Babiš: Německý text o cizincích v Agrofertu je vymyšlený. Jde o boj s odpůrci migrace

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 2. 2019 12:03
Článek serveru německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW) o zahraničních dělnících, kteří údajně pracují za špatných podmínek ve firmách spadajících pod holding Agrofert, je vymyšlený, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj podobných článků přibývá, protože lidem v Evropě vadí, když kriticky hovoří o migraci. Na článek serveru DW upozornil ve středu on-line deník Aktuálně.cz.
Foto: ČTK

Akcie svého holdingu Agrofert vložil Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů předloni v únoru do svěřenských fondů.

Na článek serveru DW upozornil ve středu on-line deník Aktuálně.cz. Informace v něm Aktuálně.cz potvrdila i česká publicistka Saša Uhlová, která v podniku také pracovala a okomentoval je i autor reportáže, který o podmínkách v drůbežárně hovořil v minulosti přímo s Babišem.

Server DW uvedl, že zahraniční dělníci často pracují ve firmách spadajících pod Agrofert za špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka přišla za značně podezřelých okolností. Svoji reportáž založil na výpovědi jednoho z Vietnamců, který dříve pracoval v Mirovicích ve firmě Vodňanská drůbež, jež spadá pod Agrofert.

"Článek začíná, že jsem populista protimigrantský. Sprosťáren ze strany těchto promigrantských médií, jako Guardian nebo Deutsche Welle, stále přibývá, protože evidentně v Evropě vadím lidem, když kriticky mluvím o migraci. Je to vymyšlený článek, samá nepravda," řekl Babiš. "Už dnes vnímám, jak některá promigrantská média publikují o mně nepravdy a lži," doplnil.

V konkrétním případě šestatřicetiletého Vietnamce šlo podle Deutsche Welle o to, že musel zaplatit 14 000 dolarů (317 000 korun) zprostředkovateli za to, aby mu pomohl překonat všechny byrokratické překážky. Když pak šel na pohovor na českou ambasádu, znal prý už dopředu všechny otázky.

Společnost Vodňanská drůbež informovala, že se žádnými zprostředkovateli zahraničních dělníků nespolupracuje. "V České republice platí přísná ochrana zaměstnanců, která je navíc úřady kontrolována. Ve společnosti Vodňanská drůbež každý zaměstnanec pracuje s předem uzavřenou a podepsanou pracovní smlouvou, DPČ (dohodou o pracovní činnosti) nebo DPP (dohodou o provedení práce). Dočasně přidělení zaměstnanci agentur práce pracují na základě rámcové smlouvy a dohody o dočasném přidělení," uvedl Jan Pavlů z Agrofertu.

"Pro všechny kmenové zaměstnance ze zemí mimo EU platí stejné mzdové a pracovní podmínky jako pro kmenové zaměstnance z ČR a EU, včetně ubytování. Dočasně přidělení zaměstnanci agentury práce mají stejné mzdové a pracovní podmínky jako kmenoví zaměstnanci," dodal.

Muži byla podle DW slíbena "lehká práce v drůbeží fabrice za zhruba 1000 dolarů (22.700 korun) měsíčně". "Byla to špinavá, zčásti krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce," řekl o své zkušenosti Vietnamec, který si měsíčně přišel v přepočtu na 550 eur (14 180 korun), tedy jen o něco více, než činí minimální mzda. Podle DW působí i bydlení pro pracovníky neútulným a sešlým dojmem. V jednom ze dvoupokojových bytů podle serveru bydlí deset Vietnamců, z nichž žádný údajně nemá řádnou pracovní smlouvu.

Ubytovny společnosti ale podle Pavlů splňují hygienické normy a jsou také hygienickou správou kontrolovány. "Rozhodně odmítáme, že bychom my někoho ubytovávali v dvoupokojovém bytě v počtu deseti osob. Společnost Vodňanská drůbež také nově zrekonstruovala přímo ve Vodňanech ubytovnu pro 100 osob, což si vyžádalo investice za 40 milionů korun," doplnil Pavlů.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Ministr Metnar ve čtvrtek v USA podpisem potvrdí nákup vojenských vrtulníků

Ministr obrany Lubomír Metnar ve čtvrtek po jednání s americkým ministrem obrany Markem Esperem stvrdí podpisem dokumentu nákup vrtulníků pro českou armádu. Ministerstvo obrany za ně zaplatí 14,6 miliardy korun. Metnar do Spojených států odletí v úterý ráno. Informoval o tom mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

Ministerstvo obrany se rozhodlo pořídit 12 vrtulníků od firmy Bell formou mezivládní dohody. Z USA vojáci získají osm víceúčelových vrtulníků UH-1Y Venom a čtyři bojové vrtulníky AH-1Z Viper. Stroje armáda dostane v roce 2023. V její výzbroji nahradí ruské bitevní vrtulníky Mi-24/35.

Další zprávy