Během roku ubylo 73 tisíc nezaměstnaných, hlásí úřady práce

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 9. 2. 2015 10:21
Ke konci letošního ledna evidoval Úřad práce ČR celkem 556 191 uchazečů o zaměstnání.
Nezaměstnanost v Česku podle regionů - leden 2015
Nezaměstnanost v Česku podle regionů - leden 2015 | Foto: Úřad práce ČR

Praha – Podíl nezaměstnaných v Česku během ledna stoupl na 7,7 procenta z prosincových 7,5 procenta. Před rokem dosahoval 8,6 procenta.

Ke konci letošního ledna evidoval Úřad práce ČR celkem 556 191 uchazečů o zaměstnání. To je sice o 14 277 více než v prosinci, ale o 73 083 méně než v lednu 2014. Dosažitelných uchazečů, kteří jsou schopni okamžitě nastoupit do zaměstnání, je nyní téměř 540 tisíc.

Zaměstnavatelé prostřednictvím úřadů práce nabízeli 62 257 volných pracovních míst - o 3518 více než v prosinci 2014 a o 25 863 více než před rokem.

Devět lidí na jedno místo

Na jedno volné pracovní místo připadá nyní 8,9 uchazeče, nejvíce v okresech Jeseník (34,3), Bruntál (34,1), Karviná (32,4), Sokolov (31,8), Chomutov (30,4) a Hodonín (28,3).

Nejvyšší podíl nezaměstnaných hlásí okresy Bruntál (13,6 %), Most (12,9 %), Ústí nad Labem (12,5 %), Karviná (12,2 %), Jeseník (12 %), Znojmo (11,5 %) a Chomutov (11,3 %). Naopak nejnižší je v okresech Praha-východ (3,4 %), Mladá Boleslav (4,4 %), Praha-západ (4,5 %), Benešov, Rychnov nad Kněžnou (shodně 4,6 %) a Rokycany (4,7 %).

Na podporu v nezaměstnanosti má nárok necelá čtvrtina (23,9 %) uchazečů o zaměstnání – celkem 132 859 lidí. Jejich podíl je zhruba stejný jako před rokem.

Mezi nezaměstnanými je 26 185 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Na celkové nezaměstnanosti se tato skupina uchazečů podílí 4,7 procenta.

Ženy se na celkovém počtu nezaměstnaných podílejí 48,5 procenta.

Osoby se zdravotním postižením tvoří 11,2 procenta nezaměstnaných.

Mezi nejnižšími v Evropě

V porovnání podle jednotné metodiky Eurostatu patřilo Česku v prosinci třetí až čtvrté nejlepší místo v Evropské unii.

Lépe na tom jsou jen Německo (4,8% nezaměstnanost) a Rakousko (4,9%), Česko se o třetí místo dělí s Maltou (5,8%). Na opačném konci jsou Španělsko (23,7% nezaměstnanost) a Řecko (25,8%).

Nových míst přibývá

"Tento sezonní skok na pozitivním trendu českého trhu práce vůbec nic nemění. Dá se jednoznačně říct, že byť není ekonomický růst nijak oslnivý, vytváří nová pracovní místa, a zlepšuje tak situaci na trhu práce," říká analytik Petr Dufek z ČSOB. Předpokládá, že situace se bude v dalších měsících opět zlepšovat a nezaměstnanost se již brzy podívá pod hranici sedmi procent.

"Tolik pracovních příležitostí tu bylo naposledy v roce 2009," dodává Dufek. Motorem zlepšování situace na trhu práce je podle něj jednoznačně zpracovatelský průmysl, který vytváří nejvíce pracovních příležitostí. Vzhledem k tomu, jak pozitivně se vyvíjejí zakázky průmyslových podniků, lze předpokládat, že nová místa budou vznikat i nadále. Pozitivní vývoj je vidět i u stavebnictví, které po šestileté depresi získává stále více nových zakázek a brzy bude postrádat zaměstnance.

"Lednový přírůstek počtu nezaměstnaných o 14 tisíc osob je nejnižší od roku 2007, pokud nepočítáme mimořádný výkyv z roku 2011," říká analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Meziroční snížení počtu nezaměstnaných o 73 tisíc bylo podle něj k vidění naposledy v roce 2008.

"Jakkoliv je situace příznivá pro prácechtivé, její stinnou stránkou je obtížnější dosažení souladu mezi nabídkou pracovní síly a kvalifikační potřebou zaměstnavatelů. To může brzy vést k tlakům na vyšší mzdy, které se postupně přelijí z vybraných profesí do celé ekonomiky," dodává Sobíšek.

Hlavní ekonomka Raiffeisenbank Helena Horská ale upozorňuje, že výraznějšímu poklesu bude bránit opatrnost firem v najímání nových zaměstnanců. "Křehká Evropa a konflikt na Ukrajině představují nemalá rizika pro české podniky. Růst ekonomiky se bude držet stále pod třemi procenty. Míra nezaměstnanosti se proto i letos ještě udrží nad průměrnými sedmi procenty," očekává.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Seemanová překonala český rekord i na kraulové čtyřstovce

Plavkyně Barbora Seemanová překonala v Taškentu další český rekord. Po čtvrteční kraulové dvoustovce posunula nejlepší čas i na dvojnásobné trati. Časem 4:08,89 vylepšila svůj předchozí rekordní zápis z loňského mistrovství světa v Kwangdžu o 84 setin sekundy.

"Čtyřstovka se mi stejně jako včera dvoustovka jela skvěle. Cítila jsem silný záběr, což je pro mě hodně důležité. I když je to čtyřstovka, která vždycky bolí, tak jsem se snažila ke konci do toho ještě kopnout, ale abych nevytuhla, což se ale pochopitelně trochu stalo," popsala rekordní závod dvacetiletá Seemanová v tiskové zprávě.

"Opět skvělý výsledek, vylepšený osobní rekord, český rekord, no prostě paráda. Stále ale cílíme na olympijský A-limit, který Báře stále uniká. Na druhou stranu se zlepšuje a uvidíme, co se stane na jaře," uvedla trenérka Petra Škábová.

Na vynikající časy z International Swimming League v Budapešti navázala v Taškentu Simona Kubová. Po náročném programu posledních týdnů dokázala na 100 metrů znak zaplavat čas 1:00,03 a zopakovat olympijský A-limit. Ten už má splněný od loňského jara.

Zdroj: ČTK
Další zprávy