Benátky instalují do ulic čidla na sledování turistů. V létě pak nasadí vstupné

ČTK Jakub Heller ČTK, Jakub Heller
17. 2. 2020 15:34
Benátská radnice v pátek představila čtyřiatřicet senzorů, jejichž pomocí bude město na laguně monitorovat počet turistů. Generální zkouškou systému je karneval, který začal minulou sobotu a končí 25. února. Úkolem senzorové sítě je předvídat a usměrňovat pohyb návštěvníků, napsal list Corriere della Sera. Jde jen o jedno z mnoha opatření, kterými chce město bojovat s overturismem.
V Benátkách právě probíhá každoroční karneval, který do města láká velké množství turistů.
V Benátkách právě probíhá každoroční karneval, který do města láká velké množství turistů. | Foto: Reuters

Senzory úřady logicky umístily na místech, kudy turisté procházejí nejčastěji. Systém kamer a optických čidel přenáší data do řídícího centra, kde jsou zpracována, a to jedenkrát každých pět vteřin. Software tak snadno zjistí hustotu davů, ale i to, jak rychle se pohybují a kterým směrem mají namířeno.

"Systém nám umožňuje identifikovat nejrušnější trasy i přesné počty turistů. Dokážeme tak jednoduše předvídat, kde hrozí vznik kritických bodů. Měli bychom být schopni část turistů předem odklonit a zabránit tak tomu, aby se tvořily pomalu se pohybující davy," vysvětlila městská radní Paola Marová, která má na starosti turistický ruch.

Systém podle ní však zachovává soukromí turistů - senzory nesnímají obraz, pouze obrysy. Dokážou ovšem například určit výšku návštěvníků a rozlišit tak, zda se jedná o dospělého, nebo o dítě. Monitorují také pohyb přístrojů připojených k internetu, z čehož město vyvozuje, kolik času majitel přístroje ve městě na laguně strávil a zda a jak často se sem vrací.

Jde však jen o jedno z mnoha opatření, kterým chce vedení radnice usměrnit  množství turistů, kteří každý rok do Benátek přijíždějí. Politici plánují například omezit i počet nemovitostí, které mohou sloužit jako ubytovací prostory.

Chtějí také za vstup do města vybírat vstupné. To by měli první turisté zaplatit letos v létě. Vstupné se má týkat pouze historického centra a turistů, kteří ve městě nezůstanou přes noc. Výše poplatku se bude měnit s roční dobou - od 3 do 8 eur.

Právě probíhající karneval bývá obdobím, kdy do Benátek míří vůbec nejvíce návštěvníků. Letos je však město klidnější. Hotely hlásí jen asi dvě třetiny rezervací, na které jsou během každoročního veselí zvyklé. Část turistů si cestu do Benátek zřejmě rozmyslela kvůli škodám, které na nich zanechaly nedávné povodně, část podle hoteliérů zůstává doma kvůli obavám z nového koronaviru.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Těžká nehoda nákladního vlaku u německého Freiburgu uzavřela trať do Basileje

Poblíž Freiburgu na jihozápadě Německa dnes havaroval nákladní vlak. Při nehodě zahynul strojvůdce a několik lidí bylo lehce zraněno. Trať mezi Freiburgem a švýcarskou Basilejí byla uzavřena, informovala dnes večer společnost Deutsche Bahn. Lokomotiva a několik vagonů vykolejilo v obci Auggen. Trať má zůstat uzavřena několik hodin a v úseku byla zřízena náhradní autobusová doprava.

Podle mluvčí policie ve Freiburgu vlak převážel několik nákladních vozů. Jejich řidiči jeli v osobním vagonu za lokomotivou. Šlo o deset osob a jejich zranění jsou lehká, uvedla mluvčí.

Příčina nehody je zatím nejasná. Podle serveru deníku Badische Zeitung došlo ke střetu vlaku s několikatunovým betonovým dílem. Vlak částečně vykolejil a byl vážně poničen.

Havárie by mohla souviset s nedalekými stavebními pracemi. Betonový blok, s nímž se lokomotiva srazila, pochází podle serveru z mostu, který je nyní rozebírán.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

V Británii skončilo hlasování o novém předákovi labouristů, výsledek strana oznámí v sobotu

V Británii dnes skončilo několikatýdenní hlasování o novém předákovi labouristů. Členové a příznivci opoziční strany vybírali ze tří uchazečů o funkci, kterou dosud zastával Jeremy Corbyn. Favoritem klání je stínový ministr pro brexit Keir Starmer, který se v boji střetl se dvěma ženami: Rebeccou Longovou-Baileyovou a Lisou Nandyovou. Výsledek hlasování labouristé oznámí v sobotu.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Ropa prudce zdražuje, podle Trumpa Rijád a Moskva sníží těžbu

Ceny ropy se prudce zvyšují - severomořská ropa Brent i americká lehká ropa WTI vykázaly svůj nejprudší jednodenní nárůst v historii. Ropa reaguje na prohlášení amerického prezidenta Donalda Trumpa, že Rusko a Saúdská Arábie brzy oznámí, že se dohodly na snížení těžby o deset až 15 milionů barelů denně. Moskva ale takový vývoj nepotvrdila.

Americká lehká ropa WTI přidávala krátce před koncem obchodování 25 procent na 25,38 dolaru za barel, což byl její nejvyšší jednodenní nárůst. Severomořská ropa Brent ve stejnou dobu zdražovala o 21,3 procenta na 30,02 dolaru za barel. Je to také rekordní jednodenní nárůst, ale cena stále zůstává o více než polovinu nižší než v závěru loňského roku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy