Avast sbírá data o svých uživatelích a informace pak prodává dál, tvrdí odborné weby

Ekonomika Ekonomika
28. 1. 2020 10:44
Český výrobce antivirů Avast a AVG údajně prodává podrobná data o svých uživatelích prostřednictvím dceřiné společnosti Jumpshot. Vyplývá to z informací odborných technologických serverů Motherboard a PCmag, na které upozornily Hospodářské noviny (HN). Firma v reakci uvedla, že od popsaných praktik už v prosinci upustila.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ČTK

Avast koupil firmu Jumpshot v roce 2013 jako výrobce nástrojů pro optimalizaci výkonu PC. Jak ale ukazuje analýza dvou amerických serverů z konce loňského roku, Jumpshot slouží také jako prodejce dat o uživatelích. Informace, které shromažďuje, pak nabízí klientům, jako je třeba Coca Cola, Google nebo Microsoft

Cena dat pro jednotlivé klienty se pohybuje v milionech dolarů, uvádějí Hospodářské noviny. Jumpshot má k dispozici data o "každém vyhledávání, každém kliknutí, každém nákupu a na jakékoliv stránce".

Motherboard a PCMag získaly anonymizované ukázky dat, která Avast sdílí s partnery. Šlo o vyhledávání na Google.com, vyhledávání míst a GPS souřadnice na Google mapách, návštěvy firemních profilů na síti LinkedIn, konkrétní videa na Youtube, informace o návštěvě pornografických stránek nebo o tom, jaká videa uživatelé hledali.

Jumpshot prodává i plně anonymizovaná data, která mohou klientům sloužit k rozpoznávání trendů. Například společnost Omnicom Media Group zaplatila za roční přístup k tomuto typu dat dva miliony a 75 tisíc dolarů, tvrdí weby. 

Avast v pondělí v reakci na informace zahraničních serverů vydal prohlášení, v němž pravost informací zveřejněných zahraničními servery nepopírá, píšou HN.

"V prosinci roku 2019 jsme rychle reagovali, abychom naplnili standardy webových prohlížečů. Nyní tak naše rozšíření on-line zabezpečení tyto požadavky splňuje. Ve stejném období jsme kompletně zrušili praxi používání dat z doplňku webového prohlížeče pro jakékoliv jiné účely mimo jádro bezpečnostních aplikací, včetně sdílení s naší dceřinou společností Jumpshot," stojí v prohlášení.

Ke sběru dat slouží samotný antivirus

Avast už první zjištění o sběru uživatelských dat hájil s tím, že odesílaná data nelze vztáhnout ke konkrétním uživatelům. Dokumenty získané od firmy Jumpshot ale ukázaly, že každý uživatel, který používá rozšíření webového prohlížeče od Avastu pod značkou Avast nebo AVG, má přidělený jednoznačný identifikátor, který se změní pouze v případě, že uživatel kompletně odinstaluje a znovu nainstaluje produkty Avastu.

Výrobce antivirů se také bránil tím, že data od uživatelů získává až po jejich souhlasu. Jak uvádí HN, aktuální verze Avastu Free Antivirus při instalaci zobrazí informaci o sběru dat s tím, že jde o anonymní údaje. Obsahuje také zavádějící formulaci o použití dat ke zlepšování produktů, informace o prodeji dat třetím stranám chybí. Společnost upozornění zavedla v polovině roku 2019 pro nové uživatele.

Nové zjištění Motherboardu ukazuje, že i když Avast upravil chování svých bezpečnostních doplňků pro webové prohlížeče, sběr dat pokračuje. Ke sběru dat má nyní údajně sloužit samotný antivirus. Avast začal po odhalení problému s doplňkem pro prohlížeče vyzývat uživatele bezplatné verze Antiviru k souhlasu se sběrem dat. 

Tři webové prohlížeče - Mozilla, Opera a Google Chrome - už loni v prosinci postupně odstranily rozšíření antivirových systémů Avast a AVG kvůli tomu, že podle tvůrců aplikace AdBlock Plus sbírají uživatelská data a odesílají je na servery Avastu.

Video: Facebook je jako kolonizátoři, lidé z firmy mi vyhrožovali a lhali médiím, říká Wylie

Způsobem, jakým funguje, vynáší na světlo nejhorší vlastnosti lidí a vystavuje uživatele rizikům, o kterých jsme dříve neměli tušení, míní analytik. | Video: Emma Smetana
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 27 minutami

V polovině června proběhne na Slovensku líčení v případu Babišovy evidence u StB

Bratislavský krajský soud vypsal na 14. června líčení v případu žaloby předsedy hnutí ANO a bývalého premiéra Andreje Babiše, který se domáhá verdiktu, že v dokumentech někdejší československé tajné policie StB je jako její agent veden neoprávněně. Termín soudního jednání potvrdil mluvčí soudu Pavol Adamčiak.

Mluvčí neuvedl, zda soud v červnu vynese rozhodnutí. V seznamu vypsaných líčení je ale ke zmíněnému případu uvedena poznámka "líčení a rozhodnutí". Přelíčení, které bylo plánováno už na loňský prosinec, krajský soud tehdy zrušil po žádosti Babišova právního zástupce. Odročení se domáhal kvůli podezření na onemocnění covidem-19 a souvisejícím karanténním opatřením.

Slovenské soudy se Babišovou žalobou zabývají od roku 2012. Dva verdikty obecných soudů, jeden ve prospěch a druhý v neprospěch Babiše, slovenský ústavní soud postupně zrušil. Naposledy tak tříčlenný senát ústavního soudu učinil v roce 2019 a případ vrátil bratislavskému krajskému soudu k novému projednání. Svůj krok tehdy ústavní soudci zdůvodnili tím, že slovenské soudy neurčily, kdo má být ve sporu žalovanou stranou.

Jiný senát slovenského ústavního soudu již v roce 2017 v Babišově případu rozhodl, že žalovaným ve zmíněných sporech nemůže být slovenský Ústav paměti národa, který je obdobou českého Ústavu pro studium totalitních režimů a který dokumenty po StB spravuje. Byl to průlom v praxi slovenských soudů, které dříve ve věci evidence osob u StB často umožňovaly žalovat právě tamního Ústavu paměti národa. Ústavní soud tehdy ale neuvedl, kdo by místo toho měl být žalovanou stranou. Také Babiš ve své kauze zažaloval ÚPN a spolupráci s StB opakovaně popřel.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Veslaři Vraštil se Šimánkem vstoupili do sezony třetím místem ve SP

Dvojskif lehkých vah Miroslav Vraštil a Jiří Šimánek vstoupil do nové sezony, jejímž vrcholem bude mistrovství světa v Račicích, třetím místem v úvodním závodě Světového poháru v Bělehradě. Z vítězství se radovali Švýcaři Jan Schäuble a Raphaël Ahumada Ireland, za kterými čeští reprezentanti zaostali o dvě sekundy.

Čtvrtá posádka z loňských olympijských her v Tokiu v Srbsku vyhrála rozjížďku i semifinále, dnešní finálovou jízdu začali Vraštil se Šimánkem pozvolně. Na prvním mezičase 500 metrů byli šestí, postupně se posouvali vpřed a dostali se až na druhé místo za suverénní Švýcary. Ve finiši ale neodolali ataku španělské dvojice Manel Balastegui, Caetano Horta a po fotofiniši klesli na třetí pozici.

Dvojskif lehkých vah Kristýna Neuhortová, Veronika Činková byl ve finále šestý. Boj o medaile dnes ještě čeká skifařku Jitku Antošovou, která pojede po 14. hodině.

Další čtyři české posádky se představily ve finále B. Pavlína Flamínková a Radka Novotníková na dvojce bez kormidelnice svou poslední jízdu vyhrály a celkově skončily sedmé. Jan Cincibuch a Jakub Podrazil obsadili na dvojskifu druhé místo. Skifařka Anna Šantrůčková i párová čtyřka Filip Zima, Dalibor Neděla, Tomáš Šišma, Jan Fleissner dojely třetí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy