Máme alternativu k válečné dani, nabízejí banky státu. Získat tím má až 50 miliard

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 22. 9. 2022 15:50
Česká bankovní asociace nabízí podporu ekonomiky, která by byla alternativou k dani z mimořádných zisků a přinesla by státu až 50 miliard korun. Návrhy zahrnují podporu dostupného bydlení financováním Státního fondu dopravní infrastruktury, dopravních projektů, pomoc občanům při pokrytí finančních závazků, investice do digitalizace státu a spolupráci s Národní rozvojovou bankou.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Vláda v souvislosti s energetickou krizí a růstem cen elektřiny a plynu uvažuje, že na banky uvalí daň z mimořádných zisků, takzvanou windfall tax. Podrobnosti plánu ale zatím nezveřejnila.

Ministr financí Zbyněk Stanjura (ODS) dříve mluvil o tom, že se má týkat energetických firem, bank a rafinérií. Příští rok by mohla přinést rozpočtu asi 70 miliard korun.

"Banky už v létě nabídly státu alternativy k dani z mimořádných zisků a jsou připraveny do nich vložit kapitál. Jde o mnohem efektivnější způsob podpory ekonomiky než mimořádné zdanění," uvedl v reakci mluvčí asociace Radek Šalša.

Banky například hodlají více investovat do bydlení, a to formou financování výstavby dostupných bytů a spoluúčastí na takzvané projektové kanceláři. Přínos pro stát má činit minimálně 10 miliard korun.

Dluhové zatížení domácností lze podle nich řešit tím, že se dočasně sníží splátky spotřebitelských úvěrů a hypoték, případně se přefinancují stávající úvěry do delší splatnosti. "Tímto bychom mohli pomoci ulevit rozpočtu domácností snížením měsíčního zatížení splátkami o 20 až 30 procent u hypotečních úvěrů, u spotřebitelských úvěrů o 20 až 40 procent," uvádí ve svém materiálu asociace.

Podstatou překlenovacího odkladu splátek úvěrů má být jednoduchá možnost požádat o odklad tří až šesti splátek úvěrů v případě potřeby bez dokládání příjmů či dalších dokumentů. Bylo by to dostupné pro klienty, kteří budou bez významného prodlení. Opatření má pomoct dočasně překlenout období například doplatků vyúčtování energií. Reaguje na situace, kdy problémy se splácením nastávají v drtivé většině případů nikoli kvůli nominálnímu poklesu příjmu klienta, ale o růst nákladů, nezaviněný klienty, dodala asociace.

Banky jsou podle asociace dále schopny domácnostem pomoci i s případným financování investic do obnovitelných zdrojů za výhodnějších podmínek, a tím i s úvěrovým závazkem klientům splátky na energie celkově snížit. "Součástí může být i pomoc státu při distribuci subvence technologie obnovitelných zdrojů energie (čerpadla, fotovoltaika, izolace, okna)," uvádí dále Česká bankovní asociace.

V minulém týdnu Stanjura po jednání kabinetu uvedl, že u zdanění neočekávaných zisků navrhne česká vláda vlastní návrh, a to především právě v případě bank. U energetických firem a rafinérií počítá se zavedením pravidel podle evropského opatření. U bank chce nastavit vlastní podmínky, daň se podle Stanjury nebude týkat všech.

"Sektor bankovnictví byl do návrhu připravené daně z mimořádných zisků zahrnut z důvodu vysoké ziskovosti sektoru nejen ve srovnání s předcházejícím obdobím, ale také v mezinárodním srovnání. Banky aktuálně dosahují vysokých zisků v důsledku opakovaně zvýšené základní úrokové sazby ČNB, což jim výhodně úročí prostředky uložené u centrální banky. Výhodné úročení přitom nepromítají do bankovních produktů, které nabízejí svým klientům," uvedlo ve čtvrtek ministerstvo financí v reakci na návrhy České bankovní asociace.

"Naopak zvýšenou základní sazbu propisují do rostoucích úrokových sazeb u hypotečních, podnikatelských či spotřebitelských úvěrů domácností a firem," dodalo ministerstvo financí ve svém prohlášení.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Fotbalistky Slavie po remíze 0:0 s Valurem postoupily do skupiny Ligy mistryň

Fotbalistky pražské Slavie postoupily do skupinové fáze Ligy mistryň. Svěřenkyně trenéra Karla Pitáka v domácí odvetě play off remizovaly bez branek s islandským Valurem, na jehož hřišti v minulém týdnu zvítězily 1:0.

Obhájkyně českého titulu v prvním poločase podržela brankářka Lukášová. Po změně stran slávistky měly blíže ke gólu, ale trefy Kožárové a Černé nebyly uznány kvůli ofsajdu, respektive útočnému faulu. Závěr už si domácí hráčky pohlídaly. Los skupinové fáze se uskuteční v pondělí ve švýcarském Nyonu.

Další pražský tým Sparta ve čtvrtečním odvetném utkání na hřišti AS Řím zkusí smazat úvodní domácí ztrátu 1:2. V boji o Ligu mistryň bylo i Slovácko, které ale v úvodním kvalifikačním kole neuspělo.

Největším úspěchem českých fotbalistek na mezinárodní klubové úrovni jsou tři účasti Slavie ve čtvrtfinále Champions League. Jednou se mezi osm nejlepších v této soutěži (pod dřívějším názvem Pohár UEFA) probojovala také Sparta, tehdy se ještě osmifinálová fáze hrála ve skupinách.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 2 hodinami

Při íránském ostřelování kurdské oblasti v Iráku zemřelo nejméně devět lidí

Devět mrtvých a 32 zraněných si vyžádalo ostřelování kurdského regionu na severu Iráku íránskou armádou, informuje o tom agentura AFP s odvoláním na kurdskou samosprávu v Iráku. Samospráva útoky odsoudila a irácké ministerstvo zahraničí se kvůli tomu chystá předvolat si íránského velvyslance, uvedla agentura Reuters.

Ostřelování oblasti v iráckém Kurdistánu íránskými bezpilotními letouny trvá už několik dní a souvisí zřejmě s protivládními protesty, které tento měsíc vypukly v desítkách měst v Íránu kvůli smrti mladé Íránky kurdského původu po zatčení policií. Také íránská agentura Fars, kterou vlastní íránské revoluční gardy, napsala, že "cílené ostřelování separatistů" na severu Iráku souvisí s nepokoji v Íránu, které podle ní kurdské skupiny ze severu Iráku podporují.

Kurdská regionální vláda v Iráku dnes útoky důrazně odsoudila a označila je za "narušení svrchovanosti kurdského regionu". Irák je jedinou zemí, kde mají Kurdové autonomní území s uznanou vlastní správou. Íránské útoky odsoudil dnes i britský generální konzul v Irbílu David Hunt, který to na Twitteru označil za "nevyprovokované porušení irácké suverenity".

Zdroj: ČTK
Další zprávy