Zapomenutí hrdinové pracující třídy. Muscle cars nejsou jen Camaro nebo Mustang

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 8. 2019 7:17
Hodně výkonu za dostupnou cenu. Taková je zjednodušená definice aut, jimž se v Americe říká muscle cars - tedy auta se svaly. Tato kategorie se zrodila v 60. letech, aby v průběhu další dekády postupně ztratila svůj lesk. To kvůli ropné krizi i přísnějším emisním nařízením. I za těch několik let ale stihla vzniknout pěkná řádka ikonických modelů, z nichž je ale především v Evropě známá jen trojice Dodge Challenger, Ford Mustang a Chevrolet Camaro. V galerii si proto připomeňte desítku zapomenutých muscle cars.
Foto: Legendy

Plymouth GTX

Automobilka Plymouth dnes již neexistuje a na její modely si minimálně v Evropě vzpomene málokdo. I ona má ale ve své historii několik zajímavých muscle cars. Třeba model GTX, který vycházel z řady Belvedere. Poprvé se objevil v roce 1967, samozřejmě s osmiválcovým motorem pod kapotou. Hned v roce následujícím dostalo auto řadu změn, motorově ale byly stále na výběr dva osmiválce, přičemž ten silnější pocházel ze známé série Hemi automobilky Chrysler (pod ní Plymouth spadal).

Na sklonku šedesátých let dostal model GTX i levnějšího sourozence se jménem Road Runner, pojmenovaného podle kreslené postavy ze seriálu Looney Tunes. Právě Road Runner se nakonec stal modelu GTX osudným. V roce 1971 se sice představila nová generace GTX, od roku následujícího však bylo možné koupit už jen model Road Runner GTX, který měl slabší osmiválec původního GTX.

 

Právě se děje

před 7 minutami

Vrtulník zasahuje u nehody na dálnici D11. Místo je nutné objíždět

Nákladní vůz najel dnes odpoledne na 51. kilometru dálnice D11 ve směru na Prahu do vozidla silničářů. Při nehodě utrpěl jeden silničář zranění, na místě je vrtulník. Dálnice je v místě nehody uzavřena, řekla mluvčí hasičů Dagmar Zemanová.

Auto silničáře při nehodě podle Zemanové srazilo. Rozsah jeho zranění zatím není znám. Nehoda se stala krátce po 16:00.

Řidiči mohou z dálnice sjet na 62. kilometru na Chlumec nad Cidlinou, zpět se mohou vracet na 50. kilometru u Dobšic.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Policie v Rusku zadržela před univerzitou dvacet lidí. Protestovali proti novému zákonu

Ruská policie dnes zadržela dvě desítky demonstrantů, kteří u budovy Moskevské státní univerzity protestovali proti novému zákonu o osvětě. Oznámil to list Kommersant. V budově univerzity se zrovna debatovalo s jedním z poslanců o zákonu, který kritizují představitelé školství, ekologie, kultury a informačních technologií. Mezi zadrženými se ocitl i jeden z poslanců moskevského sněmu.

Další zprávy