Značka Hummer má vstát z popela. Stane se z ní konkurent Tesly Cybertruck

Martin Přibyl Martin Přibyl
14. 1. 2020 10:43
Podobně jako Tesla, Ford nebo start-up Rivian plánuje americký koncern General Motors vlastní elektrický pick-up. Podle posledních zpráv by se měl vyrábět v Detroitu a pod názvem, který si s ekologií spojí jen málokdo. Auto by se mělo jmenovat Hummer, píše oborový magazín Automotive News Europe.
Hummer H2.
Hummer H2. | Foto: Hummer.com

Těžko hledat v automobilovém světě něco méně ekologického, než byla civilní verze vojenského speciálu Hummer. Auta jako Hummer H2 nedávala smysl ani ekonomicky, vůz s více než dvacetilitrovou spotřebou se stal jednou z obětí hospodářské krize.

Americký koncern General Motors značku zařízl v roce 2010 v rámci reorganizace, když rok předtím vyhlásil bankrot. Společně s Hummerem ve stejnou dobu skončily i značky Saturn a také švédský Saab. Pokračování výroby vozů, jejichž civilní verzi si prý vymohl Arnold Schwarzenegger, prý zhatily čínské úřady, když nepovolily prodej tamní společnosti Sichuan Tengzhong Heavy Industrial Machinery Company.

GM si značku Hummer pořídil v roce 1998 a do roku 2006 její prodeje rostly. Pak ale přišla krize, benzin začal zdražovat a Hummer přestal být pro zákazníky zajímavý. Firma navíc měla nákladnou vlastní síť prodejen.

V případě oživeného Hummeru by ale vše mělo být jinak. Plánované pick-upy by se podle Bloombergu měly prodávat jako "Hummer by GMC" ve stávajících dealerstvích. A kromě toho budou lokálně bezemisní, protože budou jezdit na elektřinu.

Vyrábět by se měly v továrně Hamtramck v Detroitu, do níž má GM investovat tři miliardy dolarů. Podle agentury Reuters by zde kromě elektrického pick-upu od Hummeru mohlo vznikat i SUV pod stejnou značkou. Pokud tedy bude opětovné uvedení Hummeru na trh slavit úspěch.

Začátek výroby je podle společnosti LMC Automotive naplánován na rok 2021, ve stejné továrně budou následně vznikat čistě elektrické varianty modelů GMC Sierra a Cadillacu Escalade. To se stane v roce 2023.

Svůj vlastní elektrický pick-up má uvést i specialista na elektroauta Tesla. Odvážně tvarovaný Cybertruck ale nebude jedinou konkurencí elektrohummeru, Ford plánuje elektřinou poháněný model F-150 a v USA působí i ambiciózní start-up Rivian. Tradičním automobilkám mohou takové vozy pomoci splnit severoamerické limity emisí oxidu uhličitého.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Boeing kvůli počasí opět odložil zkušební let letounu 777X

Americká strojírenská společnost Boeing v pátek stejně jako ve čtvrtek odložila zkušební let svého širokotrupého letounu 777X kvůli špatnému počasí. Oznámila to firma. Dodala, že se o let znovu pokusí v sobotu v 19:00 SEČ.

Zkušební let stroje 777X se měl původně uskutečnit již loni v létě, Boeing ho ale odložil a zdůvodnil to problémy s křídly, softwarem a dodávkami motorů firmy General Electric.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 3 hodinami

Kvůli silným bouřím a záplavám na Madagaskaru zemřelo 21 lidí

Silné bouře, které postihly severozápad Madagaskaru, si od neděle vyžádaly 21 mrtvých. Dalších 20 lidí se pohřešuje, uvedly dnes madagaskarské úřady. Prudký déšť, který na ostrově způsobil záplavy a sesuvy půdy, zasáhl téměř 90 000 lidí. Část země má narušenou infrastrukturu a hrozí nedostatek jídla, píše AFP.

Rozvodněná řeka například v městečku Mitsinjo smetla 24 lidí, z nich čtyři byli nalezeni mrtví, zbývajících 18 se pohřešuje. Ve 120 kilometrů vzdálené vesnici Tsaramandroso přišli o život rovněž čtyři lidé. Dalších devět lidí zemřelo ve městě Maevatanana, většina z nich v těžební oblasti.

Deště také poničily části dvou hlavních silnic, které spojují severozápad země se zbytkem ostrova, a odřízly tak několik vesnic. Voda na jednom místě odnesla zhruba 700 metrů dlouhý úsek silnice.

Zdroj: ČTK
před 6 hodinami

Představitelé EU i britský premiér Johnson podepsali brexitovou dohodu

Představitelé Evropské unie a Spojeného království dnes splnili jeden z posledních formálních požadavků před odchodem Británie z EU: Brusel i Londýn podepsali brexitovou "rozvodovou" dohodu, která by po ratifikaci Evropským parlamentem měla za týden ukončit spojení Spojeného království s unijní "sedmadvacítkou", informovala agentura AFP.

Dohodu nejprve za EU podepsala předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová a předseda Evropské rady Charles Michel. Následně byl dokument odeslán do Londýna, kde jej podpisem stvrdil britský premiér Boris Johnson.

Europarlament bude o ratifikaci dohody hlasovat 29. ledna. Opustit EU by Británie měla po 47 letech členství o půlnoci 31. ledna.

Zdroj: ČTK
Další zprávy