Závislost německých automobilek na čínském trhu roste. Jedním z největších "závisláků" je koncern VW

ČTK Eva Srpová ČTK, Eva Srpová
2. 2. 2018 11:41
Německé automobilky jsou rok od roku závislejší na čínském trhu. Přitom vloni se v Číně projevil tlak na snižování emisí, kdy vláda schválila zákaz výroby 553 modelů aut na svém trhu, které nesplňují nové předpisy v oblasti emisí a spotřeby. Omezení vešlo v platnost 1. ledna 2018.
Čínu trápí smog, vláda proto schválila opatření, které zakazuje výrobu některých modelů aut. Je otázka, zda se čínský tlak na emise rychle zvýší, na což výrobci musí reagovat (ilustrační foto).
Čínu trápí smog, vláda proto schválila opatření, které zakazuje výrobu některých modelů aut. Je otázka, zda se čínský tlak na emise rychle zvýší, na což výrobci musí reagovat (ilustrační foto). | Foto: Reuters

Německé automobilky jsou čím dál více závislé na čínském trhu. V loňském roce prodaly koncerny Volkswagen, Daimler a BMW v Číně 34,9 procenta svých aut. Podíl čínského trhu na jejich odbytu se tak od roku 2009 zhruba zdvojnásobil. Vyplývá to podle agentury DPA ze studie poradenské společnosti Ernst & Young (EY).

O čínský trh se z německých automobilek nejvíce opírá Volkswagen, na jehož celkovém odbytu se loni Čína podílela 40 procenty. Součástí koncernu Volkswagen je rovněž mladoboleslavská Škoda Auto, pro kterou je Čína také klíčovým odbytištěm.

Škoda vloni prodala na čínském trhu 325 000 aut. Je to sice o 7900 vozů více než v roce 2016, ale nárůst není tak rekordní jako například mezi lety 2015 a 2016 (281 700 vs 317 100).

Automobilka přitom uvedla v roce 2017 na tamním trhu několik novinek, v dubnu Kodiaq, v srpnu Octavii Combi a v listopadu Karoq. Přišel i modernizovaný Rapid.

Škoda Auto věří, že v Číně poroste zájem o modely SUV. "Čína tak bude jediným trhem, kde Škoda bude nabízet v segmentu SUV hned čtyři modely," řekl Aktuálně.cz Zdeněk Štěpánek z komunikačního oddělení automobilky.

Jestli ale čínský trh bude pokračovat v prvotním raketovém nástupu, je otázkou. Čína v roce 2009 vystřídala Spojené státy na postu největšího automobilového trhu světa. Celkový prodej motorových vozidel v Číně se v loňském roce zvýšil o tři procenta na 28,88 milionu vozů.

Jenže jeho růst tak prudce zpomalil z téměř 14 procent v předchozím roce. Expert EY na automobilový průmysl Peter Fuss předpověděl, že v letošním roce by čínský automobilový trh mohl vzrůst o tři až čtyři procenta.

Čínský svaz výrobců automobilů (CAAM) na začátku loňského roku předpovídal pětiprocentní nárůst prodeje. Později však uvedl, že očekává maximálně čtyřprocentní růst. Peking totiž začátkem loňského roku zvýšil daň z obratu u aut s objemem motoru do 1,6 litru na 7,5 procenta z předchozích pěti procent.

I v Číně je také patrný tlak na snižování produkce skleníkových plynů. Čína údajně vypustí do ovzduší deset miliard tun CO2 ročně. Právě proto tamní vláda vloni schválila plán na snižování emisí aut, v rámci nějž zakázala od 1. ledna 2018 na svém území výrobu a prodej 553 modelů aut.

Číslo ovšem zahrnuje různé verze jednotlivých modelů včetně jednotlivých motorizací a výbav, ve finále tedy jde zatím jen o několik modelů. "Ve skutečnosti se jedná jen o jedno procento čínského automobilového trhu," řekl pro New York Times začátkem ledna Cchuej Tung-šu, generální tajemník Čínské asociace osobních automobilů.

Čínská vláda ovšem slibuje další zpřísňování a má snahu více podpořit výrobu a prodej elektromobilů.

 

Právě se děje

před 3 minutami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

před 2 hodinami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Ruská ekonomika letos klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009

Ruská ekonomika v letošním roce klesne o šest procent, nejvíce od roku 2009. Vyplývá to z odhadu, který dnes zveřejnila Světová banka (SB). Na ekonomický vývoj v zemi má negativní dopady koronavirová pandemie a pokles cen ropy. K růstu by se Rusko mělo vrátit v letech 2021 a 2022.

Zdravotní krize způsobená pandemií nemoci covid-19 zpomalila podnikatelskou aktivitu v zemi, ale také poptávku po ropě, hlavní ruské vývozní komoditě. Míra nezaměstnanosti v Rusku pak prudce vzrostla v reakci na omezení pohybu zavedeném po celé zemi s cílem zabránit šíření covidu, dodala SB.

V příštím roce by měla ruská ekonomika podle nynějších odhadů SB oživit a hrubý domácí produkt (HDP) vykázat růst o 2,7 procenta. V roce 2022 růst ještě zrychlí, a to na 3,1 procenta, očekává SB. Dodala nicméně, že ani při pozitivním výhledu dalšího růstu se HDP v roce 2022 nedostane na úroveň před pandemií.

Zdroj: ČTK
Další zprávy