Co udělá s jedním oborem nedostatek lidí. Benefity v automobilkách už vyvolávají úžas

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 11. 2019 13:07
Nabídka benefitů se poslední roky rozšířila napříč obory. Firmy jimi lákají uchazeče, o které se perou na trhu práce. Jsou však odvětví, ve kterých se zaměstnancům díky výhodám daří obzvláště dobře. Vedle IT, farmacie a center sdílených služeb je to automobilový průmysl. Oslovili jsme tři české továrny a jednu slovenskou, abychom porovnali, jaké odměny zaměstnancům rozdávají.
Elektronická stravenka Ticket Restaurant společnosti Edenred
Elektronická stravenka Ticket Restaurant společnosti Edenred | Foto: Edenred

Hodně benefitů, málo uchazečů o práci

Notoricky nabízené stravenky, týden dovolené navíc či služební auto doplnily v Česku poslední roky spousty dalších benefitů - sick days, bridge days, příspěvky na volnočasové aktivity, zdravou stravu, na nákup knih a dalšího zboží.

I tak ale podle nedávného průzkumu společnosti Up ČR není 60 % zaměstnanců s nabízenými benefity spokojeno. Respektive 36 % respondentům se nabízené benefity nehodí a dalších 25 % lidí nedostává vůbec žádné. Přitom vhodně zvolené odměny mohou být jednou z cest, jak si v době minimální nezaměstnanosti udržet důležité lidi.

  • Nejvíce benefitů lze logicky najít v oborech, které mají s hledáním zaměstnanců největší potíže. Tedy u firem v IT oblasti, farmaceutickém průmyslu, v centrech sdílených služeb a v automobilovém průmyslu. 

A právě posledně jmenovaný obor zaměstnává v Česku i na Slovensku nejvíce lidí. Zeptali jsme se tedy ve třech českých továrnách na výrobu automobilů a jedné slovenské, jaké jsou jejich mzdy a benefity na dělnických pozicích. Délka tohoto seznamu překvapí i zkušené personalisty, u lidí z vysokoškolským vzdělání z jiných oborů pak může budit kromě úžasu i jiné, možná nepříjemnější pocity.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Stovky dětí odebraných na mexicko-americké hranici hledají rodiče

Právníkům a nevládním organizacím se nedaří najít rodiče 545 dětí, které byly odděleny od svých rodin na mexicko-americké hranici kvůli uplatňování politiky "nulové tolerance" vůči migrantům v letech 2017 a 2018. Na problém tento týden upozornil Americký svaz pro občanské svobody (ACLU).

Rozdělování rodin migrantů na hranici s Mexikem se uskutečňovalo na základě politiky nulové tolerance, kterou představila administrativa amerického prezidenta Donalda Trumpa v dubnu 2018. Postup vedl rozdělení mnoha rodin, než Bílý dům pod náporem kritiky od této praxe ustoupil. V roce 2018 bylo migrantům po překročení hranice odebráno asi 2700 dětí, uvádí deník The New York Times.

V červnu 2018 pak americký soud na základě žaloby podané organizací ACLU rozhodl, že úřady musejí do 30 dní zajistit opětovné spojení rozdělených rodin. Shledání dětí s rodiči se díky tomu podařilo dosáhnout u několika tisíc rodin.

Zdroj: ČTK
Další zprávy