Retro hračky z Babišovy Fatry míří do zahraničí

Lucie Hrdličková, HN
17. 3. 2014 19:50
„Nafukovadla“ od výtvarnice Libuše Niklové těží z nostalgie, na svět ale přicházejí i zcela nové kousky.
Nafukovací slon od výtvarnice Libuše Niklové se vrátil do výroby ve společnosti Fatra Napajedla
Nafukovací slon od výtvarnice Libuše Niklové se vrátil do výroby ve společnosti Fatra Napajedla | Foto: Fatra

Praha – Nafukovací hračky ze 70. a 80. let, které vyrábí významný evropský zpracovatel plastů Fatra Napajedla, hledají po úspěšném tuzemském „comebacku“ odbyt také na zahraničních trzích.

Pomoci jim v tom mají mladí designéři, kteří loni rozšířili retro kolekci slona, žirafy a buvola z dílny designérky Libuše Niklové o nové kousky a posbírali za ně prestižní ocenění za design.

„Fatra teď intenzivně pracuje na rozšíření e-shopu a na možnostech dalšího prodeje do zahraničí. Hračky budeme propagovat třeba na specializovaných zahraničních serverech,“ říká designér Jan Čapek, který pro Fatru loni na podzim vytvořil nafukovacího pitbula „bulíka“ a před týdnem za něj dostal ocenění designér roku 2013 v soutěži Grand Czech Design.

Tahoun díky retro vlně

„Nafukovadla“ od Fatry, která v Česku těží z nostalgie podobně jako třeba tenisky Botas, jsou pro firmu a potažmo pro celé impérium Agrofert, do něhož Fatra patří, především marketingovým tahounem. A nikterak drahým. Firma, která jinak utratí v ročním úhrnu desítky milionů korun za reklamu, vydá za vývoj, výrobu a marketing hraček zhruba milion korun.

Společnost, jejíž obrat dosahuje ročně tří miliard, na hračkách ročně utrží zatím pět milionů korun a tento byznys je podle údajů z Fatry ziskový.

Nafukovací formule od Jana Čapka z produkce společnosti Fatra Napajedla
Nafukovací formule od Jana Čapka z produkce společnosti Fatra Napajedla | Foto: ČTK

Výrobce z Napajedel dosud měl obchodní partnery například ve Švýcarsku, Německu či Austrálii. „Zatím se jednalo ale o více či méně nahodilé zakázky,“ říká generální ředitel Fatry Pavel Čechmánek.

K návratu pomohl syn výtvarnice

K výrobě nafukovacích hraček z dílny Libuše Niklové se firma vrátila před třemi lety. Pomohla jí k tomu výstava nazvaná 200 dm3 dechu, kterou v roce 2010 připravil syn výtvarnice Petr Nikl. Podnik nejprve obnovil výrobu buvola, žirafy a slona pro reklamní účely. Pak je certifikoval pro maloobchodní prodej.

Sbírka se později rozrostla o housenku, koníka a prase. Loni společnost oslovila mladé české designéry, aby kolekci rozšířili. Vznikl tak bulík a formule od Jana Čapka a koza od designérů manželů Kozových. Fatra nyní podle informací Hospodářských novin pracuje na nafukovacím traktoru a letadlu.

 

Právě se děje

před 35 minutami

D1 na Vysočině klouže, varují silničáři. V noci sněžilo, vyjely desítky sypačů

Okolo Jihlavy na 115. kilometru dálnice D1 platí varování před náledím, mezi 90. a 120. kilometrem může být vozovka kluzká. Podle dispečinku krajské správy silnic v kraji přes noc sněžilo, venku byly desítky sypačů. Na silnicích uvízlo několik kamionů, po ránu ale problémy se sjízdností silničáři nezaznamenali.

Sněžilo už v neděli v podvečer. "Venku bylo asi 90 sypačů, jelikož sněžilo i v noci, začaly znovu jezdit asi ve 2:00. Sem tam nějaký kamion v noci někde klouzal, ale teď už to jezdí," řekl dispečer.

Přes den bude na Vysočině zataženo, sněhových přeháněk ale bude podle meteorologů ubývat. Večer se může ojediněle tvořit mlha. Nejvyšší odpolední teploty budou od jednoho do tří stupňů Celsia.

Zdroj: ČTK
před 47 minutami

Britský princ Harry řekl, že je smutný, že musel vzdát svých královských povinností. Královně a lidem chtěl prý sloužit dál

35letý Harry to uvedl v projevu před zástupci své charitativní organizace na podporu lesothských dětí Sentebale Harry podle agentury Reuters řekl, že konečný výsledek není tím, co zamýšlel, jinak to podle něj však nebylo možné. 

Buckinghamský palác v sobotu oznámil, že princ Harry a jeho choť Meghan už nebudou disponovat titulem královská výsost, nebudou plnit pracovní povinnosti plynoucí z příslušnosti ke královské rodině a nebudou placeni z veřejných prostředků.

"Doufám, že snadněji pochopíte, k čemu jsme dospěli, že si nechám odstup od všeho, co jsem znal, abych učinil krok směrem k tomu, co bude doufám pokojnější život," prohlásil Harry. S manželkou Meghan předtím oznámili, že chtějí své povinnosti omezit, finančně se osamostatnit a žít střídavě v Británii a Severní Americe.

Zdroj: ČTK
před 49 minutami

Miliardář Skala prodal budovu Albatrosu na Národní třídě, píše list

Bývalý Dům dětské knihy a sídlo nakladatelství Albatros na rohu Národní třídy a ulice Na Perštýně v Praze koupil od realitního magnáta Václava Skaly byznysmen Daniel Farnbauer. Uvedl to v pondělí deník E15. Albatros v minulých letech prodělal rozsáhlou rekonstrukci, která skončila loni na podzim. Osm z deseti podlaží si podle deníku následně pronajala coworkingová společnost Spaces.

Skala vlastnil Albatros jako fyzická osoba, nikoli přes svou Pražskou správu nemovitostí (PSN). Farnbauer budovu kupuje prostřednictvím firmy Real Estate Albatros. Ani jedna ze stran se k prodeji či výši transakce nevyjádřila.

Budova Albatrosu byla postavena ve druhé polovině 60. let minulého století podle návrhu architektů Stanislava France, Luďka Hanfa a Jana Nováčka. První větší renovaci zažila v 90. letech. Poté v budově sídlila Česká spořitelna, která ji prodala Skalovi v roce 2008.

Zdroj: ČTK
Další zprávy