Autorské poplatky chce zvýšit další svaz. Musíme reagovat na OSA, říká šéf DILIA

ČTK ČTK
5. 9. 2016 15:30
Divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA chce zvýšit poplatky o čtvrtinu kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA.
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: Thinkstock

Praha – Agentura DILIA chce zvýšit v návaznosti na kroky Ochranného svazu autorského (OSA) od příštího roku autorské poplatky o čtvrtinu. Řekl to dnes ředitel agentury Jiří Srstka. Starostové ze Sdružení místních samospráv proti tomu protestují. Vyzvali poslance, aby v rámci novely autorského zákona takovému skokovému zvyšování sazeb zabránili.

OSA chce zvýšit poplatky za autorská práva k hudbě až o 50 procent, DILIA o 25 procent, a to za televize v restauracích. Podle sdružení samospráv se tak ve velkých městech zvýší měsíční sazby OSA ze 186 korun na 279 korun, sazby DILIA ze zhruba 135 korun na 168 korun. Celkem to představuje měsíční zdražení o 127 korun jen za jednu televizi, upozornilo sdružení.

"Takový jednostranný postup je pro nás zcela nepřijatelný," řekl místopředseda sdružení a starosta obce Křižánky Jan Sedláček. Zvýšení podle něj dopadne na obce a města a jimi zřizované organizace, a také na provozovatele restaurací a hotelů. Poslanci by podle sdružení měli novelou zavést jasná pravidla pro zvyšování poplatků, která platný zákon neobsahuje.

Srstka k tomu uvedl, že divadelní, literární a audiovizuální agentura DILIA vybírá poplatky jen za režiséry a scenáristy kvůli produkci rozhlasového a televizního vysílání v restauračních zařízeních. Poplatky zvyšuje kvůli tomu, aby se zachovala proporcionalita se sazbami OSA, neboť autoři by jinak brali třeba čtyřikrát více než režiséři a scenáristé, uvedl Srstka.

Dalším důvodem je podle Srstky tlak zahraničních kolektivních správců z USA a EU, kteří hrozí vypovězením recipročních smluv. "Jsme pod neustálým tlakem, že naše sazby jsou nízké," uvedl. Třetím důvodem je obava, že navrhovaná novela autorského zákona by přinesla tak složité podmínky vyjednávání sazebníků, že dohoda o nich nebude realizovatelná.

Vládní novela má přinést detailnější pravidla pro kolektivní správu autorských práv v návaznosti směrnice EU. Norma má také zjednodušit ohlašování živých hudebních produkcí autorským svazům a otevřít možnosti pro zjednodušené licencování. Hlubší změny vládní předlohy sněmovní ústavně právní výbor odmítl.

 

Právě se děje

před 2 hodinami

Schůzka ruského prezidenta Putina a jeho amerického protějška Bidena, chystaná na červen, se může uskutečnit ve Švýcarsku, uvedl ruský list Kommersant

Moskva dosud oficiálně nepotvrdila, že se schůzka uskuteční. Ještě hodně záleží na tom, jak dopadnou jednání šéfů diplomacií obou zemí Sergeje Lavrova a Antonyho Blinkena, naplánovaná na 19. a 20. května na Islandu, připomněl Kommersant.

Biden navrhl Putinovi schůzku během telefonického rozhovoru v polovině dubna. Přesný termín nebyl uveden. Bílý dům jako místo setkání navrhl třetí zemi. Kreml uvedl, že nedal oficiální odpověď ohledně schůzky a Moskva návrh studuje. Podle zdrojů Kommersantu Biden navrhl, že by se mohl s Putinem sejít v jedné z evropských zemí 15.-16. června.

před 3 hodinami

Mexický prezident se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů

Mexický prezident Andrés Manuel López Obrador se omluvil za 110 let starý masakr Číňanů ve městě Torreón. Masového vraždění, které López Obrador označil za malou genocidu, se dopustily oddíly hlásící se k mexické revoluci, uvedla agentura AP. Během tří dnů bylo zavražděno 303 osob, což byla zhruba polovina tehdejší čínské komunity v Torreónu.

"Musím se smutkem říct, že i po této malé genocidě pokračovaly beztrestný útlak a vraždění členů čínské komunity, ať už kvůli rasismu nebo z úmyslu je okrást," uvedl López Obrador. Podle něj diskriminace byla založena na rozšířených stereotypech, kterým Číňané v té době čelili.

Mexický prezident také řekl, že jeho země je vděčná za bratrství, které Čína prokázala během epidemie covidu-19. Mexiko, které vykazuje čtvrtý nejvyšší počet úmrtí v souvislosti s covidem-19, si v Pekingu objednalo zhruba 29 milionů dávek vakcíny proti covidu-19, z nichž zatím dostalo deset milionů.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Do španělského autonomního města Ceuty, jež leží na africkém kontinentě, v pondělí nelegálně vstoupilo nejméně 2700 lidí a mezi nimi stovky nezletilců

Španělské úřady uvedly, že se jedná o druhý početnější příchod migrantů za poslední měsíc. Na konci dubna do Ceuty doplavalo z Maroka přes 150 lidí. Občas se migranti, hlavně ve větších skupinách, snaží překonat pevninskou přísně hlídanou hranici. Na její zhruba osmikilometrové délce stojí také deset metrů vysoký plot. Dnešní hojnější přeplavání hranice, které začalo od ranních hodin, podle policie usnadnil také nízký příliv. Kapacity pro přijetí migrantů ve městě jsou v současnosti přeplněné, uvedla stanice RTVE.

Zdroj: ČTK
Další zprávy