Retro hračky z Babišovy Fatry míří do zahraničí

Lucie Hrdličková, HN
17. 3. 2014 19:50
„Nafukovadla“ od výtvarnice Libuše Niklové těží z nostalgie, na svět ale přicházejí i zcela nové kousky.
Nafukovací slon od výtvarnice Libuše Niklové se vrátil do výroby ve společnosti Fatra Napajedla
Nafukovací slon od výtvarnice Libuše Niklové se vrátil do výroby ve společnosti Fatra Napajedla | Foto: Fatra

Praha – Nafukovací hračky ze 70. a 80. let, které vyrábí významný evropský zpracovatel plastů Fatra Napajedla, hledají po úspěšném tuzemském „comebacku“ odbyt také na zahraničních trzích.

Pomoci jim v tom mají mladí designéři, kteří loni rozšířili retro kolekci slona, žirafy a buvola z dílny designérky Libuše Niklové o nové kousky a posbírali za ně prestižní ocenění za design.

„Fatra teď intenzivně pracuje na rozšíření e-shopu a na možnostech dalšího prodeje do zahraničí. Hračky budeme propagovat třeba na specializovaných zahraničních serverech,“ říká designér Jan Čapek, který pro Fatru loni na podzim vytvořil nafukovacího pitbula „bulíka“ a před týdnem za něj dostal ocenění designér roku 2013 v soutěži Grand Czech Design.

Tahoun díky retro vlně

„Nafukovadla“ od Fatry, která v Česku těží z nostalgie podobně jako třeba tenisky Botas, jsou pro firmu a potažmo pro celé impérium Agrofert, do něhož Fatra patří, především marketingovým tahounem. A nikterak drahým. Firma, která jinak utratí v ročním úhrnu desítky milionů korun za reklamu, vydá za vývoj, výrobu a marketing hraček zhruba milion korun.

Společnost, jejíž obrat dosahuje ročně tří miliard, na hračkách ročně utrží zatím pět milionů korun a tento byznys je podle údajů z Fatry ziskový.

Nafukovací formule od Jana Čapka z produkce společnosti Fatra Napajedla
Nafukovací formule od Jana Čapka z produkce společnosti Fatra Napajedla | Foto: ČTK

Výrobce z Napajedel dosud měl obchodní partnery například ve Švýcarsku, Německu či Austrálii. „Zatím se jednalo ale o více či méně nahodilé zakázky,“ říká generální ředitel Fatry Pavel Čechmánek.

K návratu pomohl syn výtvarnice

K výrobě nafukovacích hraček z dílny Libuše Niklové se firma vrátila před třemi lety. Pomohla jí k tomu výstava nazvaná 200 dm3 dechu, kterou v roce 2010 připravil syn výtvarnice Petr Nikl. Podnik nejprve obnovil výrobu buvola, žirafy a slona pro reklamní účely. Pak je certifikoval pro maloobchodní prodej.

Sbírka se později rozrostla o housenku, koníka a prase. Loni společnost oslovila mladé české designéry, aby kolekci rozšířili. Vznikl tak bulík a formule od Jana Čapka a koza od designérů manželů Kozových. Fatra nyní podle informací Hospodářských novin pracuje na nafukovacím traktoru a letadlu.

 

Právě se děje

před 6 minutami

Situace ve Francii se zlepšila, pacienty s koronavirem do Česka nepošlou

Francie lépe zvládá situaci s léčbou komplikovaných případů infikovaných koronavirem, pacienty na plicní ventilaci proto do Česka nepošle. Po telefonátu s francouzským premiérem Édouardem Philippem to dnes řekl premiér Andrej Babiš (ANO). Premiér Philippe českému protějšku nicméně poděkoval za to, že Česko vyslyšelo víkendovou žádost Francie. Na přílet letadla s šesti pacienty se dnes chystala Fakultní nemocnice Brno.

"Moc děkoval, ale řekl, že zatím se u nich situace zlepšila, takže naši nabídku zatím nevyužijí. Že zatím moc děkují za solidaritu, ale zatím to vyřešili jinak," řekl Babiš.

Pacienti v těžkém stavu na plicní ventilaci měli přiletět dnes odpoledne na letiště v Brně-Tuřanech. Babiš o víkendu uvedl, že o pomoc požádala Francie a česká vláda jí vyhověla. Už v minulých týdnech poskytli část svých kapacit nemocným Francouzům Němci.

Zdroj: ČTK
před 23 minutami

Hamáček: O letošních Velikonocích nebude žádné koledování ani sousedské přípitky

Tradiční velikonoční koledování nebo připíjení si se sousedy nebude letos možné, řekl v pondělí novinářům ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Současná vládní nařízení kvůli novému koronaviru to nedovolují. Omezení pohybu platí od 12. března. K rozvolňování opatření musí podle něj Česká republika přistupovat opatrně.

"Podle současných opatření to možné není," odpověděl Hamáček na dotaz, zda mohou příští pondělí koledníci vyrazit po vesnici nebo zda si kolegové a sousedé mohou tradičně připít slivovicí. Ministr také zopakoval, že má opatrný postoj k rozvolňování vládních opatření. Již dříve uvedl, že by je vláda neměla výrazně měnit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy