Ženy za volantem se přiznávají k nešvarům. Třetina telefonuje, pětina nepoutá dítě

Eva Srpová Eva Srpová
21. 9. 2018 15:27
Internetový magazín Žena v autě provedl anketu mezi řidičkami. Třetina se přiznává k tomu, že za jízdy telefonuje, pětina z nich nepoutá dítě do autosedačky, pokud jede jen na krátkou vzdálenost.
Buď řidičky nejsou zdaleka tak odpovědné za volantem, anebo jsou v anketách upřímnější než muži.
Buď řidičky nejsou zdaleka tak odpovědné za volantem, anebo jsou v anketách upřímnější než muži. | Foto: zenavaute.cz

Internetový web zaměřený na řidičky Ženavautě.cz provedl anketu zaměřenou na bezpečnost za volantem. Během dvou měsíců v ní odpovědělo 631 žen. Není to extrémně velký vzorek, ale i tak naznačuje jisté trendy. 

Odpovědi respondentek jdou totiž proti klišé, že ženy jsou výrazně odpovědnější a mají tendenci více dodržovat dopravní předpisy než muži řidiči. Výsledky překvapily i samotnou autorku ankety a šéfredaktorku zmíněného magazínu Sabinu Kvášovou.

Téměř polovina (45 procent) dotazovaných žen se totiž v anketě přiznala, že se nevěnuje plně řízení vozu. Nejčastěji jim pozornost odvádí dohled nad dětmi v autě (65 procent).

"Péče o dítě v autě ale může být často v silničním provozu riziková. Stačí, když se řidička-maminka starostlivě otočí za dítětem na zadní sedadlo, strhne při tomto pohybu volant a může dojít k nehodě," míní šéfredaktorka webu Sabina Kvášová.

Řidičky se v 53 procentech případů také přiznaly, že za volantem svačí, 34 procent řidiček přiznalo, že používá mobilní telefon.

Anketa se zaměřila i na bezpečnost převážení dětí. Pětina žen (21 procent) se přiznala k tomu, že dítě do autosedačky při jízdě na kratší vzdálenosti, obvykle do dvou kilometrů, nepoutá. "Vzhledem k anonymitě ankety jsem předpokládala, že se dotazované řidičky nebudou chtít dělat lepšími a své odpovědi nijak 'vylepšovat'.

Ale fakt, že pětina žen připustila, že dítě do autosedačky při jízdě po vesnici nebo při převážení do školky a na kroužky nepoutá, je pro mě nepříjemným překvapením," říká Sabina Kvášová, šéfredaktorka magazínu Ženavautě.cz.

Více než polovina (65 procent) řidiček odpověděla nesprávně na otázku, které místo v autě je pro dítě nejbezpečnější. Řidičky tipovaly, že jde o sedadlo spolujezdce, podle Sabiny Kvášové je ale pro dítě do 1,5 roku věku daleko bezpečnější sedadlo vzadu, v autosedačce ukotvené proti směru jízdy.

Více než polovina řidiček v anketě také uvedla, že se na silnici bojí ostatních agresivních řidičů, setkala se s troubením, vulgárními gesty nebo vybržďováním.

 

Právě se děje

před 31 minutami

Britský herec Terry Jones ze skupiny Monty Python daroval mozek vědcům

Jones trpěl poměrně vzácným druhem demence, která postihuje především čelní oblast mozku. Herec měl podle britského tisku v posledních letech problémy s komunikací a porozuměním.

Jeho mozek byl podle The Daily Telegraph uložen v neurologickém institutu londýnské univerzity UCL. "Výzkum mozkových tkání nám pomáhá v pochopení těchto nemocí. Darování mozku není zdaleka běžné, velice si toho ceníme," řekl Thomas Warner, který má v UCL na starosti mozkovou banku.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

V Česku pracuje víc Britů, od hlasování o brexitu jich přibyla třetina

V Česku přibylo od referenda o brexitu pracovníků z Británie. Proti červnu 2016, kdy se ve Spojeném království hlasovalo o odchodu z EU, se počet britských zaměstnanců zvedl o víc než třetinu. Vzrostl také počet Britů a Britek, kteří se rozhodli žít v ČR natrvalo. Zvýšil se o 55 procent. Vyplývá to ze statistik úřadu práce a ministerstva vnitra. Britové tvoří ve srovnání s jinými cizinci jen malou skupinu. V ČR jich je přes 8300. Počet přistěhovalců z této země rostl v posledních letech ale víc než z jiných starých zemí EU.

Česko už loni na jaře přijalo zákon, který v případě brexitu bez dohody zaručuje do konce letoška lidem z Británie stejné zacházení jako ostatním lidem z EU. Mají stejné postavení jako Češi a Češky. Další vývoj bude záviset na výsledku vyjednávání.

Zdroj: ČTK
Další zprávy