Bez podpory rodin ohrožených dětí neubude

vt
19. 9. 2012 16:42
Vyšlo nové číslo Edice Otvíráme, magazínu o právech dětí a péči o ně
Foto: PubliCon

Především novele zákona o sociálně-právní ochraně dítěte a podpoře rodin je věnováno nejnovější číslo magazínu o českých dětech Edice Otvíráme, který vydává Agentura PubliCon ve spolupráci se sdružením Publicist a s podporou Nadace Terezy Maxové dětem.

Bez ohledu na to, že titul magazínu (Reformní novela přijata. Nastává čas pravdy) předjímá dění - v době jeho tisku vrátil prezident novelu zákona do Poslanecké sněmovny a poslanci jeho veto budou muset přehlasovat - přináší také škálu pohledů na zmíněnou novelu zákona; shrnuje hlavní výhrady odpůrců i argumenty zastánců a domýšlí, co její (ne)schválení bude znamenat.

Úvodní text připomíná to nejdůležitější - že pokud bude novela schválena, hodně bude záležet na tom, jak se „dostane do života" - a že se to neobejde nejen beze změny přístupu k sociálně slabým, ale také bez vysvětlovací kampaně i lepší komunikace mezi všemi zúčastněnými stranami.

Naděje s novelou spojované a naopak obavy z ní zcela konkrétně vyjadřuje anketa, v níž odborníci z praxe i neziskového sektoru, odpůrci i zastánci formulují své názory na to, co nejprogresivnějšího a naopak problematického zmíněný zákon přináší. Na stejné téma se vyjadřuje v rozsáhlém textu i Ladislav Zamboj z Poradny pro občanství, občanská a lidská práva, podle něhož zákonem práce ve prospěch rodin nekončí, nýbrž začíná. A na otázky, co by schválení novely znamenalo pro zařízení ústavní výchovy a jak by se dotklo třeba dětských domovů, odpovídá i Renata Ježková z Ministerstva školství.

Z jiného úhlu na problematiku ohrožených rodin nahlíží zase rozhovor s náměstkem ministra pro místní rozvoj Miroslavem Kalousem na téma sociální bydlení, který se zabývá úlohou státu i obcí při řešení tohoto problému; podle ministrova náměstka k tomu ale zvláštní zákon o sociálním bydlení nepotřebujeme.

Prevenci a pomoci ohroženým rodinám se věnují dva texty - reportáž z krnovského Střediska sociální asistence i příběh o vzniku a práci občanského sdružení Cestou necestou přinášejí zcela konkrétní pohledy i příklady, jak cenná, těžko nahraditelná je práce neziskovek, když rodině hrozí, že přijde o dítě…

A nechybí ani už tradiční rubrika „Osobně" - o své zkušenosti adoptivní matky i pěstounky se v ní se čtenáři dělí Markéta Švejdová.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Policie rozehnala v Praze noční večírek, sešlo se na něm přes 100 lidí

Policie v noci na sobotu zasahovala v centru Prahy v klubu, který otevřel navzdory nařízení vlády kvůli koronaviru. Uvedl to server Blesk.cz, policie zásah potvrdila na svém webu a Twitteru. V klubu se u sešlo 119 mladých lidí, z toho 102 cizinců a 17 Čechů. A akci se dozvěděli přes uzavřenou skupinu na sociální síti, uvedl Blesk.

Vstup do prostor byl na heslo. Server TN.cz uvedl, že party začala v pátek po 22:00 a měla trvat do sobotních 4:00. Kolem půlnoci ale na místo přijela policie a provoz klubu ukončila. Provozovatel nechtěl policisty do klubu v Anenské pustit, proto použili beranidlo, hák a hydraulický rozpínák zárubní a do klubu se dostali násilím. Na místě zadrželi osm osob, které považují za organizátory akce.

Na místě zasahovala i záchranná služba, jedna dívka byla kvůli intoxikaci alkoholem převezena do nemocnice, uvedla pražská záchranná služba na Twitteru.

Restaurace, hudební i taneční kluby a další podobná zařízení musejí mít zavřeno v důsledku nařízení kabinetu v rámci opatření proti šíření koronaviru. Restaurace mohou provozovat výdejní okénka, ovšem jen do 23:00, kdy také začíná platit zákaz vycházení.

Zdroj: ČTK
před 37 minutami

Nehoda devíti aut na náledí uzavřela dálnici D4 ve směru na Strakonice

Při nehodě na dálnici D4 poblíž Kytína v sobotu ráno havarovalo celkem devět aut, sedm ve směru na Strakonice a dvě v opačném směru. Dálnice je uzavřená. Nikdo se vážně nezranil, uvedli policejní mluvčí Pavel Truxa a mluvčí středočeské záchranky Petra Effenbergerová.

Auta havarovala v úseku mezi Kytínem a Voznicí na pomezí okresů Praha-západ a Příbram. Podle informačního webu Ředitelství silnic a dálnic bylo na vozovce náledí. Záchranná služba ošetřila tři zraněné. "Měli zranění lehčího charakteru, po nezbytné péči na místě byli převezeni do příbramské nemocnice," uvedla Effenbergerová.

Ve směru na Prahu se vytvořily na dálnici kolony, podle předběžných informací potrvá uzavírka dálnice minimálně do 9:00.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Australská znakařka McKeownová překonala světový rekord

Devatenáctiletá australská plavkyně Kaylee McKeownová překonala na národním šampionátu v krátkém bazénu světový rekord. Znakařskou dvoustovku zvládla za 1:58,94 a předchozí maximum maďarské hvězdy Katinky Hosszúové z roku 2014 vylepšila o 29 setin sekundy.

Australští plavci přitom kvůli koronavirové pandemii soutěží o tituly na dálku. Simultánně se závodí v Brisbane, Sydney, Melbourne, Perthu a Hobartu.

"V krátkém bazénu moc často neplaveme, takže mě rekord hodně překvapil," citovala agentura Reuters McKeownovou, čtyřnásobnou medailistku z předloňské olympiády mládeže. Mezi dospělými už na MS vybojovala tři stříbra, nyní se zařadila i mezi favoritky odložených olympijských her v Tokiu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy