Za obraz vám dáme auto. Švédský Polestar chce své kupé 1 se zájemci směnit i za umění

Martin Přibyl Martin Přibyl
11. 6. 2021 11:30
Luxusní odnož švédského Volva, automobilka Polestar, zájemcům o svá auta umožní, aby si je koupili za „umění“. Jedny z posledních kusů sportovního hybridního kupé Polestar 1, které jinak stojí 155 000 eur (3,9 milionu korun) a jehož výroba letos končí, bude možné pořídit výměnou za sochu nebo obraz.
Speciální edice hybridního kupé Polestar 1.
Speciální edice hybridního kupé Polestar 1. | Foto: Polestar

Polestar zváží přijetí všech možných typů umění: od fotografií přes obrazy, sochy, nejrůznější instalace a další. Příchozí nabídky nejprve zváží přední znalec Theodor Dalenson, a pokud podle něj bude smysluplné je pořídit, automobilka si je nechá ocenit u dvou z nejslavnějších aukčních domů Sotheby’s a Philips. Firma přitom plánuje, že po určité době umělecká díla opět prodá.

Dalenson pro tiskovou zprávu automobilky připomíná, že v minulosti podobné směny nebyly ničím výjimečným a že jejich prodej probíhal mimo dnes zavedený trh s uměním. "Před několika sty lety probíhal obchod s uměním především mezi umělci a jejich patrony. Umělci jako Picasso třeba směňovali svoje skici za jídlo v restauraci. Iniciativa Polestaru je tedy ve své podstatě velice přirozeným rozšířením tradičního pojetí umění jako platby za cenné věci."

Pro Polestar je logicky podobný způsob pořízení umění zajímavou investicí. Aukční ceny rostou jak u klasického, tak současného umění a za vysoké částky se prodávají i poměrně specifické předměty. Designové tenisky Kanyeho Westa, které měl raper v roce 2008 na předávání cen Grammy, se letos na jaře vydražily za 1,8 milionu dolarů (37,5 milionu korun).

"Nápad nabídnout Polestar 1 umělcům a sběratelům směnou za umění je skvělý. Je to pro nás skutečně výjimečný vůz (jedná se o první model značky, pozn. aut.) a my ho chtěli unikátní cestou oslavit předtím, než jeho výroba skončí. Ostatně podobně jako umělecké dílo, je i tohle auto ručně vyráběné a cenné," říká šéf automobilky Thomas Ingenlath, bývalý šéfdesignér Škody a mj. autor modelů Roomster a Yeti.

Prodejní model auto za umění bude automobilka nabízet v USA a Evropě od 10. června do 25. srpna 2021. Směnit za umění půjde i některý z 25 kusů speciální edice Polestaru 1, již automobilka představila na dubnovém autosalonu v Šanghaji. Ta je vyvedená v matné zlaté barvě s odpovídajícími brzdovými třmeny a černými koly.

Netradiční možnosti pořízení auta v nedávné době zkoušela i americká Tesla, která krátkou dobu nabízela své modely za kryptoměnu bitcoin. V polovině května s tím ale přestala, protože podle Elona Muska může těžba kryptoměny způsobovat globální oteplování. Potřebná elektřina má vznikat spalováním uhlí.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 9 hodinami

Dívkám v britském klubu někdo píchl do nohy injekci s narkotiky, policie zadržela dva mladíky

Britská policie zadržela dva muže ve věku 18 a 19 let v souvislosti s vyšetřováním případů žen, které oznámily, že jim v nočním klubu někdo bodnul do nohy injekci s narkotiky, informoval list The Times.

Podle policie v hrabství Nottinghamshire jsou oba muži podezřelí, že ženám podali preparát s cílem "zranit je, obtěžovat nebo jim ublížit". Policisté neuvedli, jakou látku muži údajně ke zdrogování žen použili.

Bezpečnostní síly momentálně vyšetřují 15 případů, ve kterých mladé ženy a muži uvedli, že jim někdo v klubu píchnul do nohy injekci, a nejméně 140 oznámení o drogách v pití. Britská ministryně vnitra Priti Patelová ve středu požádala policii, aby jí urychleně podala informace k těmto případům. Na sociálních sítích se totiž začala množit svědectví žen, kterým se údajně něco podobného stalo, a vznikla kampaň, která vyzývá, aby lidé jeden den v týdnu bojkotovali noční kluby.

"Tato dvě zadržení přicházejí po mé prosbě a po výzvě, aby se lidé přihlásili a nahlásili nám jakékoli incidenty," uvedla šéfka policie v Notthighamshire Kathryn Cranerová. "Pokračujeme v důkladném prošetřování všech oznámení, která nám byla předložena, a tato dvě zadržení ukazují, že pracujeme extrémně tvrdě a spolupracujeme s licencovanými podniky," dodala.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 10 hodinami

Nejvyšší soud USA texaský protipotratový zákon nezablokoval

Americký nejvyšší soud se bude 1. listopadu zabývat snahou vlády amerického prezidenta Joea Bidena a poskytovatelů potratů zrušit přísný texaský zákon, který zakazuje skoro všechna umělá ukončení těhotenství. Texaský protipotratový zákon nicméně zatím zůstane v platnosti, jelikož soudci odložili rozhodnutí o tom, zda jej na žádost vlády zablokovat. Informovala o tom dnes agentura Reuters.

Soudci nejvyššího soudu uvedli, že budou rozhodovat o tom, zda je federální vláda oprávněná kvůli texaskému zákonu podat žalobu. Odpověď na tuto otázku pomůže při rozhodování, zda by zákon měl být zablokován, zatímco spor pokračuje. Prozatím však zákon zůstává v platnosti. Ústní jednání je plánováno na 1. listopadu. Podle agentury AP soud v kauze jedná neobvykle rychle.

V druhém nejlidnatějším státě USA protipotratový zákon platí od začátku září a je označován za nejpřísnější platné opatření proti interrupcím v zemi. Zakazuje provádět potraty od chvíle, kdy lze zachytit srdeční aktivitu embrya, tedy přibližně od šestého týdne těhotenství, kdy mnoho žen ještě ani netuší, že jsou těhotné. Potrat v Texasu nemohou podstoupit ani ty ženy, které otěhotněly v důsledku incestu nebo znásilnění. Výjimka existuje pouze pro případy krizové zdravotní situace. Texaský zákon je přitom jedním z řady podobných republikány podporovaných omezení potratů, která byla v posledních letech schválena na úrovni států USA.

Zdroj: ČTK
Další zprávy