Země, kde je benzin levnější než voda. V Emirátech stojí litr devět korun

ČTK Jan Markovič ČTK, Jan Markovič
3. 2. 2016 9:39
Ceny benzinu klesají po celém světě. Obzvlášť nízké jsou teď ve Spojených arabských emirátech. Na tamních čerpacích stanicích vyjde litr paliva levněji než mléko, nebo dokonce voda. Řidiči si rozhodně nestěžují. Nízké ceny ale negativně zasahují do ekonomiky států v oblasti Perského zálivu.
Provozovat žíznivý supersport v SAE není z hlediska paliva vůbec nákladná záležitost.
Provozovat žíznivý supersport v SAE není z hlediska paliva vůbec nákladná záležitost. | Foto: Karel Toman

Ceny benzinu klesají po celém světě. Obzvlášť nízké jsou teď ve Spojených arabských emirátech. Na tamních čerpacích stanicích vyjde litr paliva levněji než mléko, nebo dokonce voda. Tamní řidiči si rozhodně nestěžují. Nízké ceny ale zasahují do ekonomiky států v oblasti Perského zálivu.

Česko je ve světě známé tím, že zde pivo stojí v restauraci méně než voda. Spojené arabské emiráty jsou na tom podobně v případě jiné vzácné tekutiny. Ceny benzinu tam klesají už šest měsíců. Teď stojí podle tamního listu The National litr tohoto paliva 1,47 dírhámu (asi devět korun) a nafty 1,37 dírhámu. Lidé se shodují v tom, že tankovat nádrže svých aut jim vyjde mnohem levněji než pít mléko.

10 zemí s nejlevnějším benzinem na světě

Venezuela 0,01
Libye 0,13
Alžírsko 0,19
Kuvajt 0,2
Saúdská Arábie 0,22
Turkmenistán 0,26
Írán 0,31
Katar 0,33
Brunej 0,34
Ekvádor 0,36

Ceny jsou uvedené v eurech za 1 litr benzinu

Litr mléka totiž v Emirátech stojí v přepočtu 37 korun a lahev vody o obsahu litru a půl dokonce 53 korun. Jasmína Saadová si u pumpy pochvalovala, že natankovala nádrž do své sportovní toyoty za pouhých 115 dírhámů (760 korun), zatímco ještě nedávno musela zaplatit 137 dírhámů.

Benzin v SAE přitom není zdaleka nejlevnější na světě. Za podobnou cenu se prodává třeba i v Kazachstánu nebo Ekvádoru. Levnější je pak v Bruneji, Íránu nebo Alžíru. Tradičně nejlevnějším palivem světa je dotovaný benzin ve Venezuele, kde litr vyjde v přepočtu jen na několik haléřů.

Pád cen pohonných hmot souvisí s klesajícími cenami ropy a v SAE panují obavy z dopadu nízkých cen. Ministr energetiky Suhajl Mazrúí se snažil o zklidnění, když řekl, že letos očekává pokles přebytků ropy, a to bez ohledu na předpokládané zvýšení těžby v Íránu. Teherán ohlásil, že po zrušení sankcí zvýší denní těžbu o 500 tisíc barelů. Podle ministra Marzúího se celosvětově očekává zvýšení denní poptávky po ropě o 1,3 milionu barelů.

Nízká cena suroviny ale vyvolává ekonomické problémy ve všech dosud bohatých zemích oblasti Perského zálivu. Kuvajt ohlásil kvůli nízkým příjmům z ropy na současný fiskální rok dosud nevídaný rozpočtový deficit.

Jeho emír šajch Sabah Ahmad Džábir Sabah v lednu řekl, že bude nutné snížit nynější vysoké subvence na pohonné hmoty, aby se aspoň částečně dorovnaly nízké příjmy z prodeje ropy. V Kataru už zvýšili ceny benzinu o třetinu. Saúdská Arábie v lednu navrhla podpořit ceny ropy snížením těžby až o pět procent.

 

Právě se děje

Další zprávy