Babiš: Německý text o cizincích v Agrofertu je vymyšlený. Jde o boj s odpůrci migrace

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
7. 2. 2019 12:03
Článek serveru německé rozhlasové a televizní stanice Deutsche Welle (DW) o zahraničních dělnících, kteří údajně pracují za špatných podmínek ve firmách spadajících pod holding Agrofert, je vymyšlený, řekl novinářům premiér Andrej Babiš (ANO). Podle něj podobných článků přibývá, protože lidem v Evropě vadí, když kriticky hovoří o migraci. Na článek serveru DW upozornil ve středu on-line deník Aktuálně.cz.
Foto: ČTK

Akcie svého holdingu Agrofert vložil Babiš kvůli zákonu o střetu zájmů předloni v únoru do svěřenských fondů.

Na článek serveru DW upozornil ve středu on-line deník Aktuálně.cz. Informace v něm Aktuálně.cz potvrdila i česká publicistka Saša Uhlová, která v podniku také pracovala a okomentoval je i autor reportáže, který o podmínkách v drůbežárně hovořil v minulosti přímo s Babišem.

Server DW uvedl, že zahraniční dělníci často pracují ve firmách spadajících pod Agrofert za špatných podmínek, řada z nich navíc do Česka přišla za značně podezřelých okolností. Svoji reportáž založil na výpovědi jednoho z Vietnamců, který dříve pracoval v Mirovicích ve firmě Vodňanská drůbež, jež spadá pod Agrofert.

"Článek začíná, že jsem populista protimigrantský. Sprosťáren ze strany těchto promigrantských médií, jako Guardian nebo Deutsche Welle, stále přibývá, protože evidentně v Evropě vadím lidem, když kriticky mluvím o migraci. Je to vymyšlený článek, samá nepravda," řekl Babiš. "Už dnes vnímám, jak některá promigrantská média publikují o mně nepravdy a lži," doplnil.

V konkrétním případě šestatřicetiletého Vietnamce šlo podle Deutsche Welle o to, že musel zaplatit 14 000 dolarů (317 000 korun) zprostředkovateli za to, aby mu pomohl překonat všechny byrokratické překážky. Když pak šel na pohovor na českou ambasádu, znal prý už dopředu všechny otázky.

Společnost Vodňanská drůbež informovala, že se žádnými zprostředkovateli zahraničních dělníků nespolupracuje. "V České republice platí přísná ochrana zaměstnanců, která je navíc úřady kontrolována. Ve společnosti Vodňanská drůbež každý zaměstnanec pracuje s předem uzavřenou a podepsanou pracovní smlouvou, DPČ (dohodou o pracovní činnosti) nebo DPP (dohodou o provedení práce). Dočasně přidělení zaměstnanci agentur práce pracují na základě rámcové smlouvy a dohody o dočasném přidělení," uvedl Jan Pavlů z Agrofertu.

"Pro všechny kmenové zaměstnance ze zemí mimo EU platí stejné mzdové a pracovní podmínky jako pro kmenové zaměstnance z ČR a EU, včetně ubytování. Dočasně přidělení zaměstnanci agentury práce mají stejné mzdové a pracovní podmínky jako kmenoví zaměstnanci," dodal.

Muži byla podle DW slíbena "lehká práce v drůbeží fabrice za zhruba 1000 dolarů (22.700 korun) měsíčně". "Byla to špinavá, zčásti krvavá, velmi nehygienická a špatně placená práce," řekl o své zkušenosti Vietnamec, který si měsíčně přišel v přepočtu na 550 eur (14 180 korun), tedy jen o něco více, než činí minimální mzda. Podle DW působí i bydlení pro pracovníky neútulným a sešlým dojmem. V jednom ze dvoupokojových bytů podle serveru bydlí deset Vietnamců, z nichž žádný údajně nemá řádnou pracovní smlouvu.

Ubytovny společnosti ale podle Pavlů splňují hygienické normy a jsou také hygienickou správou kontrolovány. "Rozhodně odmítáme, že bychom my někoho ubytovávali v dvoupokojovém bytě v počtu deseti osob. Společnost Vodňanská drůbež také nově zrekonstruovala přímo ve Vodňanech ubytovnu pro 100 osob, což si vyžádalo investice za 40 milionů korun," doplnil Pavlů.

 

Právě se děje

před 8 hodinami

WADA opět suspendovala moskevskou antidopingovou laboratoř

Světová antidopingová agentura WADA odebrala moskevské laboratoři oprávnění, které jí umožňovalo provádět analýzy krevních vzorků pro biologické pasy sportovců. K předběžnému opatření organizace sáhla měsíc a půl poté, co Rusko potrestala čtyřletým zákazem účasti na vrcholných sportovních akcích kvůli manipulaci s daty z moskevské laboratoře.

Zařízení v ruské metropoli bylo suspendováno už v roce 2015, kdy se poprvé objevilo podezření z krytí dopingu domácích sportovců. Oprávnění provádět analýzy krevních vzorků Moskva získala částečně zpět v roce 2016. Nyní může laboratoř dokončit prověrku vzorků, které už obdržela, nové ale musí být poslány do jiných zařízení.

WADA 9. prosince rozhodla, že příští čtyři roky nesmí Rusko na olympijských a paralympijských hrách ani světových šampionátech vystupovat pod svou vlajkou a se svou hymnou. Na vrcholných akcích včetně OH 2020 v Tokiu a ZOH 2022 v Pekingu by se mohli jako neutrální sportovci představit jen ti závodníci, kteří prokazatelně nemají se systematickým dopingem v zemi nic společného. Rusko se proti trestu odvolalo k mezinárodní arbitráži CAS.

před 8 hodinami

Koulař Staněk předvedl v Nehvizdech světový výkon roku

Koulař Tomáš Staněk se po halovém mítinku Hvězdy v Nehvizdech ujal vedení v letošních světových tabulkách výkonem 21,23 metru. Český rekordman se za hranici 21 metrů dostal třikrát z pěti zdařených pokusů, jeho nejslabší vrh měřil 20,57, čímž hned v první sérii předčil své sezonní maximum ze sobotního zahajovacího startu v Jablonci nad Nisou (20,06).

Staněk jako druhý koulař v začínající sezoně překonal 21 metrů, tabulky dosud vedl Srb Asmir Kolašinac výkonem 21,06. I další dva Staňkovy pokusy by na Kolašinace stačily. Už ve druhé sérii předvedl rekord mítinku 21,09, v páté se zlepšil na 21,22. Nejdelším pokusem soutěž zakončil, druhé místo obsadil Polák Jakub Szyszkowski výkonem 20,31.

Staněk přesto nebyl úplně nadšený. "Všechny pokusy byly v konci takový, že jsem vystrčil zadek a sklonil hlavu, takže nenabraly ten správnej kopec. A to dělá trošku tu stopu dolů, škoda, ale série výborná," řekl přece jen spokojený Staněk ve videopřenosu z mítinku. "V Jablonci jsem byl dost opatrnej, protože jsme lehce změnili techniku a furt se na tom pracuje. Ale konečně je tam energie, jak se nebojím a pustím to tam, a na tomhle se dá stavět," dodal svěřenec Petra Stehlíka.

Další zprávy