Čím jezdí česká armáda? Veterány UAZ nahradí nejoblíbenější pick-up teroristů

Toyoty Hilux v následujících letech nahradí přestárlé Defendery a UAZy v české armádě.
Armáda má na 700 modelů Land Rover Defender a UAZ 463. Je to k nevíře, ale ty má armáda už od druhé poloviny 70. let.
Tyto stroje fungují jako podpůrná a zapezpečovací vozidla. Vedle toho, že jsou stará, nepotěší ani poruchovostí a vysokou spotřebou.
S nadsázkou se dá říci, že vojáci, kteří v autech jezdí, jsou mladší než tato vozidla.
Ministerstvo obrany mluvilo už dlouho o tom, že je potřeba armádní vozový park odměnit. A k tomu by mělo dojít v následujícím roce.
Foto: Toyota
Eva Srpová Eva Srpová
1. 12. 2020 6:03
Česká armáda má rozmanitý arzenál techniky. Jenže mnoho ze strojů je tak starého data výroby, že když s nimi vojáci vyjedou, vypadají jako účastníci veteránského srazu. Historickými modely jsou především Land Rovery Defender a UAZy.Ty se příští roky vymění za postupně až 1200 modelů Toyota Hilux. Pick-up od Toyoty je oblíbený stroj armád, hasičů, záchranářů i teroristů po celém světě.
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 minutami

Izraelské letouny a pozemní vojsko zesílily útoky na Pásmo Gazy

Izraelské letouny a pozemní vojsko v noci na dnešek zesílily útoky proti palestinskému radikálnímu hnutí Hamás v Pásmu Gazy, oznámila izraelská armáda. Podle zdrojů agentury Reuters se však nejedná o zahájení pozemní invaze do palestinské enklávy.

Boje mezi Izraelem a Palestinci se odehrávají již pátý den a nejeví známky slábnutí. Izraelská armáda to uvedla poté, co krátce po půlnoci místního času vydala stručné prohlášení, že "letecké a pozemní síly izraelské armády útočí na Pásmo Gazy". Podle Reuters poté následovala další salva raket vystřelených z Pásma Gazy na Izrael.

Ačkoli sdělení neobsahovalo žádné další podrobnosti, podle zdrojů Reuters obeznámených s děním v izraelské armádě nejde o zahájení pozemní operace. Útokem pozemních sil se podle nich myslí střelba z děl z izraelského území na Pásmo Gazy ovládané hnutím Hamás.

Izrael ve čtvrtek oznámil, že u hranic s Pásmem Gazy shromáždil pozemní jednotky a povolal dalších 9000 vojáků v záloze, což některá izraelská média hodnotila jako předzvěst možné pozemní operace.

Obyvatelé severní části Pásma Gazy, kteří bydlí poblíž hranice s Izraelem, uvedli, že v enklávě nevidí žádné izraelské vojáky, hlásili ale silnou dělostřeleckou palbu a desítky izraelských leteckých útoků.

Zdroj: Zahraničí
Další zprávy