývoj námi vyvíjených přípravků," uvedl generální ředitel firmy Radek Špíšek. Generální ředitel a akcionář PPF Ladislav Bartoníček věří, že peníze firmě pomůžou k dalšímu rozvoji.

Skupina PPF podniká ve 25 zemích. Investuje do řady odvětví, od finančních služeb přes telekomunikace, média, biotechnologie, nemovitosti až po strojírenství. Působí v Evropě, Asii a Severní Americe. Společnost vlastnil podnikatel Petr Kellner, který ale letos na jaře tragicky zahynul. Byl také nejbohatším Čechem.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Agrární komora a Zemědělský svaz vyhlásily kvůli dotacím protestní pohotovost a založily krizový štáb

Agrární komora ČR a Zemědělský svaz ČR vyhlásily po dnešním jednání s ministrem zemědělství Zdeňkem Nekulou (KDU-ČSL) protestní pohotovost a založily krizový štáb obou organizací. Sdružení to oznámila ve společné tiskové zprávě. Důvodem jsou podle nich změny v návrhu pravidel vyplácení zemědělských dotací v Česku pro roky 2023 až 2027.

Organizace od začátku roku společně několikrát protesty kvůli této problematice už organizovaly. A to jak před úřadem vlády, tak i protestní jízdou zemědělské techniky nebo zapalováním stohů slámy. Prezident Agrární komory ČR Jan Doležal dnes uvedl, že ministerstvo se zástupci hlavních zemědělských organizací o zásadních změnách dokumentu začalo jednat až nyní, na konci ledna.

To vidí Doležal jako problém, jelikož Strategický plán Společné zemědělské politiky (SP SZP) pro roky 2023 až 2027 měl být Evropské komisi (EK) zaslán nejpozději k 1. lednu letošního roku a současná verze má být ministerstvem poslána v náhradním termínu do konce ledna. EK má následně tříměsíční lhůtu na připomínky.

"Úřad vzhledem k časovému tlaku pouze představil své plány, ale už nepřizval Agrární komoru ČR a Zemědělský svaz ČR k rozhodování o tomto klíčovém dokumentu, který určuje přerozdělení dotačních podpor pro zemědělce na několik let," uvedl Doležal. Vláda podle něj nebere ohledy na dopady změn, kterými jsou podle těchto sdružení hrozící zdražení potravin pro obyvatele, méně pestrá česká krajina a potenciální arbitráže a soudní spory kvůli ušlým ziskům a zmařeným investicím zemědělců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy