Ženy za volantem se přiznávají k nešvarům. Třetina telefonuje, pětina nepoutá dítě

Eva Srpová Eva Srpová
21. 9. 2018 15:27
Internetový magazín Žena v autě provedl anketu mezi řidičkami. Třetina se přiznává k tomu, že za jízdy telefonuje, pětina z nich nepoutá dítě do autosedačky, pokud jede jen na krátkou vzdálenost.
Buď řidičky nejsou zdaleka tak odpovědné za volantem, anebo jsou v anketách upřímnější než muži.
Buď řidičky nejsou zdaleka tak odpovědné za volantem, anebo jsou v anketách upřímnější než muži. | Foto: zenavaute.cz

Internetový web zaměřený na řidičky Ženavautě.cz provedl anketu zaměřenou na bezpečnost za volantem. Během dvou měsíců v ní odpovědělo 631 žen. Není to extrémně velký vzorek, ale i tak naznačuje jisté trendy. 

Odpovědi respondentek jdou totiž proti klišé, že ženy jsou výrazně odpovědnější a mají tendenci více dodržovat dopravní předpisy než muži řidiči. Výsledky překvapily i samotnou autorku ankety a šéfredaktorku zmíněného magazínu Sabinu Kvášovou.

Téměř polovina (45 procent) dotazovaných žen se totiž v anketě přiznala, že se nevěnuje plně řízení vozu. Nejčastěji jim pozornost odvádí dohled nad dětmi v autě (65 procent).

"Péče o dítě v autě ale může být často v silničním provozu riziková. Stačí, když se řidička-maminka starostlivě otočí za dítětem na zadní sedadlo, strhne při tomto pohybu volant a může dojít k nehodě," míní šéfredaktorka webu Sabina Kvášová.

Řidičky se v 53 procentech případů také přiznaly, že za volantem svačí, 34 procent řidiček přiznalo, že používá mobilní telefon.

Anketa se zaměřila i na bezpečnost převážení dětí. Pětina žen (21 procent) se přiznala k tomu, že dítě do autosedačky při jízdě na kratší vzdálenosti, obvykle do dvou kilometrů, nepoutá. "Vzhledem k anonymitě ankety jsem předpokládala, že se dotazované řidičky nebudou chtít dělat lepšími a své odpovědi nijak 'vylepšovat'.

Ale fakt, že pětina žen připustila, že dítě do autosedačky při jízdě po vesnici nebo při převážení do školky a na kroužky nepoutá, je pro mě nepříjemným překvapením," říká Sabina Kvášová, šéfredaktorka magazínu Ženavautě.cz.

Více než polovina (65 procent) řidiček odpověděla nesprávně na otázku, které místo v autě je pro dítě nejbezpečnější. Řidičky tipovaly, že jde o sedadlo spolujezdce, podle Sabiny Kvášové je ale pro dítě do 1,5 roku věku daleko bezpečnější sedadlo vzadu, v autosedačce ukotvené proti směru jízdy.

Více než polovina řidiček v anketě také uvedla, že se na silnici bojí ostatních agresivních řidičů, setkala se s troubením, vulgárními gesty nebo vybržďováním.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených z USA

Čína zruší cla na část sóji a vepřového dovážených ze Spojených států. Oznámilo to dnes čínské ministerstvo financí, podrobnosti ani konkrétní množství ale podle agentury Reuters nesdělilo. Osvobození od cel se bude přiznávat na základě žádostí jednotlivých firem. Peking zavedl 25procentní cla na americkou sóju a vepřové loni v červenci jako odvetné opatření za cla, která předtím na jeho zboží uvalil Washington.

Krok čínské vlády přichází uprostřed americko-čínských jednání o první fázi obchodní dohody nebo o přechodné obchodní dohodě, která by měla zmírnit obchodní válku mezi oběma největšími ekonomikami světa. Obchodní válka trvá už 17 měsíců a zrušení cel zavedených za jejího trvání představuje klíčový bod jednání.

Rozhodnutí čínské vlády je dobrou zprávou pro americké zemědělce, kteří tvoří klíčovou voličskou skupinu prezidenta Donalda Trumpa i Republikánské strany. 

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Austrálii sužují lesní požáry, ohrožují největší město Sydney

Severně od australského města Sydney hasiči bojují s rozsáhlými požáry. Ve státě Nový Jižní Wales v minulých týdnech napočítali podle stanice BBC až 100 ohnisek, ve čtvrtek vzhledem k nepříznivému počasí požáry zesílily. Největší australské město Sydney zahalil hustý dým. Od října přišlo v zemi kvůli ohňům o život šest lidí a zničeno bylo na 700 domů.

Hoří také ve státech Viktorie, Jižní Austrálie a Queensland. Agentura Reuters uvedla, že na východě země je 150 ohnisek, ale teď se hasiči zaměřili na osm ohňů, jež ohrožují pětimilionové Sydney. "Jsou velmi silné a očekává se, že se budou šířit na východ, bohužel k více osídleným místům, vesnicím a k izolovaným obydlím," řekl Shane Fitzsimmons z místní hasičské služby.

Zdroj: ČTK
Další zprávy