Barbie by jako reálná žena nepřežila. Figurka slaví 60 let lemovaných kultem i úlety

Ekonomika Ekonomika
7. 3. 2019 17:17
Těhotná Barbie, Barbie bez vlasů pro dívky s rakovinou, Barbie v hidžábu. Kultovní panenka slaví šedesáté narozeniny. Za dobu své kariéry musela čelit kritice z mnoha stran. Kromě sociálního postavení a etnických otázek však lidem nejvíce vadily zejména její štíhlé proporce a s tím související riziko nastavování nezdravých trendů mezi dětmi.
Foto: Mattel.com

Barbie začíná

Kultovní panenka slaví šedesát let na trhu. Její život s Kenem v domě snů ale lemují zajímavosti, skandály a dokonce i jeden rozchod.

Příběh známé hračky se začal psát v roce 1945, kdy Ruth a Elliot Handlerovi spolu se svým přítelem Haroldem Mattsonem založili společnost Mattel. Firma se věnovala výrobě hraček, až v roce 1958 ovšem zažádala o patent na panenku Barbie (jméno nevybrali náhodou, dcera Ruth a Elliota se jmenuje Barbara).

O rok později firma představila první panenku Barbie na veletrhu v New Yorku. Během roku společnost prodala 350 tisíc kusů.

 

Právě se děje

před 30 minutami

Česko se ohradilo proti rozšiřování těžby v polském dolu Turów

České ministerstvo životního prostředí v pátek vydalo nesouhlasné stanovisko k rozšiřování polského hnědouhelného dolu Turów u česko-polské hranice. Stanovisko vydalo ve spolupráci s Libereckým krajem a Českou geologickou službou. Ministerstvo to oznámilo v tiskové zprávě. V případě, že by se polská strana rozhodla i přesto těžbu rozšířit, Česko požaduje například finanční kompenzace případných škod nebo vznik těsnící stěny bránící odtékání podzemních vod.

"Stanovisko za Českou republiku je nesouhlasné. Doplněny jsou ale také podmínky, vytvořené ve spolupráci s geology, krajem, obcemi i odbornou veřejností, a Libereckým krajem odsouhlasené, které jsou pro nás absolutně nepřekročitelné, kdyby se Polsko rozhodlo i přes náš nesouhlas v těžbě na Turowě pokračovat," oznámil ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO).

Zdroj: ČTK
Další zprávy