Bank of China začne v Česku působit do konce roku

ČTK ČTK
Aktualizováno 31. 8. 2015 16:50
Politici očekávají, že přítomnost velké čínské banky posílí možnosti vzájemného obchodu. Analytici říkají, že o nic mimořádného nejde.
Prezident Miloš Zeman a předseda představenstva Bank of China Tiana Guoli na slavnostním setkání ve Španělském sále Pražského hradu
Prezident Miloš Zeman a předseda představenstva Bank of China Tiana Guoli na slavnostním setkání ve Španělském sále Pražského hradu | Foto: HN - Lukas Biba

Praha - Pobočka Bank of China, jedna z největších státem vlastněných bank v Číně, začne v Česku působit do konce letošního roku. Sídlit bude v pražském Florentinu a ze začátku bude mít 15 až 20 zaměstnanců. Novinářům to dnes při slavnostním otevření pobočky na Pražské hradě řekl šéf přípravného výboru banky Wen-po Chou.

Banka se v Česku bude soustředit nejen na financování velkých firem, ale i na malé a střední podniky. Banka bude těmto firmám poskytovat přeshraniční služby včetně obchodních doporučení, finanční podpory, prevence rizik nebo poradenství, dodal Wen-po Chou.

Podle premiéra Bohuslava Sobotky (ČSSD) česká pobočka Bank of China posílí možnosti vzájemného obchodu. "Tato banka může pomoci expanzi českých firem s jejich výrobky a službami v Číně a také jsou přirozeně možné společné projekty na třetích trzích," uvedl Sobotka. Otevření pobočky podle něj také předznamenává další čínské investice v ČR.

Analytici: Nic mimořádného

Analytici důsledky přítomnosti Bank of China na českém trhu nepřeceňují, nicméně podle nich vzájemnému obchodu pomoci může.

"Lokální banky již dnes mohu nabídnout případným čínským investorům velmi levné financování, Bank of China může být případně ještě vstřícnější. Přínos její přítomnosti na českém trhu může být pozitivní. ČR by měla vytvářet podmínky, aby byla atraktivní pro jakékoli investice ze zahraničí," řekl analytik společnosti Deloitte David Marek.

Přítomnost banky v Česku není ničím výjimečným, jde o součást její dlouhodobé expanze do zahraničí, uvedl analytik skupiny Roklen Lukáš Kovanda. Symbolický význam však podle něj otevření pobočky mít může. Signalizuje, že došlo k zásadnější změně v česko-čínských ekonomických vztazích.

"Ty byly ještě donedávna ovlivněny étosem někdejšího prezidenta Václava Havla, dalajlamova osobního přítele a podporovatele. Současná, ale i předchozí vlády, volí ve vztahu k Číně mnohem pragmatičtější a vstřícnější postoj," poznamenal.

Zájem má i další čínská banka

"Loni v říjnu prezident Miloš Zeman se vyjádřil v Číně, že doufá v založení pobočky Bank of China v Česku, která přispěje k růstu investic a obchodu obou zemí. Dnes jsme dohody dostáli a přání realizovali," uvedl předseda představenstva banky Tchien Kuo-li. Založení pobočky v Česku je podle něj výrazem víry v dobrý rozvoj česko-čínských vztahů.

"Děkuji, že jste dodrželi slovo, o čemž jsem nepochyboval," řekl ve svém vystoupení Zeman. Vyjádřil přesvědčení, že tento krok podpoří obchodní spolupráci obou zemí. Připomněl spolupráci například v leteckém průmyslu či biotechnologiích. "Investičních příležitostí je mnoho, jen je najít," podotkl.

Bank of China (BoC), která vznikla v roce 1912, je čtvrtou největší bankou v Číně. Ve střední a východní Evropě dosud působí prostřednictvím své pobočky v Budapešti. BoC je současně bankou s největší mezinárodní působností v Číně. Podle svého webu působí kromě pevninské Číny, Hongkongu a Macaa v dalších 38 zemích.

V žebříčku dvou tisíc největších a nejmocnějších firem světa Forbes Global 2000 patří BoC čtvrté místo. Ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku stoupl čistý zisk banky o pět procent na 38,5 miliardy jüanů (155,2 miliardy Kč).

O vstup na český trh má zájem také jedna z největších čínských bank China Construction Bank (CCB). Na konci prvního pololetí 2013 její tržní kapitalizace dosáhla 176,7 miliardy dolarů, což ji řadilo mezi pět největších bank na světě.

 

Právě se děje

před 41 minutami

Ant Group, divize čínské Alibaby, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů, nejvíce v historii

Společnost Ant Group, která je finančně technologickou divizí čínského internetového prodejce Alibaba, získá z prodeje akcií až 35 miliard dolarů (zhruba 808 miliard Kč). Bude to největší primární veřejná nabídka akcií (IPO) v historii. V pondělí to uvedl server CNBC.

Firma nabídne akcie na burzách v Šanghaji a Hongkongu. Pokud vše půjde hladce, předstihne tato nabídka loňskou nabídku akcií energetické společnosti Saudi Aramco, v té době největší na světě.

Zdroj: ČTK
Další zprávy