Bez podpory rodin ohrožených dětí neubude

vt
19. 9. 2012 16:42
Vyšlo nové číslo Edice Otvíráme, magazínu o právech dětí a péči o ně
Foto: PubliCon

Především novele zákona o sociálně-právní ochraně dítěte a podpoře rodin je věnováno nejnovější číslo magazínu o českých dětech Edice Otvíráme, který vydává Agentura PubliCon ve spolupráci se sdružením Publicist a s podporou Nadace Terezy Maxové dětem.

Bez ohledu na to, že titul magazínu (Reformní novela přijata. Nastává čas pravdy) předjímá dění - v době jeho tisku vrátil prezident novelu zákona do Poslanecké sněmovny a poslanci jeho veto budou muset přehlasovat - přináší také škálu pohledů na zmíněnou novelu zákona; shrnuje hlavní výhrady odpůrců i argumenty zastánců a domýšlí, co její (ne)schválení bude znamenat.

Úvodní text připomíná to nejdůležitější - že pokud bude novela schválena, hodně bude záležet na tom, jak se „dostane do života" - a že se to neobejde nejen beze změny přístupu k sociálně slabým, ale také bez vysvětlovací kampaně i lepší komunikace mezi všemi zúčastněnými stranami.

Naděje s novelou spojované a naopak obavy z ní zcela konkrétně vyjadřuje anketa, v níž odborníci z praxe i neziskového sektoru, odpůrci i zastánci formulují své názory na to, co nejprogresivnějšího a naopak problematického zmíněný zákon přináší. Na stejné téma se vyjadřuje v rozsáhlém textu i Ladislav Zamboj z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva, podle něhož zákonem práce ve prospěch rodin nekončí, nýbrž začíná. A na otázky, co by schválení novely znamenalo pro zařízení ústavní výchovy a jak by se dotklo třeba dětských domovů, odpovídá i Renata Ježková z Ministerstva školství.

Z jiného úhlu na problematiku ohrožených rodin nahlíží zase rozhovor s náměstkem ministra pro místní rozvoj Miroslavem Kalousem na téma sociální bydlení, který se zabývá úlohou státu i obcí při řešení tohoto problému; podle ministrova náměstka k tomu ale zvláštní zákon o sociálním bydlení nepotřebujeme.

Prevenci a pomoci ohroženým rodinám se věnují dva texty - reportáž z krnovského Střediska sociální asistence i příběh o vzniku a práci občanského sdružení Cestou necestou přinášejí zcela konkrétní pohledy i příklady, jak cenná, těžko nahraditelná je práce neziskovek, když rodině hrozí, že přijde o dítě…

A nechybí ani už tradiční rubrika „Osobně" - o své zkušenosti adoptivní matky i pěstounky se v ní se čtenáři dělí Markéta Švejdová.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Španělské fotbalistky vstoupily do stávky, podpořil je Griezmann

Španělské prvoligové fotbalistky vstoupily v sobotu do stávky. Dva zápasy musely být odloženy, poté co hráčky splnily svou hrozbu z října. Fotbalistky se snaží o vyjednání nové kolektivní smlouvy s kluby, podpořila je i hvězda Barcelony Antoine Griezmann.

Fotbalistky si stávku odhlasovaly drtivou většinou na shromáždění 23. října. Poté, co ani další jednání nevedla k zažehnání sporu, ohlásila hráčská asociace AFE, jež zastupuje muže i ženy, v sobotu začátek stávky. "Dnes říkáme my fotbalistky dost!" uvedla na videu asociace reprezentační brankářka Mariasun Quiňonesová se San Sebastianu.

Svým kolegyním poslal slova povzbuzení francouzský mistr světa Griezmann, jenž hraje ve Španělsku celou profesionální kariéru. "Kamarádky z ženského fotbalu, které stávkují za svá práva, mají mou plnou podporu. Hodně štěstí!" napsal na twitteru bývalý hráč San Sebastianu a Atlética Madrid, jenž od letoška působí v Barceloně.

Fotbalistky požadují po klubech zvýšení minimální roční mzdy z 16.000 eur (přes 400.000 korun) na 20.000 eur (přes 500.000 korun). Největším problémem byla nicméně dohoda ohledně platů při částečném úvazku - hráčky chtěly minimálně 75 procent z plného profesionálního úvazku (12.000 eur), kluby byly ochotny jednat maximálně o 50 procentech (8000 eur).

Ve španělské lize hraje 16 týmů, ale jen několik je plně profesionálních. K nejúspěšnějším klubům patří podobně jako mezi muži Barcelona a Atlético Madrid. Real Madrid bude mít svůj ženský tým od příští sezony.

Ženský fotbal zažívá ve Španělsku boom od roku 2015, kdy se národní tým poprvé představil na mistrovství světa. Do ženského fotbalu začali poté proudit sponzoři a výrazně se zvýšil mediální zájem. Na zápas žen Atlética proti Barceloně přišlo v minulé sezoně na stadion Wanda Metropolitano přes 60 tisíc diváků.

Další zprávy