Čím jezdí česká armáda? Veterány UAZ nahradí nejoblíbenější pick-up teroristů

Toyoty Hilux v následujících letech nahradí přestárlé Defendery a UAZy v české armádě.
Armáda má na 700 modelů Land Rover Defender a UAZ 463. Je to k nevíře, ale ty má armáda už od druhé poloviny 70. let.
Tyto stroje fungují jako podpůrná a zapezpečovací vozidla. Vedle toho, že jsou stará, nepotěší ani poruchovostí a vysokou spotřebou.
S nadsázkou se dá říci, že vojáci, kteří v autech jezdí, jsou mladší než tato vozidla.
Ministerstvo obrany mluvilo už dlouho o tom, že je potřeba armádní vozový park odměnit. A k tomu by mělo dojít v následujícím roce.
Foto: Toyota
Eva Srpová Eva Srpová
1. 12. 2020 6:03
Česká armáda má rozmanitý arzenál techniky. Jenže mnoho ze strojů je tak starého data výroby, že když s nimi vojáci vyjedou, vypadají jako účastníci veteránského srazu. Historickými modely jsou především Land Rovery Defender a UAZy.Ty se příští roky vymění za postupně až 1200 modelů Toyota Hilux. Pick-up od Toyoty je oblíbený stroj armád, hasičů, záchranářů i teroristů po celém světě.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 17 minutami

Schodek letošního státního rozpočtu bude kolem 400 miliard Kč, řekla Schillerová

Schodek státního rozpočtu za celý letošní rok bude zřejmě kolem 400 miliard Kč, řekla v neděli v pořadu České televize Otázky Václava Moravce ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Deficit by tak byl vyšší než vloni, ale menší proti plánu. Původně plánovaný letošní schodek činil 500 miliard Kč. Na příští rok ministerstvo financí (MF) navrhuje schodek 376,6 miliardy Kč.

Podle Schillerové od května postupně tempo růstu schodku klesá, podle jejího odhadu by tak konečný deficit měl být kolem 400 miliard Kč. "Roli ale ještě sehrají především investice," dodala ministryně.

Deficit státního rozpočtu tak bude zřejmě vyšší než vloni. Tehdy stát hospodařil podle nedávno schváleného závěrečného účtu se schodkem 367,4 miliardy korun. Sněmovna původně schválila schodek 40 miliard, ale postupně ho kvůli dopadům pandemie zvýšila až na 500 miliard korun.

Letošní schodek rozpočtu by se podle předpokladů ministryně měl ve zbývající části roku zvýšit asi o 100 miliard Kč, ke konci srpna podle údajů MF činil 298,1 miliardy korun. Šlo o nejhorší srpnový výsledek od vzniku ČR. Loni ke konci srpna byl schodek 230,3 miliardy korun miliardy Kč.

Zdroj: ČTK
Další zprávy