Češi přestávají pracovat. Podíl zaměstnaných cizinců se za poslední roky ztrojnásobil

Kuni Nguyenová Kuni Nguyenová
31. 1. 2021 17:21
Podíl zahraničních pracovníků v Česku se během posledního desetiletí téměř ztrojnásobil, vyplývá z nejnovějších dat Českého statistického úřadu. Trend přerušil až příchod koronaviru - v prvním pololetí 2020 jich ubylo až o 20 tisíc, nejvíce z odvětví stavebnictví a administrativy. Podívejte se na postavení cizinců na českém trhu podrobněji.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Shutterstock

Zaměstnanost táhnou cizinci

Cizinci tvoří zhruba 15 procent zaměstnanců v Česku. Za období od roku 2010 do roku 2019 se podíl zahraničních pracovníků na českém trhu práce téměř ztrojnásobil. Přibylo 407 tisíc zaměstnanců cizinců, českých přitom naopak 63 tisíc ubylo.

"Bez cizinců by zaměstnanost v Česku v posledních letech vůbec nerostla. Podíl cizinců na celkovém počtu zaměstnanců se zvýšil z 5,5 procenta v roce 2010 na 14,7 procenta v roce 2019," uvádí Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Holý zároveň dodává, že na to má vliv i demografický vývoj české společnosti, kdy lidí v aktivním věku ubývá a seniorů naopak přibývá.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vedení Sněmovny a Senátu se shodla na tom, že volební novela zachová 14 krajů pro sněmovní volby a dvě vyšší hranice pro koalice ke vstupu do Sněmovny

Zdroj: ČTK
Další zprávy