Babiše dohnala vlastní vychytralost. Projděte si, o co jde v kauze jeho příjmů

Tomáš Pergler
Aktualizováno 18. 3. 2017 14:20
Dohání ho vlastní podnikatelská vychytralost z minulosti a zároveň proměnlivost v tom, co říká. Ministr financí Andrej Babiš (ANO) se dostal pod tlak, který si z valné části zavinil sám. Podobně jako v loňské kauze Čapí hnízdo se znovu zapletl do svých slov, tentokrát při vysvětlování, kde vzal peníze na dluhopisy od koncernu Agrofert. Fakta, jež předložil, mu příliš nepomohla, naopak rozvířila další pochybnosti. Projděte si přehledný výčet, s čím se Babiš potýká. (Pro vstup do přehledu klikněte na úvodní fotku.)

Za co Babiš koupil Agrofert?

Foto: Economia

Některá média v uplynulých dnech zapochybovala, z jakých peněz Babiš v minulosti ovládl Agrofert. Pravda je, že si mohl na akcie půjčit, ministr se ale na toto téma odmítl bavit. "A proč bych to dělal? Nevidím důvod, proč by mě tu měl někdo od rána do večera z něčeho zkoušet," řekl Českému rozhlasu.

Pro připomenutí: zatímco ještě v roce 1999 Babiš vystupoval oficiálně jenom jako manažer Agrofertu, do roku 2004 získal stoprocentní majetkový podíl. Podle oficiálních pramenů, jako jsou výroční zprávy nebo účetní uzávěrky, Babiš nejdříve ovládl menšinové podíly od chemiček Duslo Šaľa (ta tehdy ještě nepatřila pod Agrofert), Spolana Neratovice a švýcarské firmy O.F.I. Ost Finanz und Investment. Právě s pomocí této neprůhledné firmy odstřihl v roce 1995 Agrofert od mateřského slovenského podniku Petrimex. V roce 2003 se na Babiše převádí 45 procent akcií Agrofertu od jiné švýcarské společnosti Ameropa a zanedlouho se stává jediným majitelem.

V letech 1999 až 2004 přitom hodnota skupiny dál mohutně rostla. V roce 2004 do Agrofertu patřily nejen chemičky Lovochemie, Deza nebo Precheza, ale také bratislavský Istrochem nebo podíl v německém SKW Piesteritz a množství zemědělských a dalších podniků.

 

Právě se děje

před 34 minutami

Rusko otestovalo start hyperzvukové střely Cirkon poprvé z vojenského plavidla

Rusko úspěšně vyzkoušelo nejnovější hyperzvukovou střelu Cirkon (Zirkon), která byla poprvé odpálena z vojenského plavidla. Oznámila to dnes agentura TASS s odvoláním na nejmenované vojenské zdroje. Test se odehrál už v minulém měsíci.

Raketa Cirkon dosahuje podle starších výroků prezidenta Vladimira Putina devítinásobku rychlosti zvuku a při doletu až 1000 kilometrů může zasahovat námořní i pozemní cíle.

Zdroj: ČTK
před 44 minutami

Lídrem STAN pro podzimní krajské volby bude v Plzeňském kraji regionální předseda hnutí a současný hejtmanův náměstek pro dopravu Pavel Čížek

O tom, že Čížek povede kandidátku, hovořilo hnutí už loni, ve čtvrtek pozici stvrdil jeho regionální sněm. Řekl to pro ČTK krajský manažer Václav Cinádr.

Zdroj: ČTK
Další zprávy