Bankéř na pouti musí do vězení, odškodné ale platit nebude

ČTK ČTK
19. 3. 2014 14:56
Makléř Jérôme Kerviel, který způsobil bance Société Générale škodu skoro pěti miliard eur, míří na tři roky do vězení, potvrdil to francouzský kasační soud.
Jerôme Kerviel
Jerôme Kerviel | Foto: Reuters

Paříž - Francouzský kasační soud dnes potvrdil trest tří let vězení pro makléře Jérôma Kerviela, který způsobil bance Société Générale škodu skoro pěti miliard eur (134 miliard korun).

Soud, který je nejvyšší soudní instancí v zemi, ale zároveň zrušil verdikt, podle něhož měl Kerviel zaplatit odškodné rovnající se výši škod způsobených bance.

Jeho finanční operace stály Société Générale, která vlastní i českou Komerční banku, zhruba dvouletý zisk. Kerviel byl zatčen v roce 2008. O dva roky později byl odsouzen k pěti letům vězení, z toho ke třem nepodmíněně, a k odškodnění bance v rekordní výši 4,91 miliard eur za škody, které jí riskantními transakcemi způsobil.

Kerviel nepopírá, že padělal dokumenty a zanášel do počítačů banky neexistující transakce. Tvrdí ale, že to dělal s tichým souhlasem, či dokonce s povzbuzením nadřízených. Banka to popírá a slíbila jen, že od něj nebude požadovat celou částku.

Kasační soud dnes zrušil občanskoprávní rozhodnutí o odškodnění. Vrátil tuto záležitost odvolacímu soudu ve Versailles, který rozhodne o výši případného odškodnění.

Sedmatřicetiletý Kerviel nebyl oznámení kasačního soudu přítomen. Je v Itálii, přes kterou pěšky putuje do Paříže poté, co se 19. února krátce setkal v Římě s papežem Františkem. Již dříve ujistil, že pokud soud trest vězení potvrdí, nebude se výkonu trestu vyhýbat a vydá se policii.

 

Právě se děje

Další zprávy