Barbie by jako reálná žena nepřežila. Figurka slaví 60 let lemovaných kultem i úlety

Ekonomika Ekonomika
7. 3. 2019 17:17
Těhotná Barbie, Barbie bez vlasů pro dívky s rakovinou, Barbie v hidžábu. Kultovní panenka slaví šedesáté narozeniny. Za dobu své kariéry musela čelit kritice z mnoha stran. Kromě sociálního postavení a etnických otázek však lidem nejvíce vadily zejména její štíhlé proporce a s tím související riziko nastavování nezdravých trendů mezi dětmi.
Foto: Mattel.com

Barbie začíná

Kultovní panenka slaví šedesát let na trhu. Její život s Kenem v domě snů ale lemují zajímavosti, skandály a dokonce i jeden rozchod.

Příběh známé hračky se začal psát v roce 1945, kdy Ruth a Elliot Handlerovi spolu se svým přítelem Haroldem Mattsonem založili společnost Mattel. Firma se věnovala výrobě hraček, až v roce 1958 ovšem zažádala o patent na panenku Barbie (jméno nevybrali náhodou, dcera Ruth a Elliota se jmenuje Barbara).

O rok později firma představila první panenku Barbie na veletrhu v New Yorku. Během roku společnost prodala 350 tisíc kusů.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 14 minutami

Pákistánská armáda zabila deset ozbrojenců, údajně plánovali teroristické útoky

Pákistánské ozbrojené složky zabily v přestřelce na severozápadě země deset ozbrojenců, včetně čtyř velitelů, a zabavily také mnoho zbraní. Podle armády patřili bojovníci ke skupině, která stála za nedávnými útoky na civilisty a plánovala další údery. V úterý o tom informovala agentura AP.

Armáda zasahovala v oblasti Jižního Vazíristánu v provincii Chajbar Pachtunchvá, která byla až donedávna baštou hnutí Tehríke Tálibán (TTP). To je pákistánskou odnoží islamistického afghánského hnutí. Armáda ale neposkytla o operaci žádné podrobnosti ani informace o příslušnosti zabitých ozbrojenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy