Skok o 20 korun za dva roky. Ceny na pumpách dál rostou, řidičům se jen tak neuleví

Johana Kofroňová Johana Kofroňová
28. 6. 2022 10:30
Zdražování pohonných hmot v Česku nadále pokračuje. Nafta v neděli stála o padesátník více než předchozí týden, a to 48,16 koruny. Cena benzinu vzrostla také, o 10 haléřů na 47,82 koruny. Vyplývá to z dat společnosti CCS. Oslovení analytici mají za to, že v příštích týdnech se řidičům uleví jen mírně. Větší změnu v blízké době by podle nich mohly přinést jen daňové úlevy.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: ČTK

V Praze vyšel litr nafty na 48,51 koruny, kde byl také nejdražší. Nejlépe mohli řidiči natankovat v Karlovarském kraji, a to průměrně za 47,81 koruny.

Ve čtyřech krajích překročila cena benzinu Natural 95 hodnotu 48 korun, a to konkrétně ve Středočeském a Jihomoravském kraji, na Vysočině a v Praze, kde se vyšplhala až na 48,37 koruny.

Naopak nejlevnější benzin mohli řidiči natankovat stejně v Karlovarském kraji, a to za 47,27 koruny. 

"Na odlišném vývoji cen benzinu a nafty je názorně vidět, že přestože oba produkty jsou vyráběny z ropy, tak ceny konkrétního produktu na čerpacích stojanech vychází z velkoobchodních cen pro náš region v Rotterdamu," uvádí Jiří Gavor, analytik společnosti Ena.

Ceny tedy reagují na dostupnost a poptávku a kvůli tomu se mohou lišit. "Nafta byla do severozápadní Evropy hodně dovážena z ruských rafinerií a obchodníci se již nyní připravují na embargo ze strany Evropské unie vůči ruské ropě a ropným produktům," vysvětluje dále Gavor.

A přestože má Česko zákaz nákupu ruských produktů odložený až do konce roku 2023, ruská nafta na evropském trhu jednoduše chybí. To podle analytika povede k dalšímu zvyšování cen.

Během dvou let nárůst o 20 korun

Na konci loňského června stál litr benzinu průměrně 32,60 koruny, litr nafty vyšel na 30,56 koruny. Před dvěma lety byly ceny ještě níž - v průměru se dostaly na 27,31 koruny za litr benzinu a 26,81 za litr nafty. Za dva roky se cena benzinu tedy zvedla o více než 20 korun.

Při průměrné spotřebě benzinu šest litrů na 100 kilometrů tedy letos vyjde například cesta z Prahy do Třeboně a zpět zhruba na 800 korun. Před rokem by tankování stálo 548 korun, v roce 2020 dokonce jen 459 korun. 

Cesta z Prahy do chorvatského Splitu a zpět by nyní vyšla na 6312 korun, před rokem na 4303 korun a před dvěma lety na 3605 korun. Oproti roku 2020 si tedy řidiči připlatí o 2700 korun více.

Pro dieselové auto se spotřebou pět litrů nafty na 100 kilometrů vyjde zpáteční cesta do Třeboně na 674 korun. To je o 246 korun dráž než před rokem a o dalších 53 korun více než před dvěma lety. 

Nafta na celou cestu z Prahy do Splitu a zpět vyjde letos na 5298 korun, to je o 1936 korun víc oproti minulému létu. V roce 2020 vyšla celá cesta ještě o 413 korun méně, tedy na 2949 korun.

Zásadní snížení cen je zatím v nedohlednu

Mírné snížení cen by mohlo podle analytika Patria Finance Tomáše Vlka přijít v následujících týdnech. Ropa totiž začala zlevňovat, což by se do cen pohonných hmot mohlo promítnout. "Znovu se však ukazuje, že směrem dolů koncové ceny reagují méně pružně. Navíc v letním období, kdy se sezonně zvedá poptávka, příliš nečekáme, že ropa bude dál klesat," podotýká Vlk pro online deník Aktuálně.cz.

Doba, kdy se ceny zásadně sníží, je ovšem podle expertů téměř v nedohlednu. "Velká ekonomická krize, které se bojí na celém světě, by srazila cenu ropy a následně i pohonných hmot, to ale asi není ten správný recept," dodává Gavor.

Úpravy evropských rafinerií na neruskou ropu, zvýšení produkce nafty nebo její dovoz z neruských zdrojů podle něj vyžadují čas. "A tak evropské státy musí hasit spotřebitelský požár jen daňovými úlevami," uzavírá analytik.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 21 minutami

Část pražského metra A zastavila nehoda, soupravy nejezdí mezi Náměstím Míru a Želivského

Kvůli nehodě soupravy je obousměrně zastavený provoz na lince metra A mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru. Předpoklad obnovení provozu je zhruba v 08:30, uvádí pražský dopravník podnik na webu. Ve zbylých dvou úsecích linky A jezdí metro normálně.

Kvůli blíže neupřesněné dopravní nehodě vlaku metra byl provoz části linky A zastaven v 04:40. Dopravní podnik žádá cestující, aby v úseku mezi stanicemi Želivského a Náměstí Míru použili povrchovou dopravu.

Mezi stanicemi Želivského a Depo Hostivař zůstal provoz metra zachovaný bez omezení, stejně jako mezi Náměstím Míru a konečnou Nemocnice Motol.

Dopravní podnik původně odhadoval, že se metro po celé délce linky A rozjede kolem 06:30. Později čas pravděpodobného zprovoznění odložil o dvě hodiny.

Zdroj: ČTK
před 36 minutami

Lidí nově nakažených covidem v Česku dál ubývá

Letošní letní vlna covidu-19 v Česku dál slábne. Počty lidí nově nakažených covidem klesají v mezitýdenním srovnání 14. den v řadě. Ve středu do statistik na webu ministerstva zdravotnictví přibylo 2203 nových případů, o 468 méně než ve stejný den předchozího týdne. Nižší byl i počet podezření na opakovanou nákazu. Za týden klesl o 90 na 866 případů.

Za posledních sedm dní testy v Česku odhalily 121 nových případů covidu-19 v přepočtu na 100 000 obyvatel. Je to nejnižší hodnota za poslední více než tři týdny.

Nejvíce se nový typ koronaviru šíří v Praze s incidenčním číslem 153. Naopak na Vysočině připadá na 100 000 obyvatel 93 případů za posledních sedm dní. Nižší týdenní incidenci než 100 vykazuje ještě Plzeňský, Karlovarský a Jihočeský kraj.

Zdroj: ČTK
před 59 minutami

Severokorejský vůdce oznámil, že KDLR vyhrála nad covidem. Oficiální bilance je 74 mrtvých

Severokorejský vůdce Kim Čong-un ohlásil vítězství v boji proti koronaviru a nařídil, aby byla zrušena nepřísnější protiepidemická opatření, která byla zavedena v květnu. Jeho sestra uvedla, že nemoc sám prodělal. S odkazem na severokorejská státní média o tom informuje agentura Reuters.

Severokorejské úřady nesdělily, kolik případů nákazy koronavirem se v zemi potvrdilo. Od 29. července ale země nehlásila žádná podezření na nové případy. Mezinárodní humanitární organizace přitom opakovaně upozorňovaly, že země má omezené testovací kapacity.

Kim podle KCNA řekl, že oficiální bilance 74 mrtvých představuje ve srovnání se situací v jiných zemích "bezprecedentní zázrak". Severní Korea místo potvrzených případů koronaviru hlásila počet osob s příznaky horečky. Denní bilance těchto případů dosáhla vrcholu 15. května, kdy jich bylo více než 392 920. To přimělo zdravotnické odborníky varovat před nevyhnutelnou krizí.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Při útoku islamistů v Mali zemřelo 42 vojáků, země vyhlásila třídenní státní smutek

Dvaačtyřicet malijských vojáků přišlo o život a dalších 22 jich bylo zraněno při nedělním útoku u města Tessit na severu Mali.Ve středu to oznámily úřady této západoafrické země, útok připsaly místní odnoži teroristické skupiny Islámský stát. V zemi od středy platí třídenní státní smutek. Informují o tom světové agentury.

Jednalo se o jeden z největších útoků na malijskou armádu za poslední roky. Vojáci podle prohlášení při několik hodin trvajících bojích zabili 37 ozbrojenců. Armáda původně informovala o 17 zabitých vojácích a devíti pohřešovaných.

V Mali panuje špatná bezpečnostní situace od roku 2012, v zemi vládne vojenská junta, která v roce 2020 svrhla demokratickou vládu, částečně kvůli frustraci z její neschopnosti zastavit násilí. Vládnoucí junta se odvrátila od tradičního spojence a bývalé koloniální mocnosti Francie a přiklání se k Rusku, podle západních informací působí v Mali ruští žoldnéři.

Zdroj: ČTK
Další zprávy