Belgii ochromila generální stávka, doprava nefungovala

ČTK ČTK
Aktualizováno 15. 12. 2014 21:37
Letiště nepřijímají ani neodbavují žádné lety, zastavila se také železniční a městská hromadná doprava, v nemocnicích funguje jen pohotovost.
Jeden ze symbolů stávky. Prázdné nádraží v Bruselu.
Jeden ze symbolů stávky. Prázdné nádraží v Bruselu. | Foto: Reuters

Brusel – Belgii dnes ochromila generální stávka, k níž odbory vyzvaly na protest proti rozpočtovým škrtům a hospodářským a sociálním reformám nové pravicové vlády. Letiště nepřijímala ani neodbavovala žádné lety, zastavila se také železniční a městská hromadná doprava, v nemocnicích fungovala jen pohotovost, uvedla agentura AFP.

Čtyřiadvacetihodinová stávka začala v dopravě již v neděli večer. V důsledku zastavení práce leteckých dispečerů nepřistálo ani nevzlétlo na letištích od 22:00 žádné letadlo. Na mezinárodním bruselském letišti to znamenalo zrušení 600 letů. Ředitel letiště Charleroi hovořil o "skutečné katastrofě".

Protest se dotkl i leteckého spojení s Prahou. Podle mluvčí pražského letiště Mariky Janouškové dnes zrušili dopravci tři páry letů mezi Bruselem a českou metropolí.

Důsledky stávky na vlastní kůži pocítil také ministr zemědělství Marian Jurečka. Do Bruselu, kde je dnes na jednání s resortními kolegy z Evropské unie, musel přijet vozem poté, co byl zrušen jeho let. "Už jsem přijížděl na letiště ve Vídni a dostal jsem informaci, že náš let je zrušen, protože přilétal do Bruselu až po desáté večerní. Takže jsem absolvoval celonoční jízdu autem z Vídně do Bruselu. Dorazil jsem někdy po půl páté ráno," řekl ministr novinářům.

Odbory mluví o historické stávce

Vlaky se také zastavily již v neděli večer. Po celý dnešní den se nepočítalo s provozem rychlovlaků, které zemi spojují s Francií, Británií, Nizozemskem a Německem. Ve valonských i vlámských městech nejezdily podle AFP žádné autobusy, tramvaje či metro. Odbory řidičů kamionů pohrozily zablokováním dálnic. Zastavení práce postihlo školy, školky, věznice, úřady, podniky i média.

Zastavila se, nebo přinejmenším zpomalila činnost v průmyslu, poštovních službách a sběru odpadků. Zaměstnavatelé vyzvali úřady, aby zasáhly proti stávkovým hlídkám, které brání se dostat na pracoviště lidem, kteří pracovat chtějí.

Federace belgických podnikatelů (FEB) uvedla, že generální stávka postihla především veřejný sektor a velké společnosti. Středních a malých podniků se ale dotkla jen málo.

Protestní akci podle agentury Belga provázely jen sporadické incidenty, zejména v Charleroi, kde jeden rozčilený řidič najel do zábrany postavené stávkaři a tři z nich zranil. V Bruselu se dostali do křížku policisté s demonstranty, kteří stovkami vajec zasypali sídlo vlámské nacionalistické strany N-VA, která je členem nynější vládní koalice. Strážci pořádku dav rozehnali až s nasazením vodních děl a slzného plynu.

Odbory označily stávku za "historickou". "Nikdy nebyla (v Belgii) tak silná stávka, na níž se podílí společná fronta odborů," prohlásila generální tajemnice hlavního odborového svazu, křesťanské centrály CSC, Marie-Hélène Skaová.

Růst důchodového věku

Dnešní stávkou vyvrcholila dosavadní několikatýdenní kampaň za zrušení vládních plánů na úsporu celkem 11 miliard eur (303,6 miliardy Kč) z rozpočtu v příštích pěti letech. Odbory varovaly, že protesty budou pokračovat i v roce 2015, pokud vláda úsporná opatření neodvolá, nebo alespoň neupraví. Začátkem listopadu se na jejich výzvu sešlo v Bruselu na 120 tisíc demonstrantů.

Vláda slíbila v příštích dnech s odbory vyjednávat, ale podle místních komentářů se obě strany jen těžko nyní dohodnou. "Budeme hledat cesty k oživení dialogu, ale pokud ze strany vlády a zaměstnavatelů opět narazíme na nepochopení, nebudeme mít jinou možnost, než vypracovat plán (protestních) akcí počínaje lednem," varoval předák socialistické odborové ústředny FGTB Marc Goblet.

Generální stávka má být zatěžkávací zkouškou pro nový koaliční kabinet, který řídí od začátku října frankofonní liberál Charles Michel. Vláda počítá se změnou odchodu do starobního důchodu ze současných 65 na 67 let v roce 2030. Odbory také odsuzují změnu platových podmínek, která podle nich povede ke snížení kupní síly zaměstnanců.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy