Co mají společného zpětné zrcátko, stěrač a směrovky? O jejich vznik se zasadily ženy

Eva Srpová Eva Srpová
16. 4. 2019 6:02
Důležité a dnes běžně používané inovace v automobilovém průmyslu, které mají společnou jednu věc. Vymyslely je ženy, ačkoli si je jen výjimečně nechaly patentovat.

Automobilka Seat sestavila zajímavé vynálezy, o jejichž vznik se významně zasadily ženy. Podívejte se do přehledu.

Dva souběžné jízdní pruhy jsou po tragické události svedeny před přechodem pro chodce do jediného.
Dva souběžné jízdní pruhy jsou po tragické události svedeny před přechodem pro chodce do jediného. | Foto: Tomáš Adamec

Svůj nápad, aby se na silnici malovaly pruhy, údajně navrhla na krajském úřadě v Riverside, byl však zamítnut. A tak šla a sama namalovala dva dělicí pruhy na hlavní bulvár ve městě Indio v Kalifornii, později Route 99, a to nedaleko místa, kde se stala nehoda.

Přidaly se k ní společnice sdružující se v dámském klubu města Indio a rovněž začaly malovat čáry na silnici. Na podzim 1924 pak kalifornský Úřad pro výstavbu a spravování dálnic návrh přijal a po celém státě nechal namalovat čáry na 5600 kilometrech silnic.

Není jisté, jestli byla první, tuto skutečnost ostatně rozporuje Federální úřad pro správu dálnic (Federal Highway Administration), který tvrdí, že dva muži se státu Michigan malovali dělicí pruhy na silnici už před ní. Na každý pád se McCarollová o rozšíření pruhů významně zasadila.

 

Právě se děje

před 37 minutami

Na jihu Francie se zřítil visutý most, do řeky spadlo auto a nákladní vůz. Nejméně jeden člověk zemřel

Nejméně jednoho mrtvého a několik zraněných si dnes ráno vyžádalo zřícení mostu nedaleko jihofrancouzského města Toulouse. Oznámil to místní list La Depéche du Midi a informaci o mrtvém potvrdili podle agentury AFP hasiči. Do řeky Tarn se podle médií zřítilo osobní auto a nákladní vůz. Zástupce departamentu Haute-Garonne, ve kterém se zřícený most nachází, uvedl, že neštěstí postihlo tři vozy.

Visutý silniční most, který se zřítil, spojoval obce Mirepoix-sur-Tarn a Bessiéres, jež leží zhruba 25 kilometrů severně od Toulouse. Byl dlouhý zhruba 150 metrů a široký pět metrů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy