Co udělá s jedním oborem nedostatek lidí. Benefity v automobilkách už vyvolávají úžas

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 11. 2019 13:07
Nabídka benefitů se poslední roky rozšířila napříč obory. Firmy jimi lákají uchazeče, o které se perou na trhu práce. Jsou však odvětví, ve kterých se zaměstnancům díky výhodám daří obzvláště dobře. Vedle IT, farmacie a center sdílených služeb je to automobilový průmysl. Oslovili jsme tři české továrny a jednu slovenskou, abychom porovnali, jaké odměny zaměstnancům rozdávají.
Foto: Škoda Auto

Škoda Auto - šedesát tisíc sem, čtyřicet tisíc tam

Začněme rovnou jedničkou v oboru. Společnost Škoda Auto je největším zaměstnavatelem v Česku. K 1. lednu letošního roku zaměstnávala ve svých třech závodech 33 570 lidí. 

  • V Mladé Boleslavi přes 23 tisíc zaměstnanců.
  • V Kvasinách přes 8 tisíc. 
  • Ve Vrchlabí téměř 900.

Mzdy a bonusy: Měsíční mzda výrobních dělníků se pohybuje kolem 39 000 Kč bez bonusů a skládá se z:

  1. Tarifní mzdy podle katalogu tarifních skupin.
  2. Osobního ohodnocení, které v průměru činí 15,3 % tarifní mzdy.
  3. Příplatků - podle činností a směnností dostávají zaměstnanci současně příplatky, na něž mají nárok za každou hodinu práce. Hodnota příplatků řady dělníků přesahuje 10 000 Kč měsíčně.    
  4. Týmové odměny, která v průměru je 1 800 Kč měsíčně.
  5. Dalších plateb, například za každou "flexisměnu", tedy neplánovanou flexibilní směnu je prémie 1 400 Kč.

Milan Šprencl z odborů KOVO, které v mladoboleslavské firmě působí, navíc uvádí další bonusy a platby, které byly dohodnuty v kolektivním vyjednávání.

  1. Variabilní bonus - je odvozen od výsledků Škoda Auto a je vyplácen všem tarifním zaměstnancům ve stejné výši, například letos 61 000 Kč, loni 60 000 Kč. Je vyplácen ve mzdě za duben.
  2. Zaručený bonus - je odvozen od dekretové mzdy jednotlivých zaměstnanců ve výši 1,3 dekretové mzdy, ta je součtem tarifní mzdy a osobního ohodnocení zaměstnance. Vyplácen je ve dvou částech, ve výplatě za květen a listopad. U dělníků se jeho průměrná hodnota pohybuje kolem 42 000 Kč. Ve výplatách za duben a listopad jsou též vypláceny odbory vyjednané jednorázové platby. Letos to bylo 4 000 Kč.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 hodinou

Na dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň byla nehoda, dálnice je znovu průjezdná

Dálnici D5 za Prahou ve směru na Plzeň uzavřela dnes časně ráno téměř na dvě hodiny nehoda osobního vozidla a dodávky. Řidič osobního vozidla utrpěl těžká zranění, záchranáři ho převezli do nemocnice. Zhruba v 6:45 se dálnice otevřela v plném rozsahu

Zdroj: ČTK
Další zprávy