Zapomenutí hrdinové pracující třídy. Muscle cars nejsou jen Camaro nebo Mustang

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 8. 2019 7:17
Hodně výkonu za dostupnou cenu. Taková je zjednodušená definice aut, jimž se v Americe říká muscle cars - tedy auta se svaly. Tato kategorie se zrodila v 60. letech, aby v průběhu další dekády postupně ztratila svůj lesk. To kvůli ropné krizi i přísnějším emisním nařízením. I za těch několik let ale stihla vzniknout pěkná řádka ikonických modelů, z nichž je ale především v Evropě známá jen trojice Dodge Challenger, Ford Mustang a Chevrolet Camaro. V galerii si proto připomeňte desítku zapomenutých muscle cars.
Foto: Pontiac

Pontiac GTO

Pontiac GTO je mnohými považován za zakladatele segmentu muscle cars, přestože se podobně navržená auta objevovala už před ním. Poprvé se auto tohoto jména ukázalo v roce 1963 a šlo jen o volitelný balíček pro model Tempest LeMans. Vybaven byl však nejen osmiválcovým motorem o výkonu až 260 kW, ale také tužšími pružinami, dvojitou koncovkou výfuku, diferenciálem s omezenou svorností, širšími koly a řadou dalších prvků zlepšující vzhled i jízdní vlastnosti.

Na výběr byla manuální i automatická převodovka, stejně jako karoserie kupé či kabriolet. Z balíčku GTO se stal hit, jen za první rok se ho prodalo na 32 tisíc kusů. Od roku 1966 se tak z Pontiacu GTO stal samostatný model, který postupně dostal objemově větší osmiválec s vyšším výkonem a řadu dalších změn. Produkce první generace skončila v roce 1968, označení GTO pak z nabídky (tehdy už šlo opět jen o volitelný balíček pro jiný model) zmizelo v polovině 70. let.

Pontiac se označení snažil na začátku století oživit, tehdy šlo ale pro změnu jen o přeznačený a upravený Holden Monaro. Jeho výroba trvala tři roky, což Američané plánovali, při nichž se prodalo asi 40 tisíc kusů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Po střelbě v Liberci zemřela žena, muže lékaři převezli do nemocnice

Po střelbě v Liberci podlehla žena na místě zraněním, muže lékaři resuscitovali a přepravili do nemocnice. Uvedl to mluvčí zdravotnické záchranné služby Michael Georgiev. Případ si převzali krajští kriminalisté. Televize CNN Prima News uvedla, že zemřel i zraněný muž.

"Mohu potvrdit, že na místě byly dvě osoby. Žena byla několik desítek minut resuscitovaná, ale resuscitace byla bohužel neúspěšná, utrpěla zranění neslučitelná se životem," uvedl Georgiev. "Druhým pacientem byl muž, který byl také několik desítek minut resuscitován, tato resuscitace byla úspěšná a pacient byl transportován do liberecké nemocnice na traumacentrum," řekl mluvčí záchranky. Podle Primy muž zemřel po převozu do nemocnice.

Událost se stala v Rudolfovské ulici v neděli odpoledne. Policie informovala o zásahu s tím, že nebezpečí osobám v okolí nehrozí. Kriminalisté příčiny a okolnosti střelby na místě vyšetřují.

Zdroj: ČTK
Další zprávy