Bedýnka zeleniny. I tak vypadá společenská odpovědnost

Jana Háková, Vodafone
11. 7. 2011 17:18
Zaměstnanci Vodafonu dostávají produkty českých farmářů přímo do kanceláře
Foto: Vodafone

Praha - Farmářské trhy, kde své produkty nabízejí čeští pěstitelé a potravináři, nejsou pro Čechy už ničím neznámým.

Méně rozšířený je ale systém takzvaných bedýnek, díky němuž se potraviny od českých producentů dostávají k přímo ke spotřebitelům domů nebo do práce.

Průkopníkem v této oblasti je mezi českými firmami Vodafone. 

"Společenská odpovědnost dnes neznamená jen tradiční aktivity jako jsou charitativní sbírky ve prospěch obětí katastrof či třídění odpadu. My chceme usnadnit odpovědné chování i našim zaměstnancům jako jednotlivcům. Právě takovou aktivitou jsou bedýnky, kdy zájemcům servírujeme čerstvé potraviny od českých farmářů každých čtrnáct dní přímo do kanceláře," říká senior manažer společenské odpovědnosti Vodafonu Přemysl Filip.

Možnost nechat si přivézt bedýnku se sezónní zeleninou či ovocem také dalšími produkty českého zemědělství a potravinářství jako jsou vajíčka, med, chléb či domácí uzeniny a sýry mohou ve Vodafonu využívat zaměstnanci jak v centrální kanceláři v Praze, tak v zákaznickém centru v Chrudimi.

Hlavní výhodou je pravidelná dodávka až do kanceláře, kterou oceňují zejména vytížení lidé, pro něž je návštěva farmářských trhů ve všední dny časově náročná.

Hlavní přínos? Potraviny necestují tisíce kilometrů

Na dovozu bedýnek operátor spolupracuje v Praze se sdružením Archetyp, které je pořadatelem nyní už tradičních farmářských trhů pod značkou Farmářské tržiště a které stojí za celým nápadem rozvozu českých potravin prostřednictvím systému bedýnek. V Chrudimi je dvorním dodavatelem bedýnek s českými potravinami Ekofarma Horní Ředice.

Systém bedýnek má kromě podpory tradičních českých pěstitelů také silný ekologický aspekt. Potraviny ke konzumentům necestují tisíce kilometrů kamiony a životní prostředí se nezatěžuje zbytečnými obaly.

V rámci systému koluje omezené množství ekologických dřevěných přepravek, které se vždy znovu vrací do oběhu. Stejně tak se recyklují i obaly od jogurtů či vajec, jež zákazníci vracejí zemědělcům, kteří je znovu plní a opět expedují zákazníkům.

Tento materiál vznikl v rámci společného projektu Aktuálně.cz a CSR fórum - webového magazínu Byznys a společnost.

Sekce chce informovat o světě firem, neziskových organizací, trendech v CSR a společenské odpovědnosti vůbec.

 

Právě se děje

před 28 minutami

Při útoku z Pásma Gazy zahynuli na jihu Izraele dva thajští pracovníci

Vzdušný úder vedený z Pásma Gazy v úterý zabil dva thajské pracovníky v balírenském závodě na jihu Izraele. Informovala o tom izraelská policie. Dalších sedm lidí bylo při odpoledním raketovém útoku zraněno a převezeno do nemocnice, vyplývá z informací izraelské zdravotnické organizace Magen David Adom.

Útok na jih Izraele následoval několik hodin po izraelských náletech, při nichž byla zničena i šestipatrová budova, v níž byly knihovny a studijní centra Islámské univerzity v Gaze. Konflikt mezi Izraelem a Hamásem tak zatím příliš nepolevuje a stagnuje i jednání o příměří.

Palestinci v Izraeli, Jeruzalémě a na okupovaném Západním břehu Jordánu dnes navíc zahájili generální stávku na protest proti Izraeli a současným bojům mezi Izraelem a palestinským Hamásem.

Zdroj: ČTK
před 38 minutami

Národní knihovnu v noci napadli hackeři, pro veřejnost je uzavřena

Národní knihovna se stala v noci na úterý terčem kybernetického útoku. Řekla to mluvčí knihovny Irena Maňáková. Po zjištění útoku knihovna odstavila klíčové systémy a odborníci pracují na jejich bezpečném znovuzprovoznění, doplnila. Vedení Národní knihovny kvůli útoku podává trestní oznámení na neznámého pachatele.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

U Tuniska se potopila loď s migranty, utonulo nejméně 57 lidí

U Tuniska se potopila loď s migranty, kteří se pokoušeli dostat z Libye přes Středozemní moře do Evropy. Nejméně 57 lidí se utopilo, dalších 33 se povedlo zachránit, napsala dnes agentura Reuters s odvoláním na tuniský Červený půlměsíc. Agentura AFP s odvoláním na tuniské ministerstvo obrany píše o stejném počtu zachráněných a více než 50 pohřešovaných. 

Třicítce lidí se podle mluvčího tuniského ministerstva obrany povedlo zachránit tak, že se drželi ropné plošiny nedaleko tuniského pobřeží. Poté jim pomohli pracovníci z plošiny, přiblížila agentura AP. Po pohřešovaných pátrá tuniské námořnictvo. Flavio di Giacomo z Mezinárodní organizace pro migraci (IOM) na twitteru uvedl, že všech 33 přeživších pochází z Bangladéše, národnost dalších lidí neupřesnil. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy