Za půl roku skončilo v Česku 30 autobazarů. Podle odhadů zřejmě zkrachuje do prosince jednou tolik

ČTK ČTK
5. 9. 2017 9:30
V prvním pololetí letošního roku v Česku zavřelo asi třicet autobazarů, většinou menších a na vesnicích nebo malých městech. Asociace prodejců použitých automobilů odhaduje, že do konce roku ukončí svou činnost nejméně dalších 25. Lidé si zvykli chodit do velkých společností, kde je rozmanitější nabídka.
V malých autobazarech není takový výběr, velké firmy navíc skupují mladé ojetiny, které zákazníky lákají víc.
V malých autobazarech není takový výběr, velké firmy navíc skupují mladé ojetiny, které zákazníky lákají víc. | Foto: iStock

Počet autobazarů na českém trhu klesl v prvním pololetí zhruba o 30 na přibližně 300. Skončily většinou malé vesnické autobazary nebo autobazary v menších městech s nabídkou do 30 automobilů. Oznámila to Asociace prodejců použitých automobilů. Prodejci s nabídkou 150 a více vozů naopak hlásí nárůsty prodejů.

Podle asociace se tak potvrzuje přesun zákazníků k obchodníkům nejen s velkým výběrem vozidel, ale i dalších služeb spojených s prodejem ojetin. Asociace odhaduje, že letos skončí nejméně ještě dalších 25 menších prodejců ojetin.

"Je to zcela logické, zákazník si může vybrat z většího počtu prodávaných automobilů a vyhledává prodejce, kteří poskytují i další doplňkové služby a garance," uvedl předseda asociace Petr Přikryl.

Podle Přikryla se na českém trhu ojetin projeví v letošním roce tzv. efekt ukončených operativních leasingů. Ty se ve velkém začaly nabízet zhruba před třemi lety a na trh se tak dostaly relativně nové vozy za příznivé ceny. Na ty však malé autobazary často nedosáhnou a skupují je velké firmy s dostatečně silným finančním zázemím.

V Česku se ročně prodá nebo doveze kolem 700 000 ojetých aut. Na autobazary z tohoto počtu připadá zhruba třetina. Recenze aut, která se aktuálně prodávají jako ojetiny, si můžete přečíst zde.

 

Právě se děje

před 5 minutami

Při nehodě dvou menších letadel v USA zemřelo osm lidí

Při nehodě dvou menších letadel u jezera Coeur d’Alene v americkém státě Idaho v neděli zemřelo osm lidí. S odvoláním na úřad místního šerifa to uvedla agentura AP. Podle svědků se letadla srazila nad vodou a následně zřítila do jezera.

Policie dosud uváděla dva mrtvé s tím, že šest dalších osob se pohřešuje. Úřady nevylučovaly, že jsou i tito lidé po smrti.

Na místě zasahovalo několik záchranářských i hasičských týmů. Z hloubky 40 metrů byla zatím vylovena těla tří obětí. "Nečekáme žádné přeživší," sdělil Ryan Higgins z úřadu šerifa. "Myslíme si, že všichni zemřeli."

před 10 minutami

Kalifornský soud obnovil soud s Nikulinem

Federální soud v Kalifornii obnovil pozastavený proces s Rusem Jevgenijem Nikulinem, obžalovaným z hackerských útoků. Informovala o tom dnes agentura RIA Novosti. Nikulina vydalo do Spojených států předloni Česko po zadržení v jednom z pražských hotelů v roce 2016.

Proces s Nikulinem v kalifornském San Francisku začal v březnu, krátce poté byl ale kvůli koronavirové pandemii přerušen. Soudce William Alsup nyní konstatoval, že procesu se již může zúčastnit alespoň šest ze 12 členů poroty, a soudní líčení proto může pokračovat.

Podle amerických vyšetřovatelů Nikulin napadl sociální sítě LinkedIn a Formspring a webové úložiště Dropbox. Je například obviněn z toho, že ze sítě LinkedIn ukradl data z více než 167 milionů účtů. U kalifornského federálního soudu je Nikulin obžalován z počítačového útoku, krádeže a spiknutí, za což mu hrozí až 30 let vězení. Nikulin soudu již dříve řekl, že se cítí nevinen.

před 2 hodinami

Facebook, WhatsApp ani Telegram nevydají data uživatelů v Hongkongu

Provozovatelé sociálních či komunikačních sítí Facebook, WhatsApp a Telegram dali najevo, že odmítnou splnit požadavek čínských úřadů, aby jim poskytli data svých uživatelů v Hongkongu. Tyto webové platformy naznačily, že zvažují dopad kontroverzního nového bezpečnostního zákona, který pro autonomní oblast Hongkongu 30. června schválil Peking.

Ostře kritizovaný zákon definuje čtyři trestné činy, u nichž bude uplatňován. Má jít o separatistické, podvratné a teroristické aktivity a spolupráci s cizími silami s cílem ohrozit národní bezpečnost. Právní akt podle kritiků znamená konec principu "jedna země, dva systémy", kterým Čína Hongkongu při převzetí od Británie v roce 1997 zaručila určité svobody a práva. Sporný čínský právní předpis kriminalizuje některá prodemokratická hesla, jako například "Osvoboď Hongkong, revoluce naší doby!", které má podle hongkongské vlády separatistický význam.

Zdroj: ČTK
Další zprávy