Autorské poplatky chce zvýšit další svaz. Musíme reagovat na OSA, říká šéf DILIA

ČTK ČTK
5. 9. 2016 15:30
Divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA chce zvýšit poplatky o čtvrtinu kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Agentura DILIA chce zvýšit v návaznosti na kroky Ochranného svazu autorského (OSA) od příštího roku autorské poplatky o čtvrtinu. Řekl to dnes ředitel agentury Jiří Srstka. Starostové ze Sdružení místních samospráv proti tomu protestují. Vyzvali poslance, aby v rámci novely autorského zákona takovému skokovému zvyšování sazeb zabránili.

OSA chce zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle sdružení samospráv se tak ve velkých městech zvýší měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 korun. Celkem to představuje měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo sdružení.

"Takový jednostranný postup je pro nás zcela nepřijatelný," řekl místopředseda sdružení a starosta obce Křižánky Jan Sedláček. Zvýšení podle něj dopadne na obce a města a jimi zřizované organizace, a také na provozovatele restaurací a hotelů. Poslanci by podle sdružení měli novelou zavést jasná pravidla pro zvyšování poplatků, která platný zákon neobsahuje.

Srstka k tomu uvedl, že divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA vybírá poplatky jen za režiséry a scenáristy kvůli produkci rozhlasového a televizního vysílání v restauračních zařízeních. Poplatky zvyšuje kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA, neboť autoři by jinak brali třeba čtyřikrát více než režiséři a scenáristé, uvedl Srstka.

Dalším důvodem je podle Srstky tlak zahraničních kolektivních správců z USA a EU, kteří hrozí vypovězením recipročních smluv. "Jsme pod neustálým tlakem, že naše sazby jsou nízké," uvedl. Třetím důvodem je obava, že navrhovaná novela autorského zákona by přinesla tak složité podmínky vyjednávání sazebníků, že dohoda o nich nebude realizovatelná.

Vládní novela má přinést detailnější pravidla pro kolektivní správu autorských práv v návaznosti směrnice EU. Norma má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování. Hlubší změny vládní předlohy sněmovní ústavně právní výbor odmítl.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Kvůli koronaviru nebudou letní wagnerovské slavnosti v Bayreuthu

Kvůli epidemii nového typu koronaviru se letos neuskuteční tradiční wagnerovské Hudební slavnosti v Bayreuthu. Ovlivní to také program příštích ročníků, uvedli organizátoři akce v bavorském městě. Oblíbené slavnosti, jež jsou vrcholem německé operní sezóny, pravidelně navštěvovala i kancléřka Angela Merkelová. Letos měly začít 25. července a skončit 30. srpna. Na slíbené nové nastudování Wagnerovy tetralogie Prsten Nibelungův dojde až v roce 2022, na příští rok už je totiž program hotový. Diváky čeká nová produkce Bludného Holanďana a opakování dřívějších inscenací oper Tannhäuser, Mistři pěvci norimberští a Lohengrin.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Sýrie ohlásila sestřelení izraelských raket nad svým územím

Syrská protivzdušná obrana sestřelila izraelské rakety nad syrským Homsem. Informovala o tom syrská televize i agentura SANA. Podle televize izraelská letadla vypálila rakety, když byla nad libanonským územím. Izrael tradičně tyto informace nekomentuje. Podle syrských médií si operace nevyžádala mrtvé ani raněné.

Zdroj: ČTK
před 4 hodinami

Čínská basketbalová liga musí restart odložit

Plány na obnovení profesionální basketbalové ligy v Číně CBA v polovině dubna vzaly prozatím za své. Vláda nejlidnatější země světa podle agentury AP kvůli přetrvávajícím obavám z pandemie koronaviru nařídila, aby všechny velké sportovní soutěže zůstaly na neurčito přerušené.

CBA se kvůli šíření nového typu koronaviru nehraje od konce ledna, v poslední době se ale začala chystat na restart a do země se postupně začali vracet zahraniční hráči. Někteří už nastoupili do povinné dvoutýdenní karantény, jako třeba bývalý hráč NBA Jeremy Lin.

Liga podle informací médií plánovala soustředit všech dvacet účastnických týmů do dvou měst (Tung-kuan a Čching-tao) a odehrát zbytek základní části bez diváků, v přísně střežených podmínkách a pod dohledem zdravotníků. Každému celku k tomu zbývá sehrát 16 zápasů.

Na povolení úřadů bude čekat i fotbalová liga, která měla původně začít 22. února. Týmy se sice v minulém týdnu vrátily k tréninku, termín startu soutěže ale nebyl stanoven. Hovořilo se o konci dubna nebo počátku května.

Pandemie má původ právě v Číně, odkud se nákaza v prosinci začala šířit. Asijská velmoc je ale v současnosti až na čtvrtém místě žebříčku podle počtu infikovaných osob. Podle nejnovějších údajů se tam virem nakazilo přes 82.000 lidí a zemřelo na 3300. Země v poslední době hlásí poměrně nízká čísla nově nakažených, panují ale obavy, že by se zde mohl virus znovu rozšířit zejména kvůli tomu, že se do země navrátilo mnoho lidí ze zahraničí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy