Barbie by jako reálná žena nepřežila. Figurka slaví 60 let lemovaných kultem i úlety

Ekonomika Ekonomika
7. 3. 2019 17:17
Těhotná Barbie, Barbie bez vlasů pro dívky s rakovinou, Barbie v hidžábu. Kultovní panenka slaví šedesáté narozeniny. Za dobu své kariéry musela čelit kritice z mnoha stran. Kromě sociálního postavení a etnických otázek však lidem nejvíce vadily zejména její štíhlé proporce a s tím související riziko nastavování nezdravých trendů mezi dětmi.
Foto: Mattel.com

Barbie začíná

Kultovní panenka slaví šedesát let na trhu. Její život s Kenem v domě snů ale lemují zajímavosti, skandály a dokonce i jeden rozchod.

Příběh známé hračky se začal psát v roce 1945, kdy Ruth a Elliot Handlerovi spolu se svým přítelem Haroldem Mattsonem založili společnost Mattel. Firma se věnovala výrobě hraček, až v roce 1958 ovšem zažádala o patent na panenku Barbie (jméno nevybrali náhodou, dcera Ruth a Elliota se jmenuje Barbara).

O rok později firma představila první panenku Barbie na veletrhu v New Yorku. Během roku společnost prodala 350 tisíc kusů.

 

Právě se děje

před 48 minutami

Praha najímá manažery Krupauera a Grosse pro přípravu koncertního sálu

Pražský magistrát uzavře manažerskou smlouvu se dvěma externími členy komise pro stavbu koncertního sálu na Vltavské, architektem Martinem Krupauerem a Martinem Grossem, který vlastní produkční společnost a zároveň je spoluzakladatelem Spolku pro výstavbu nového koncertního sálu v Praze. Do 30. června 2021 budou připravovat projekt, pro nějž nyní vzniká studie proveditelnosti. Manažeři mají pobírat odměnu 1600 korun za hodinu, součástí jejich práce budou studijní cesty kvůli sběru informací o obdobných stavbách. Celková cena za služby obou manažerů nepřesáhne dva miliony korun.

Praha chce na podobu nové filharmonie vypsat architektonickou soutěž, konkrétní rozhodnutí o stavbě padne na základě výsledků studie proveditelnosti. Zastupitelé nedávno schválili pořízení změny územního plánu. Stavba koncertního domu se sálem pro zhruba 2000 posluchačů by podle dřívějších odhadů měla stát přibližně čtyři miliardy korun, přesnější odhad vzejde ze studie. Budova filharmonie by mohla stát v roce 2032.

Zdroj: ČTK
Další zprávy