Babiš: Česko bude chtít výjimku z přenesené povinnosti u DPH

ČTK ČTK
27. 2. 2015 17:15
Evropská komise už loni zamítla Babišův návrh na plošné zavedení přenesené daňové povinnosti v celé EU.
Andrej Babiš
Andrej Babiš | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Česko zřejmě bude usilovat v Evropské unii o výjimku, aby si samo mohlo rozhodovat o tom, u jakého zboží a služeb zavede přenesenou daňovou povinnost u daně z přidané hodnoty. Vyplynulo to z dnešního vyjádření ministra financí Andreje Babiše (ANO) na tiskové konferenci před konferencí EU.

DPH patří v Unii mezi takzvané harmonizované daně, jejichž pravidla jsou určována na celounijní úrovni.

"Je to pro mě zásadní projekt, aby kompetence v přenesení daňové povinnosti byly u konkrétního členského státu. Není možné, abychom pokaždé šli do Bruselu," řekl Babiš, kterému loni Evropská komise zamítla návrh na plošné zavedení přenesené daňové povinnosti v celé EU.

Nyní Babiš přišel s jiným plánem. "Připravujeme návrh Evropské komisi, požádáme o výjimku pro státy, které se k nám přidají," řekl ministr financí, podle kterého by stejnou cestou chtělo jít určitě Rakousko a Slovensko.

Ztráta celé Unie kvůli podvodům s DPH činí podle Babiše 177 miliard eur, český rozpočet připravují o 3,2 miliardy eur. "To je víc než náš dluh," podotkl ministr.

U přenesené daňové povinnosti doplňuje a přiznává DPH odběratel, zatímco při standardním prodeji přiznává DPH prodejce. Opatření, které má bránit podvodům, se netýká koncových drobných spotřebitelů, ale promítá se na úrovni plátců DPH, tedy firem a podnikatelů.

V Česku platí od ledna novela, která přenesení daňové povinnosti rozšířila vedle dosavadního převodu povolenek na emise skleníkových plynů nově například na dodání mobilních telefonů, mikroprocesorů, herních konzolí nebo některých plodin.

 

Právě se děje

před 21 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy