Automobilka PSA potvrdila výrobu nového modelu na Slovensku

ČTK ČTK
27. 3. 2015 11:53
Firma současně oznámila, že dočasně zastaví provoz v Rusku ve společném podniku s Mitsubishi.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Citröen

Trnava - Francouzská automobilka PSA Peugeot Citroën plánuje ve svém závodě v Trnavě na západním Slovensku spustit do dvou let výrobu nového modelu vozu Citroën. Na tiskové konferenci to dnes oznámil generální ředitel slovenského závodu PSA Rémi Girardon. Produkce nového vozu by měla přispět k očekávanému výraznému navýšení produkce továrny.

"Toto nové vozidlo nám pomůže posunout se v našich ambicích a umožní nám dosáhnout výroby v roce 2017 na úrovni 360 000 vozidel. Naší ambicí je více vytížit kapacity závodu," řekl Girardon.

Připravovaný vůz nižší třídy bude automobilka vyrábět pouze na Slovensku. Celkový objem investic na vývoj nového modelu dosáhne 300 milionů eur (8,2 miliardy korun), z toho asi 80 milionů eur automobilka vynaloží ve své slovenské divizi na moderní technologie zejména ve svařovně.

Tahoun slovenské ekonomiky

Slovenská továrna PSA loni zvýšila produkci aut o 2,7 procenta na rekordních asi 255 176 vozidel. Současná výrobní kapacita závodu ve výši 300 000 aut ročně tak byla vytížena na 85 procent. PSA na Slovensku vyrábí vozy Peugeot 208 a také víceúčelový vůz Citroën C3 Picasso.

Letos plánuje PSA zvýšit výrobu na Slovensku na 275 000 aut, stejný počet vozidel by mělo z linek trnavského závodu sjet i v příštím roce.

PSA působí i v České republice, kde má společný podnik TPCA s japonskou automobilkou Toyota.

Automobilový průmysl je jedním z hlavních tahounů slovenské ekonomiky. Kromě PSA mají továrny na Slovensku také automobilky Volkswagen a Kia Motors, jakož i řada výrobců součástek.

V Rusku propustí 100 lidí

Automobilka PCMA Rus dnes oznámila, že dočasně zastaví výrobu aut v Rusku a propustí zde 100 zaměstnanců. Důvodem je obtížná situace na ruském trhu. PCMA Rus je společným podnikem výrobců aut PSA Peugeot Citroën a Mitsubishi Motors Corporation.

PCMA Rus má továrnu ve městě Kaluga. Výroba modelů Citroën C4 a Peugeot 408 se zastaví od 2. dubna do 10. července. Od 2. dubna do 12. května pak firma zastaví výrobu sportovně-užitkových modelů, mezi které patří Mitsubishi Outlander a Pajero Sport. "Pokračující zhoršování situace na trhu nás nutí učinit toto bolestivé rozhodnutí," uvedla PCMA Rus v prohlášení.

PSA vlastní v ruském podniku podíl 70 procent a Mitsubishi zbývajících 30 procent. První model byl v továrně vyroben v roce 2012. Roční kapacita je 125 000 vozů, napsala agentura Reuters.

Po letech silného růstu se prodej aut v Rusku loni prudce snížil kvůli oslabení domácí ekonomiky vlivem poklesu globálních cen ropy a sankcí uvalených na Moskvu kvůli ukrajinské krizi. Výrobu v zemi omezují i další automobilky, jako je Volkswagen a General Motors.

Za první dva měsíce letošního roku se prodej aut v Rusku podle údajů podnikatelského sdružení AEB snížil o 32,1 procenta na 243 826 vozů. Loni prodej aut v Rusku klesl o více než deset procent na 2,49 milionu vozů. Společnost PricewaterhouseCoopers odhadla, že letos by se mohl prodej snížit až o 35 procent.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 10 minutami

Nehoda šesti aut zablokovala hlavní tah z Hradce Králové na Moravu, dva lidé utrpěli zranění

Srážka šesti aut u Ostřetína na Pardubicku zablokovala v pátek v podvečer v obou směrech hlavní tah I/35 z Hradce Králové směrem na Brno a Olomouc. Dva lidé byli při nehodě zraněni.

Informovala o tom mluvčí pardubické policie Eva Maturová. Policie dopravu z obou směrů odkláněla zhruba dvě hodiny na objízdné trasy, kolem 22:00 byla silnice opět průjezdná.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

Při srážce vlaku s kamionem na nechráněném přejezdu na Nymbursku se zranily tři děti, jedno z nich těžce

Při páteční odpolední srážce osobního vlaku s kamionem na železničním přejezdu v Běrunicích na Nymbursku se zranily tři děti. Jedno z nich těžce, další středně těžce a jedno lehce.

Celkem záchranná služba ošetřila a odvezla do nemocnice pět lidí, všichni byli z vlaku, řekla mluvčí středočeských záchranářů Petra Effenbergerová. Škodu vyšetřovatelé vyčíslili na více než tři miliony korun.

Nehoda se stala na přejezdu, který není chráněn závorami, je vybaven výstražným křížem a značkou stop.

Další zprávy