Autorské poplatky chce zvýšit další svaz. Musíme reagovat na OSA, říká šéf DILIA

ČTK ČTK
5. 9. 2016 15:30
Divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA chce zvýšit poplatky o čtvrtinu kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Agentura DILIA chce zvýšit v návaznosti na kroky Ochranného svazu autorského (OSA) od příštího roku autorské poplatky o čtvrtinu. Řekl to dnes ředitel agentury Jiří Srstka. Starostové ze Sdružení místních samospráv proti tomu protestují. Vyzvali poslance, aby v rámci novely autorského zákona takovému skokovému zvyšování sazeb zabránili.

OSA chce zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle sdružení samospráv se tak ve velkých městech zvýší měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 korun. Celkem to představuje měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo sdružení.

"Takový jednostranný postup je pro nás zcela nepřijatelný," řekl místopředseda sdružení a starosta obce Křižánky Jan Sedláček. Zvýšení podle něj dopadne na obce a města a jimi zřizované organizace, a také na provozovatele restaurací a hotelů. Poslanci by podle sdružení měli novelou zavést jasná pravidla pro zvyšování poplatků, která platný zákon neobsahuje.

Srstka k tomu uvedl, že divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA vybírá poplatky jen za režiséry a scenáristy kvůli produkci rozhlasového a televizního vysílání v restauračních zařízeních. Poplatky zvyšuje kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA, neboť autoři by jinak brali třeba čtyřikrát více než režiséři a scenáristé, uvedl Srstka.

Dalším důvodem je podle Srstky tlak zahraničních kolektivních správců z USA a EU, kteří hrozí vypovězením recipročních smluv. "Jsme pod neustálým tlakem, že naše sazby jsou nízké," uvedl. Třetím důvodem je obava, že navrhovaná novela autorského zákona by přinesla tak složité podmínky vyjednávání sazebníků, že dohoda o nich nebude realizovatelná.

Vládní novela má přinést detailnější pravidla pro kolektivní správu autorských práv v návaznosti směrnice EU. Norma má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování. Hlubší změny vládní předlohy sněmovní ústavně právní výbor odmítl.

 

Právě se děje

před 19 minutami

Bergamo brankami Muriela zvítězilo na hřišti posledního Crotone

Fotbalisté Bergama zvítězili v 6. kole italské ligy na hřišti posledního Crotone 2:1. Oba góly účastníka Ligy mistrů vstřelil útočník Luis Muriel. Atalanta v Serii A uspěla po dvou porážkách a v neúplné tabulce se na rozdíl bodu přiblížila k vedoucímu AC Milán, který nastoupí až v neděli v Udine.

Devětadvacetiletý Kolumbijec Muriel se nejprve v 26. minutě šikovně uvolnil na hranici vápna a přesně zakončil. Atalanta skórovala v 16. venkovním utkání v řadě, což je nejdelší série v klubové historii. O 12 minut později Muriel vstřelil čtvrtý gól v ligové sezoně, na hattrick už ale nezaútočil, do druhého poločasu ho na hrotu útoku vystřídal krajan Duván Zapata.

Domácí dokázali už jen snížit zásluhou Simyho a zůstali na dně tabulky. Dosud jediný bod získal nováček paradoxně v souboji s mistrovským Juventusem.

Inter Milán doma prohrával s Parmou po gólech Gervinha už dvougólovým rozdílem, nakonec ale remizoval 2:2. Bod "Nerazzurri" zařídil v druhé minutě nastavení Ivan Perišič. Inter nevyhrál potřetí z posledních čtyř zápasů, v tabulce se přesto nachází na pohárových příčkách.

Další zprávy