Zetor dávno nejsou jen traktory. Gerlach je nový speciál pro armádu, odolá téměř všemu

Jan Matoušek Jan Matoušek
17. 5. 2018 14:32
Brněnská značka Zetor je synonymum pro traktor, ne všechny produkty však traktory skutečně jsou. Již loni představila dceřiná firma Zetor Engineering lehké bojové vozidlo Fox na bázi Mercedesu třídy G, letos její slovenská pobočka ukázala další vojenský speciál. Gerlach je taktickým bojovým vozidlem a podle slov výrobce představuje novou úroveň ochrany, modularity i komfortu.
Taktické bojové vozidlo Zetor Gerlach.
Taktické bojové vozidlo Zetor Gerlach. | Foto: Zetor Engineering Slovakia,

Na veletrhu obranné techniky IDEB v Bratislavě odhalil Zetor Engineering Slovakia nové taktické bojové vozidlo Gerlach. Zatím se jedná o funkční prototyp, který je nicméně připraven do výroby pro případné zájemce. Tomu odpovídá i fakt, že Slováci zveřejnili cenu vozu - ta začíná na 398 tisících eur (v přepočtu asi 10,16 milionu korun).

Nový vojenský speciál lze vedle klasického uspořádání interiéru 2+2 a 2+3 získat i s uspořádáním 2+4. Vozidlo dále disponuje balistickou i protiminovou ochranou. Zetor uvádí, že Gerlach lze vybavit jednou z nejvyšších úrovní ochrany, to znamená pro případ ohrožení improvizovanými nástražnými výbušnými systémy. Podle požadavků zákazníka bude možné nainstalovat zbraně.

Gerlach má na délku 5,65 metru, jeho rozvor je 3,6 metru. O pohon se stará blíže nespecifikovaná jednotka o výkonu 240 kW, která 12 nebo 12,5 tuny (podle verze) vážící stroj dokáže rozpohybovat na maximálně 110 km/h. O přenos síly na všechna kola se stará automatická šestistupňová převodovka. Dojezd je 800 kilometrů na jednu nádrž s objemem 220 litrů.

Již loni představil Zetor Engineering v Brně trojici vojenských speciálů - lehké bojové vozidlo Fox, pásový podvozek Wolfdog a kolové bojové vozidlo 8×8. Fox stojí na základech Mercedesu třídy G a k pohonu využívá také německý naftový agregát. Wolfdog disponuje vnitřním uspořádáním 3+8 a má, podobně jako Gerlach, balistickou i protiminovou ochranu.

 

Právě se děje

před 3 hodinami

Sluková s Hermannovou potvrdily v Litoměřicích roli favoritek

Plážové volejbalistky Markéta Nausch Sluková a Barbora Hermannová potvrdily roli favoritek a vyhrály v Litoměřicích úvodní turnaj Beach Series, nového domácího seriálu tříhvězdičkových akcí. Elitní světová dvojice otočila finálový duel proti Michaele Kubíčkové a Michale Kvapilové a zvítězila 22:24, 21:12, 15:10.

Vítězky slavily úspěšný návrat po mnohaměsíční zápasové pauze a teprve po týdenní společné přípravě. Dohromady začaly trénovat teprve v pondělí po návratu Nausch Slukové s trenérem Simonem Nauschem z USA.

"Vlastně nějakých osm devět měsíců jsme vůbec nehrály. Naposledy jsme hrály koncem září 2019 a ten herní rytmus je prostě úplně jiný. A to je něco, co se nedá natrénovat. V tomhle to bylo náročné se zase chytnout, zažít si zápasový styl a rutinu," uvedla Nausch Sluková v nahrávce pro média.

Sluková s Hermannovou zvládly třísetový duel i v semifinále proti Martině Williamsové (za svobodna Bonnerové) a Sáře Olivové. Ty potom prohrály utkání o třetí místo s dvojicí Marie-Sara Štochlová, Martina Maixnerová.

"Jsem ráda, že zápasy jsou náročné, že nepřijedeme a nevyhrajeme všechno na osm. To by pro nás ztrácelo význam a jsem vděčná za každý dobrý zápas a za každý tie-break, protože to poslouží z dlouhodobého hlediska pro náš trénink," konstatovala Nausch Sluková. "To 'semíčko' a finále bylo náročné a myslím, že nás dost procvičily, takže ideální," zhodnotila turnaj.

Pětidílný seriál bude pokračovat v týdenních intervalech na Strahově, v Nymburce, Chodově u Karlových Varů a opět na pražském Strahově.

Další zprávy