Benzin je nejlevnější za pět let. Může ubrat ještě korunu

ČTK Ekonomika ČTK, Ekonomika
Aktualizováno 23. 1. 2015 15:42
Průměrná cena benzinu se dostala pod 30 korun za litr. Další zlevňování brzdí dražší dolar a vyšší marže prodejců.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Průměrná cena benzinu Natural 95 v České republice poprvé od ledna 2010 klesla pod 30 korun za litr, vyplývá z údajů firmy CCS, která ceny pohonných hmot sleduje. Ve čtvrtek stál litr benzinu průměrně 29,97 Kč a v příštích týdnech se podle analytiků může dočkat zlevnění i o korunu.

Ještě podstatně levnější byl benzin na přelomu let 2008 a 2009, při vypuknutí světové ekonomické krize, tehdy stál Natural 95 méně než 23 korun za litr.

Tehdy i teď je za zlevňováním hlavně propad cen ropy, česká měna však v té době byla silnější k dolaru než dnes.

"V nejbližším týdnu očekáváme snížení cen benzínu a nafty na českých čerpacích stanicích o 20 až 30 haléřů," říká analytička společnosti Colosseum Eva Mahdalová.

Analytik BH Securities Petr Hlinomaz vidí prostor ke zlevnění nafty a benzinu v průměru ještě o korunu. "Je třeba říci, že proti pozitivnímu efektu nízkých cen ropy působí oslabování české koruny vůči dolaru, což je faktor, který další pokles cen pohonných hmot může výrazně zbrzdit," upozorňuje Hlinomaz.

Záležet bude podle něj hlavně na ochotě prodejců slevit ze svých marží, které vlivem zlevnění ropy narostly. "Vidíme proto velký rozptyl v cenách v různých sítích benzinových pump," dodává.

Od začátku loňského roku až do října se celorepublikové průměrné ceny stabilně držely nad 36 korunami, jen výjimečně mírně klesly pod tuto hranici. Poté ale začal výrazný pokles, který způsobil přebytek ropy na trhu. Za celý loňský rok se ceny Naturalu 95 propadly v Česku o 4,16 koruny za litr a ceny nafty o 4,15 Kč.

Nafta zatím na rozdíl od benzinu pod hranici 30 korun nezlevnila, ve čtvrtek za ni řidiči v Česku průměrně zaplatili 30,08 Kč/l. Nafta byla za méně než 30 korun naposledy v dubnu 2010.

 

Právě se děje

před 12 minutami

Vrchní soud zamítl odvolání Heavy Machinery, firma je tak nadále v konkurzu

Vrchní soud v Praze zamítl odvolání firmy Heavy Machinery Services (HMS) proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Námitka, že soudce krajského soudu je podjatý, je podle Vrchního soudu nedůvodná, navíc věc nesnese odkladu. Vyplývá to z informací v insolvenčním rejstříku. Konkurs je tak pravomocný, řekl soudce Zdeněk Strnad.

Bývalá vagonka Legios je v insolvenci, od roku 2014 v úpadku. Věřitelé původně přihlásili pohledávky za téměř tři miliardy Kč. Teď HMS dluží asi 1,1 miliardy korun, jak řekla ČTK v červnu insolvenční správkyně Petra Hýsková. HMS podala v červnu odvolání proti tomu, že krajský soud v Českých Budějovicích prohlásil na její majetek konkurz. Domáhala se, aby odvolací soud usnesení zrušil a věc znovu projednal jiný soudce než Zdeněk Strnad.

Zdroj: ČTK
před 48 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy