Babiš zatím neprosadil nižší DPH na pivo, koalice projedná změny později

ČTK ČTK
14. 3. 2016 17:24
Koalice bude pokračovat v diskusi o případných změnách sazeb DPH u točeného piva a dalších položek po vyhodnocení letošního výběru DPH. Řekl to předseda poslaneckého klubu ČSSD Roman Sklenák a potvrdil ministr financí Andrej Babiš (ANO). Nižší DPH ve výši deset procent na točené pivo a nealkoholické nápoje navrhl na konci ledna v souvislosti s projednáváním elektronické evidence tržeb právě Babiš. Vládní koalice prosadila evidenci tržeb 10. února. Prošel i doprovodný zákon, který přeřadí stravovací služby kromě podávání alkoholu z 21% sazby DPH do 15%. ČSSD a KDU-ČSL označily Babišův plán s pivem za populismus, sociální demokraté by raději snížili DPH u základních potravin.
Babišova lednová prezentace v Poslanecké sněmovně.
Babišova lednová prezentace v Poslanecké sněmovně. | Foto: Radek Bartoníček
 

Právě se děje

před 2 minutami

Republikáni odvolali kongresmanku Cheneyovou, která hlasitě kritizovala Trumpa

Republikáni ve Sněmovně reprezentantů ve středu podle očekávání odvolali kongresmanku Liz Cheneyovou ze třetí nejvyšší funkce ve stranické sněmovní hierarchii. S odkazem na vyjádření některých zákonodárců o tom informovala americká média. Cheneyová v posledních týdnech hlasitě kritizovala exprezidenta Donalda Trumpa, který má v Republikánské straně nadále zásadní vliv. Vedení republikánů ve Sněmovně tvrdilo, že tím kongresmanka narušuje stranickou jednotu. Cheneyová po odvolání prohlásila, že učiní vše ve svých silách, aby zabránila Trumpovu případnému návratu do Bílého domu.

Podle agentury AP je krok proti Cheneyové otřesem v její dosud velmi strmě stoupající politické kariéře. Kongresmanka byla nejvýše postavenou republikánskou ženou v Kongresu a je také dcerou bývalého viceprezidenta Dicka Cheneyho. Její sesazení řada pozorovatelů považuje za další důkaz toho, že vystoupit proti Trumpovi může být v dnešní Republikánské straně téměř likvidační.

Zdroj: ČTK
Další zprávy