Zetor jako Ferrari. Design nového traktoru navrhli Italové

Radek Pecák Radek Pecák
18. 10. 2015 12:09
Design od studia Pininfarina má přispět k větší vizuální atraktivitě výrobků Zetoru. Koncept nového modelu představí brněnský výrobce za měsíc v Německu. Firma rozšiřuje počet svých modelových řad ze čtyř na šest.
Zetor zatím ukázal jen tuto siluetu. Koncept nového modelu představí za měsíc.
Zetor zatím ukázal jen tuto siluetu. Koncept nového modelu představí za měsíc. | Foto: Aktuálně.cz

Brno – Slavné italské studio Pininfarina navrhlo design pro koncept nového modelu traktoru Zetor. Brněnský výrobce jej představí na výstavě Agritechnica v německém Hannoveru, která se uskuteční v polovině listopadu. Firma zatím odtajnila jen fotografii siluety.

Design tvořený Pininfarinou má přispět k větší vizuální atraktivitě výrobků Zetoru. Studio v minulosti navrhovalo například design mnoha vozů značek Ferrari, Alfa Romeo, BMW či Toyota.

Zetor chce v Hannoveru prezentovat i prototypy připravovaných nových řad. "Agritechnica je největší veletrh zemědělské techniky v Evropě, na který se vracíme opět po šesti letech. Chceme zde představit vize a budoucnost společně s technickými inovacemi,“ říká Markéta Víghová, ředitelka komunikace Zetoru. Současně značka na výstavě zahájí oslavy 70. výročí od zahájení výroby traktorů.

Během několika příštích let chce Zetor rozšířit počet svých modelových řad ze čtyř na šest. Hodlá nabízet stroje s výkony od 50 do 200 koňských sil. Už letos představil novinku s obnoveným názvem Crystal. Je to po dlouhé době typ využívající šestiválcový motor. Může být ve výkonové variantě 144 nebo 163 koní.

 

Právě se děje

před 13 minutami

Praha o 30 procent zdraží svoz komunálního odpadu

Pražský magistrát zvedne o 30 procent cenu za svoz komunálního odpadu. Zastupitelé hlavního města ve čtvrtek schválili novelizaci vyhlášky, která cenu služby stanovuje. Město by mělo zdražením ročně získat 220 milionů korun navíc, což má významně snížit množství peněz, které musí na systém svozu a likvidace odpadu doplácet. Součástí změny je také zavedení služby svozu bioodpadu, jejíž cena bude proti současnosti o polovinu nižší.

Proti zdražení se postavila opozice. V současnosti domácnosti v metropoli platí za svoz běžného odpadu měsíčně od 86 do 5737 korun, podle četnosti a velikosti kontejneru.

Primátorův náměstek Petr Hlubuček (STAN) uvedl, že cena za svoz se neměnila od roku 2005, kdy vyhláška vstoupila v platnost. Náklady města na svoz komunálního odpadu ročně činí přes 977 milionů korun, na poplatcích vybere 723 milionů. Zbytek dotuje z rozpočtu. Náklady na svoz se navíc podle vedení magistrátu zvyšují. Po zvýšení, které má do rozpočtu města přinést asi 220 milionů korun navíc, by se finanční účast města měla snížit z loňských 26 na tři procenta.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

U zlínských hokejistů skončil kouč Stavjaňa, vrací se Svoboda

Hokejisty Zlína už nevede Antonín Stavjaňa, vedení klubu dnes hlavního trenéra večer odvolalo z funkce. Na lavičku posledního celku extraligy se po půlroce vrací Robert Svoboda. Berani o tom informovali na svých webových stránkách.

Zlínští hokejisté získali v 11 kolech jen šest bodů za dvě vítězství. Aktuálně mají na kontě sérii tří porážek při skóre 4:16. S celkovými 41 inkasovanými góly mají nejhorší obranu v soutěži.

"Členové prezidia, představenstva klubu a rady jednatelů se domluvili na změně trenéra. Po neúspěšném působení Antonína Stavjani se vrací Robert Svoboda, který do konce minulé sezony mužstvo trénoval a zná tak jeho kvality. Byla to logická volba," uvedl generální manažer klubu Martin Hosták.

Další zprávy