Bankovní účet lze založit kdekoli v EU, řekli europoslanci

ČTK ČTK
15. 4. 2014 15:28
Lidé ale musejí počítat s tím, že se jich instituce budou ptát na to, proč si zřizují základní účet právě v daném státě.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Jan Langer

Štrasburk - Všichni obyvatelé Evropské unie mají právo otevřít si svůj vlastní základní bankovní účet kdekoli v EU. Vyplývá to ze směrnice, kterou dnes schválil Evropský parlament.

Banky by podle něj zároveň neměly klientům bránit v přechodu na základní účet u jiného ústavu, který jim nabízí lepší podmínky.

Nařízení musí ještě schválit Rada EU a poté budou mít členské země dva roky na to, aby jej zapracovaly do svých právních předpisů.

Volný pohyb

Úvěrové společnosti budou muset umožnit komukoli v kterémkoli členském státě, aby si podle srozumitelných pravidel za přijatelných podmínek zřídil účet.

"Zajištění přístupu všech spotřebitelů, včetně imigrantů a migrujících občanů, k základním účtům bude stimulem modernizace ekonomiky, usnadní volný pohyb a pomůže nejvíce znevýhodněným členům našich společností," prohlásil německý europoslanec a zpravodaj návrhu Jürgen Klute.

Úřady se budou ptát: Proč?

Lidé si tedy budou moci otevřít účet v kterékoli zemi EU, instituce v zahraničí však budou mít právo zjišťovat, proč si chce klient zřídit konto právě v daném státě.

Podle nařízení musí základní běžné účty nabízet všechny úvěrové společnosti anebo alespoň tolik bank, aby byla zajištěna dostatečná konkurence. Banky také musí umožnit klientovi přechod na základní účet u jiného ústavu, který je pro něj výhodnější, a nepožadovat za to od něj více než přiměřený poplatek.

Směrnice má zajistit, aby banky vytvořily pro zřizování základních účtů tak srozumitelné a jednoduché podmínky, aby je byl schopen pochopit každý klient.

 

Právě se děje

před 17 minutami

Pokud to bude nutné pro bezpečnost, pozveme ruskou armádu, říká Lukašenko

Běloruský prezident Alexandr Lukašenko uvedl, že je připraven nechat v Bělorusku rozmístit ruské jednotky, pokud by to bylo nezbytné pro bezpečnost společného svazového soustátí. V současnosti to potřeba není, uvedl Lukašenko podle médií. Mluvčí ruského prezidenta Dmitrij Peskov podle listu Kommersant uvedl, že Minsk nežádal Moskvu o rozmístění vojsk.

"Jestli to bude nutné pro bezpečnost svazového soustátí, které (s Ruskem) budujeme, budou zde (ruské jednotky) rozmístěny neprodleně. Nyní to ale není nijak nezbytné," řekl Lukašenko během porady o situaci. Podle státní agentury Belta ujistil, že Bělorusko je s to v případě potřeby v mžiku postavit do zbraně půl milionu vojáků.

"Pokud to bude málo, budou sem převedeny všechny ozbrojené síly Ruské federace. To se nikdy nestane. Ale pokud to bude nutné, nebudeme váhat," zdůraznil Lukašenko.

Mluvčí Kremlu Peskov na dotaz novinářů odpověděl, že vyslat ozbrojené síly do jiné země lze ze zákona jen na základě žádosti vedení této země k Moskvě, což se ale v případě Běloruska nestalo. Kommersant připomněl, že prezident Vladimir Putin dříve upozornil, že svazové soustátí s Běloruskem představuje "určitou úroveň integrace", a ne stát v přímém smyslu slova. A úroveň integrace ve svazovém soustátí je podle Putina nižší než v Evropské unii.

Zdroj: ČTK
před 29 minutami

Trump chtěl po ministerstvu spravedlnosti, aby loňské volby označilo za zkorumpované, píše se v poznámkách bývalého náměstka zveřejněných Kongresem.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Na Českokrumlovsku se srazilo na přejezdu auto s vlakem, zranili se tři lidé

Při srážce automobilu s vlakem u Holubova na Českokrumlovsku se zranili dospělý člověk a dvě děti z auta. Záchranáři je převezli do nemocnice. Podle prvotních informací řidič auta vjel na přejezd i přes výstražné znamení. Novináře o tom informovala ve zprávě mluvčí jihočeské policie Štěpánka Schwarzová.

"Na místě záchranáři ošetřovali tři zraněné osoby: Muž musel být v rámci poskytnutí akutní přednemocniční péče napojen na umělou plicní ventilaci a ze závažnými mnohačetnými poraněními převezen ve stabilním stavu na anesteziologicko-resuscitační oddělení Nemocnice České Budějovice," uvedla mluvčí jihočeských záchranářů Zuzana Fajtlová. Dodala, že o zdravotním stavu dětí nelze poskytnout detailní informace kvůli jejich věku.

Ve vlaku cestovalo přibližně 45 lidí. Nehoda se stala po 14:00 na železniční trase mezi Českými Budějovicemi a Černým Křížem. Provoz na trati je vdaném úseku podle odhadů Českých drah minimálně do 17:00 přerušen.

Zdroj: ČTK
Další zprávy