Automobilka PSA potvrdila výrobu nového modelu na Slovensku

ČTK ČTK
27. 3. 2015 11:53
Firma současně oznámila, že dočasně zastaví provoz v Rusku ve společném podniku s Mitsubishi.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Citröen

Trnava - Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje ve svém závodě v Trnavě na západním Slovensku spustit do dvou let výrobu nového modelu vozu Citroën. Na tiskové konferenci to dnes oznámil generální ředitel slovenského závodu PSA Rémi Girardon. Produkce nového vozu by měla přispět k očekávanému výraznému navýšení produkce továrny.

"Toto nové vozidlo nám pomůže posunout se v našich ambicích a umožní nám dosáhnout výroby v roce 2017 na úrovni 360 000 vozidel. Naší ambicí je více vytížit kapacity závodu," řekl Girardon.

Připravovaný vůz nižší třídy bude automobilka vyrábět pouze na Slovensku. Celkový objem investic na vývoj nového modelu dosáhne 300 milionů eur (8,2 miliardy korun), z toho asi 80 milionů eur automobilka vynaloží ve své slovenské divizi na moderní technologie zejména ve svařovně.

Tahoun slovenské ekonomiky

Slovenská továrna PSA loni zvýšila produkci aut o 2,7 procenta na rekordních asi 255 176 vozidel. Současná výrobní kapacita závodu ve výši 300 000 aut ročně tak byla vytížena na 85 procent. PSA na Slovensku vyrábí vozy Peugeot 208 a také víceúčelový vůz Citroën C3 Picasso.

Letos plánuje PSA zvýšit výrobu na Slovensku na 275 000 aut, stejný počet vozidel by mělo z linek trnavského závodu sjet i v příštím roce.

PSA působí i v České republice, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota.

Automobilový průmysl je jedním z hlavních tahounů slovenské ekonomiky. Kromě PSA mají továrny na Slovensku také automobilky Volkswagen a Kia Motors, jakož i řada výrobců součástek.

V Rusku propustí 100 lidí

Automobilka PCMA Rus dnes oznámila, že dočasně zastaví výrobu aut v Rusku a propustí zde 100 zaměstnanců. Důvodem je obtížná situace na ruském trhu. PCMA Rus je společným podnikem výrobců aut PSA Peugeot Citroën a Mitsubishi Motors Corporation.

PCMA Rus má továrnu ve městě Kaluga. Výroba modelů Citroën C4 a Peugeot 408 se zastaví od 2. dubna do 10. července. Od 2. dubna do 12. května pak firma zastaví výrobu sportovně-užitkových modelů, mezi které patří Mitsubishi Outlander a Pajero Sport. "Pokračující zhoršování situace na trhu nás nutí učinit toto bolestivé rozhodnutí," uvedla PCMA Rus v prohlášení.

PSA vlastní v ruském podniku podíl 70 procent a Mitsubishi zbývajících 30 procent. První model byl v továrně vyroben v roce 2012. Roční kapacita je 125 000 vozů, napsala agentura Reuters.

Po letech silného růstu se prodej aut v Rusku loni prudce snížil kvůli oslabení domácí ekonomiky vlivem poklesu globálních cen ropy a sankcí uvalených na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. Výrobu v zemi omezují i další automobilky, jako je Volkswagen a General Motors.

Za první dva měsíce letošního roku se prodej aut v Rusku podle údajů podnikatelského sdružení AEB snížil o 32,1 procenta na 243 826 vozů. Loni prodej aut v Rusku klesl o více než deset procent na 2,49 milionu vozů. Společnost PricewaterhouseCoopers odhadla, že letos by se mohl prodej snížit až o 35 procent.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Facebook zvýšil čtvrtletní zisk, tržby překonaly očekávání. Dařilo se i Amazonu či Googlu

Americká společnost Facebook, která provozuje stejnojmennou sociální síť, ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila čistý zisk o zhruba 29 procent na 7,85 miliardy dolarů (184 miliard Kč). Oznámila to dnes firma. Její tržby překonaly očekávání analytiků, protože nárůst využívání internetu v době koronavirové krize podpořil její příjmy z reklamy.

Tržby americké společnosti Alphabet, která je majitelem internetové firmy Google, stouply ve třetím čtvrtletí meziročně na 46,17 miliardy dolarů (bilion Kč) ze 40,5 miliardy dolarů, což znamená návrat k růstu. Překonaly odhady analytiků, když se díky přílivu inzerentů dařilo kanálu YouTube, ale i cloudovým službám.

Tržby internetového prodejce Amazon stouply ve třetím čtvrtletí o 37 procent na 96,15 miliardy dolarů (2,3 bilionu Kč) a překonaly odhady. Firma dnes sdělila, že čeká díky pokračování pandemie, kvůli níž mnoho lidí přesouvá nákupy na síť, meziroční růst mezi 28 a 38 procenty i v aktuálním čtvrtletí. Zisk se ztrojnásobil na 6,3 miliardy dolarů (147,7 miliardy Kč).

Zdroj: ČTK
Další zprávy