Za tři roky bude každá pátá škodovka na baterky, věří v Mladé Boleslavi

Jakub Stehlík Jakub Stehlík
14. 6. 2022 13:52
Odcházející šéf Škodovky Thomas Schäfer v rozhovoru pro německý týdeník Automobilwoche uvedl, že pětinu celkové produkce mladoboleslavské automobilky budou v roce 2025 tvořit bateriová auta.
Thomas Schäfer při premiéře Škody Enyaq
Thomas Schäfer při premiéře Škody Enyaq | Foto: René Fluger

Automobilka Škoda Auto zrychlí přechod na elektromobilitu. Nepřímo to v rozhovoru pro německý magazín potvrdil současný předseda představenstva Thomas Schäfer. Na otázku Automobilwoche, kolik procent z výroby budou v roce 2025 tvořit elektrická auta, uvedl: "Pokud jde o plně elektrické vozy, věřím tomu, že se v roce 2025 dostane Škoda na dvacetiprocentní podíl z celkového objemu výroby."

To je oproti původním plánům výrazný posun. Například při premiéře hybridní Octavie RS na podzim 2020 automobilka zveřejnila odhad, podle kterého mělo být v roce 2025 elektrifikováno 30 % vyrobených škodovek. Zhruba polovinu z tohoto počtu však měly tvořit hybridní a plugin hybridní modely. Tedy vozy, u kterých zůstává dominantní pohonnou jednotkou spalovací motor.

Od nástupu do funkce v srpnu 2020 razil Schäfer představu, že se Škoda musí cenami výrazněji odlišit od mateřského Volkswagenu. Z počátku to vedlo k obavám, že se bude snažit automobilku předělat na "českou Dacii".

Své vize o Škodě jako cenově dostupné značce se však Schäfer nevzdal ani těsně před odchodem: "Do jisté míry jsme se ztráceli v přílišné rozmanitosti našich produktů. U Octavie jsme nabízeli 16 typů volantů, to bylo opravdu zbytečné. Naši zákazníci to vůbec nepotřebovali," řekl v rozhovoru pro Automobilwoche s tím, že se pod jeho vedením značka vrátila "na správnou cestu".

Připustil také, že se ve zjednodušení nabídky inspiroval u americké Tesly: "Ta také nenabízí 16 volantů u jednoho modelu." A stejně jako Tesla, zkouší nyní i Škoda na třech vybraných trzích prodávat auta agenturním způsobem. V praxi to znamená, že dealeři slouží pouze jako prostředníci mezi automobilkou a zákazníkem, nikoliv jako samostatní prodejci. Auto pak stojí všude stejně a kupující si nemůže vyjednat individuální cenu.

Dealeři takový způsob prodeje zpravidla nevidí rádi, protože odměna za zprostředkování je mnohem nižší než rozdíl mezi prodejní cenou a částkou, za kterou auta od výrobce nakupují.

Schäfer je však přesvědčen, že se agenturní způsob prodeje nakonec u Škody prosadí: "Prodejci i v budoucnu zůstanou důležitým článkem v kontaktu se zákazníky. Převezmou jen nové úkoly."

Po dvou letech v čele Škody Auto odchází Thomas Schäfer řídit značku Volkswagen. Ve funkci jej od července vystřídá Klaus Zellmer, který měl až dosud u Volkswagenu na starost prodej a marketing.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Britka Ghislaine Maxwellová byla dnes v USA odsouzena k 20 rokům vězení za napomáhání finančníkovi Jeffreymu Epsteinovi zneužívat náctileté dívky

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

O deset procent se od září navýší plat části zaměstnanců ve veřejném sektoru

Od 1. září by měli dostat o deset procent přidáno nepedagogičtí pracovníci či lidé, kteří pracují v resortech, jako je kultura. Jde zhruba o 300 tisíc lidí. Po jednání na úřadu vlády to novinářům řekli ministr práce Marian Jurečka (KDU-ČSL) a předseda Českomoravské konfederace odborových svazů Josef Středula. Konečnou shodu na růstu platů ve veřejném sektoru však předsedové vládních stran s odboráři nenalezli.

Před úterním jednáním odboráři požadovali přidání ve veřejném sektoru od července a uváděli, že se chtějí dohodnout na navýšení o 15 procent lidem se zmrazeným výdělkem a o 7,6 procenta ostatním. Devět odborových svazů veřejné sféry na podporu požadavků vstoupilo do stávkové pohotovosti, další čtyři je podporují. Koalice se s odboráři znovu sejde 19. července, kdy by podle Jurečky měla vzniknout dohoda nejen pro letošní rok, ale i pro rok 2023.

Zdroj: ČTK
před 3 hodinami

Trump věděl o zbraních v davu, který vyzval k pochodu na Kongres, řekla jeho někdejší asistentka

Někdejší prezident USA Donald Trump byl informován o přítomnosti zbraní v davu svých podporovatelů, které 6. ledna 2021 vyzval k pochodu na sídlo Kongresu bezprostředně před vypuknutím nepokojů. Před vyšetřovacím výborem Sněmovny reprezentantů to vypověděla někdejší asistentka Trumpova personálního šéfa Marka Meadowse. Rovněž uvedla, že Meadows se jí už 2. ledna svěřil s obavou, že den volební schůze Kongresu by mohl být "velmi, velmi špatný".

Sněmovní komise při narychlo svolaném slyšení předvolala Cassidy Hutchinsonovou, což byla podle médií Meadowsova pravá ruka, která se účastnila prakticky všech jeho aktivit. Důrazem na její svědectví se panel snaží ukázat, že Trumpův Bílý dům před událostmi 6. ledna dobře věděl o rizicích, přesto však pokračoval v kampani proti volebním výsledkům a v burcování stoupenců.

Zdroj: ČTK
Další zprávy