Co udělá s jedním oborem nedostatek lidí. Benefity v automobilkách už vyvolávají úžas

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 23. 11. 2019 13:07
Nabídka benefitů se poslední roky rozšířila napříč obory. Firmy jimi lákají uchazeče, o které se perou na trhu práce. Jsou však odvětví, ve kterých se zaměstnancům díky výhodám daří obzvláště dobře. Vedle IT, farmacie a center sdílených služeb je to automobilový průmysl. Oslovili jsme tři české továrny a jednu slovenskou, abychom porovnali, jaké odměny zaměstnancům rozdávají.
Elektronická stravenka Ticket Restaurant společnosti Edenred
Elektronická stravenka Ticket Restaurant společnosti Edenred | Foto: Edenred

Hodně benefitů, málo uchazečů o práci

Notoricky nabízené stravenky, týden dovolené navíc či služební auto doplnily v Česku poslední roky spousty dalších benefitů - sick days, bridge days, příspěvky na volnočasové aktivity, zdravou stravu, na nákup knih a dalšího zboží.

I tak ale podle nedávného průzkumu společnosti Up ČR není 60 % zaměstnanců s nabízenými benefity spokojeno. Respektive 36 % respondentům se nabízené benefity nehodí a dalších 25 % lidí nedostává vůbec žádné. Přitom vhodně zvolené odměny mohou být jednou z cest, jak si v době minimální nezaměstnanosti udržet důležité lidi.

  • Nejvíce benefitů lze logicky najít v oborech, které mají s hledáním zaměstnanců největší potíže. Tedy u firem v IT oblasti, farmaceutickém průmyslu, v centrech sdílených služeb a v automobilovém průmyslu. 

A právě posledně jmenovaný obor zaměstnává v Česku i na Slovensku nejvíce lidí. Zeptali jsme se tedy ve třech českých továrnách na výrobu automobilů a jedné slovenské, jaké jsou jejich mzdy a benefity na dělnických pozicích. Délka tohoto seznamu překvapí i zkušené personalisty, u lidí z vysokoškolským vzdělání z jiných oborů pak může budit kromě úžasu i jiné, možná nepříjemnější pocity.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Požár kamionu na D1 na Benešovsku způsobil škodu téměř milion korun

Škodu téměř milion korun způsobil v sobotu ráno požár kamionu na 70. kilometru dálnice D1 ve směru na Brno. Nikdo nebyl zraněn, dálnice byla dočasně uzavřena. Příčinu vyšetřovatelé zjišťují, řekla mluvčí středočeských hasičů Vladimíra Kereková.

Událost byla hlášena po 7:00. Plameny zachvátily i návěs, hasiči požár uhasili a vozidlo ochlazovali. Dálnice byla v úseku mezi Loktem a Hořicemi ve směru na Brno zhruba půl hodiny neprůjezdná. Vytvořila se dlouhá kolona, která ještě po 8:00 sahala až na 66. kilometr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy