Zapomenutí hrdinové pracující třídy. Muscle cars nejsou jen Camaro nebo Mustang

Jan Matoušek Jan Matoušek
3. 8. 2019 7:17
Hodně výkonu za dostupnou cenu. Taková je zjednodušená definice aut, jimž se v Americe říká muscle cars - tedy auta se svaly. Tato kategorie se zrodila v 60. letech, aby v průběhu další dekády postupně ztratila svůj lesk. To kvůli ropné krizi i přísnějším emisním nařízením. I za těch několik let ale stihla vzniknout pěkná řádka ikonických modelů, z nichž je ale především v Evropě známá jen trojice Dodge Challenger, Ford Mustang a Chevrolet Camaro. V galerii si proto připomeňte desítku zapomenutých muscle cars.
Foto: Pontiac

Pontiac GTO

Pontiac GTO je mnohými považován za zakladatele segmentu muscle cars, přestože se podobně navržená auta objevovala už před ním. Poprvé se auto tohoto jména ukázalo v roce 1963 a šlo jen o volitelný balíček pro model Tempest LeMans. Vybaven byl však nejen osmiválcovým motorem o výkonu až 260 kW, ale také tužšími pružinami, dvojitou koncovkou výfuku, diferenciálem s omezenou svorností, širšími koly a řadou dalších prvků zlepšující vzhled i jízdní vlastnosti.

Na výběr byla manuální i automatická převodovka, stejně jako karoserie kupé či kabriolet. Z balíčku GTO se stal hit, jen za první rok se ho prodalo na 32 tisíc kusů. Od roku 1966 se tak z Pontiacu GTO stal samostatný model, který postupně dostal objemově větší osmiválec s vyšším výkonem a řadu dalších změn. Produkce první generace skončila v roce 1968, označení GTO pak z nabídky (tehdy už šlo opět jen o volitelný balíček pro jiný model) zmizelo v polovině 70. let.

Pontiac se označení snažil na začátku století oživit, tehdy šlo ale pro změnu jen o přeznačený a upravený Holden Monaro. Jeho výroba trvala tři roky, což Američané plánovali, při nichž se prodalo asi 40 tisíc kusů.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Merkelová a Biden vyzvali Rusko, aby stáhlo vojáky od ukrajinských hranic

Německá kancléřka Angela Merkelová a americký prezident Joe Biden ve středu vyzvali Rusko, aby stáhlo své vojáky od ukrajinských hranic a snížilo tak napětí v regionu. Uvedl to mluvčí německé vlády. Americký ministr obrany Lloyd Austin uvedl, že Spojené státy chtějí nadále Ukrajině poskytovat materiální pomoc, píše agentura Reuters.

Vyhrocenou situaci mezi Ruskem a Ukrajinou ve středu Biden a Merkelová probrali při telefonickém hovoru. "Kancléřka a prezident se shodli, že by Rusko mělo snížit počty armádních sil, aby situaci uklidnilo," uvedl mluvčí německého kabinetu Steffen Seibert.

Rusko na východě Ukrajiny v oblastech ovládaných proruskými separatisty a na Krymu v poslední době shromáždilo velké armádní síly. Kyjev varuje, že soustřeďování ruských vojsk u hranic s Ukrajinou znamená riziko ruské ozbrojené agrese, Moskva se však brání, že jen chrání svou bezpečnost. Při obnovených bojích zemřelo podle ukrajinské strany několik vojáků.

Austin, který je společně se šéfem americké diplomacie Antonym Blinkenem v Bruselu, dnes na tiskové konferenci prohlásil, že Washington je připraven Ukrajině pomoci se bránit.

Zdroj: ČTK
Další zprávy