Zapomenutí hrdinové pracující třídy. Muscle cars nejsou jen Camaro nebo Mustang

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 8. 2019 7:17
Hodně výkonu za dostupnou cenu. Taková je zjednodušená definice aut, jimž se v Americe říká muscle cars - tedy auta se svaly. Tato kategorie se zrodila v 60. letech, aby v průběhu další dekády postupně ztratila svůj lesk. To kvůli ropné krizi i přísnějším emisním nařízením. I za těch několik let ale stihla vzniknout pěkná řádka ikonických modelů, z nichž je ale především v Evropě známá jen trojice Dodge Challenger, Ford Mustang a Chevrolet Camaro. V galerii si proto připomeňte desítku zapomenutých muscle cars.
Foto: Oldsmobile

Oldsmobile 4-4-2

Ke vzniku Oldsmobile 4-4-2 výrazně přispěl Pontiac GTO. Obě značky totiž patřily do koncernu GM a mezi oběma se v roce 1963 rozhořela rivalita ohledně vývoje a výroby sportovní verze relativně běžných modelů. Po balíčku GTO pro Pontiac Tempest LeMans tak následoval balíček 4-4-2 pro Oldsmobile F-85 a jeho vrcholný derivát Cutlass. Ten nabídl řadu technických i vizuálních změn a původně také 5,4litrový osmiválec. To aby neporušil politiku GM ohledně maximálního objemu motoru. Tím se odlišil od Pontiacu GTO, který hned při svém uvedení tuto skutečnost porušil.

Pro následující modelový rok už ale i Oldsmobile 4-4-2 dostal velkoobjemový motor, konkrétně 6,6litrový osmiválec s 257 kW. V následujících letech docházelo k postupným vylepšováním i navyšování výkonu motoru. Společně s druhou generací (na fotografii modelový rok 1971), představenou v roce 1968, se pak z Oldsmobile 4-4-2 stal samostatný model. Ten dostal mimo jiné i větší osmiválec o objemu 7,5 litru o výkonu 272 kW.

S jednotkou Oldsmobile koketoval již dříve, od modelového roku 1970 se však stala standardem pro všechny verze 4-4-2. V roce 1972 nicméně éra samostatného modelu 4-4-2 skončila, přičemž šlo opět jen o volitelný balíček pro některé verze modelu Cutlass. Standardní objem motoru byl snížen, 7,5litrový osmiválec nicméně stále zůstával možným příplatkem.

Jako balíček se provedení 4-4-2 objevovalo v nabídce Oldsmobile Cutlass i nadále, postupně se však snižoval výkon motoru. Poslední auto s označením 4-4-2 se objevilo na začátku 90. let jako volitelný balíček pro model Cutlass Calais. S původní 4-4-2 však toto auto mělo společného jen málo věcí, například šlo o předokolku se čtyřválcovým motorem.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 9 minutami

Izraelské nálety v Gaze budou pokračovat, dokud to bude nutné, uvedl Netanjahu

Izraelský premiér Benjamin Netanjahu v sobotu řekl, že Izrael bude pokračovat v náletech v Pásmu Gazy, dokud to bude nutné, a bude se přitom snažit co nejvíce chránit civilisty. Vinu za současné boje premiér připsal islamistickému hnutí Hamás, které v palestinské enklávě vládne. Informovala o tom agentura Reuters.

"Strana, která nese vinu za tuto konfrontaci, nejsme my. Jsou to ti, kdo na nás útočí," řekl Netanjahu v televizním projevu. "Jsme stále uprostřed této operace, stále ještě není u konce. Tato operace bude pokračovat tak dlouho, jak to bude nutné," dodal.

Násilnosti mezi Izraelem a Hamásem nyní eskalovaly nejvíce od poslední války v roce 2014. Hamásem vedené ministerstvo zdravotnictví hlásí zatím 145 mrtvých, Izrael na své straně registruje deset mrtvých.

Zdroj: ČTK
před 45 minutami

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásil Islámský stát

K pátečnímu útoku na mešitu v Kábulu se přihlásila teroristická organizace Islámský stát (IS). Informovala o tom agentura Reuters. Exploze v mešitě ve čtvrti Šakar Dara si vyžádala nejméně 12 obětí na životech. Stala se při pátečních modlitbách u příležitosti muslimského svátku íd al-fitr, kterým končí postní měsíc ramadán.

Islamistické hnutí Tálibán a afghánská vláda, které spolu vedou boje, vyhlásily od čtvrtka u příležitosti svátku třídenní příměří. Útok na mešitu Tálibán odsoudil již v pátek, jeho mluvčí ho ale podle agentury AP tehdy připsal afghánské tajné službě.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení Jana Nepomuckého

Stovky lidí v Praze oslavily 300. výročí od blahořečení nejznámějšího českého světce a patrona lidí od vody Jana Nepomuckého. Třináctý ročník Svatojánských slavností Navalis se kvůli epidemii i nesouhlasu pražského magistrátu s některými částmi programu konal v zúžené podobě. Byla mše, průvod a koncert, neuskutečnil se například plánovaný přelet letounů nad Karlovým mostem. 

Slavnost začala v podvečer v katedrále svatého Víta na Pražském hradě mší, kterou sloužil kardinál Dominik Duka. Zdůraznil statečnost Jana Nepomuckého, tato vlastnost je podle Duky potřeba i na cestě ze současné koronavirové krize. Po mši se vydal průvod na Karlův most směrem ke kostelu křižovníků na Starém Městě. Cestou mu přihlížely stovky lidí a turistů, kteří byli často bez roušek.

Ve stejné době se na půl hodiny rozezněly zvony z kostelů zasvěcených svatému Janu Nepomuckému. K akci se podle pořadatelů připojily zvony po celém světě. Mělo jich být nejméně 300, tedy počet připomínající letošní výročí světce.

Program zakončil tradičně koncert na hladině Vltavy, který ještě jednou připomenul roli zvonů při letošních slavnostech symfonií s názvem Svatojánské zvony. Pro letošní ročník ji složil skladatel, dirigent a držitel Českého lva Kryštof Marek. Koncert nebyl ozvučen, a to podle pořadatelů i kvůli zvýšené hladině Vltavy, kvůli které magistrát vyhlásil první stupeň povodňové aktivity.

Další zprávy