Benátky instalují do ulic čidla na sledování turistů. V létě pak nasadí vstupné

Benátská radnice v pátek představila čtyřiatřicet senzorů, jejichž pomocí bude město na laguně monitorovat počet turistů. Generální zkouškou systému je karneval, který začal minulou sobotu a končí 25. února. Úkolem senzorové sítě je předvídat a usměrňovat pohyb návštěvníků, napsal list Corriere della Sera. Jde jen o jedno z mnoha opatření, kterými chce město bojovat s overturismem.
V Benátkách právě probíhá každoroční karneval, který do města láká velké množství turistů.
V Benátkách právě probíhá každoroční karneval, který do města láká velké množství turistů. | Foto: Reuters

Senzory úřady logicky umístily na místech, kudy turisté procházejí nejčastěji. Systém kamer a optických čidel přenáší data do řídícího centra, kde jsou zpracována, a to jedenkrát každých pět vteřin. Software tak snadno zjistí hustotu davů, ale i to, jak rychle se pohybují a kterým směrem mají namířeno.

"Systém nám umožňuje identifikovat nejrušnější trasy i přesné počty turistů. Dokážeme tak jednoduše předvídat, kde hrozí vznik kritických bodů. Měli bychom být schopni část turistů předem odklonit a zabránit tak tomu, aby se tvořily pomalu se pohybující davy," vysvětlila městská radní Paola Marová, která má na starosti turistický ruch.

Systém podle ní však zachovává soukromí turistů - senzory nesnímají obraz, pouze obrysy. Dokážou ovšem například určit výšku návštěvníků a rozlišit tak, zda se jedná o dospělého, nebo o dítě. Monitorují také pohyb přístrojů připojených k internetu, z čehož město vyvozuje, kolik času majitel přístroje ve městě na laguně strávil a zda a jak často se sem vrací.

Jde však jen o jedno z mnoha opatření, kterým chce vedení radnice usměrnit  množství turistů, kteří každý rok do Benátek přijíždějí. Politici plánují například omezit i počet nemovitostí, které mohou sloužit jako ubytovací prostory.

Chtějí také za vstup do města vybírat vstupné. To by měli první turisté zaplatit letos v létě. Vstupné se má týkat pouze historického centra a turistů, kteří ve městě nezůstanou přes noc. Výše poplatku se bude měnit s roční dobou - od 3 do 8 eur.

Právě probíhající karneval bývá obdobím, kdy do Benátek míří vůbec nejvíce návštěvníků. Letos je však město klidnější. Hotely hlásí jen asi dvě třetiny rezervací, na které jsou během každoročního veselí zvyklé. Část turistů si cestu do Benátek zřejmě rozmyslela kvůli škodám, které na nich zanechaly nedávné povodně, část podle hoteliérů zůstává doma kvůli obavám z nového koronaviru.

 

Právě se děje

před 1 minutou

Velká Británie stáhne z Afghánistánu většinu ze svých 750 vojáků

Británie stáhne z Afghánistánu téměř všechny ze svých 750 vojáků, kteří v zemi působí, napsal v úterý list The Times. Britské rozhodnutí přichází krátce po oznámení Spojených států, že američtí vojáci Afghánistán definitivně opustí do 11. září 2021. Pro Brity by podle informací The Times bylo obtížné v zemi zůstávat po odchodu amerických spojenců, protože obě vojska sdílejí základny i infrastrukturu.

Británie vypracovala plán na předání vedení akademie v Kábulu, kde její jednotky pomáhají cvičit afghánské vojáky. Nově ji bude spravovat místní vláda. Britští vojáci působí převážně v Kábulu v ochranných misích, například jako doprovod význačných osobností. Vojáci se postupně přesouvají na protiteroristické mise do Afriky i jinde ve světě.

"Samozřejmě, že tato hrozná válka musí jednoho dne skončit, ale škrty a útěk od našich afghánských partnerů na ně musí působit jako zrada," uvedl generálmajor Charlie Herbert, který byl do roku 2018 poradcem NATO pro afghánskou policii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy