Společně za jeden kabel. Praze pomůže s nabíječkami Škoda Auto a Pražská energetika

Martin Frei Martin Frei
21. 6. 2022 11:55
Ke spolupráci na rozvoji nabíjecích stanic se včera zavázali představitelé Rady hlavního města Prahy, Škody Auto a Pražské energetiky. Memorandum podepsali po symbolickém otevření nabíjecího terminálu u Kongresového centra, který poslouží elektromobilům zástupců EU jednajících v rámci českého předsednictví.
Foto: Škoda Auto

Hustá síť nabíječek je klíčovou podmínkou rozšíření elektromobility. V Česku jejímu budování často brání úřední nebo technické překážky a nedostatek iniciativy. Spojíme-li důslednost samosprávy, zkušenost energetiků a dravost podnikatelské sféry, půjde to snáz. Asi tak lze shrnout Memorandum o porozumění a vzájemné spolupráci, které včera podepsali zástupci automobilky, energetiky a městské rady.

Materiál neuvádí, kolik stanic by v Praze mělo vyrůst a kdy. Vymezuje role všech tří stran pro další jednání. Škoda přispěje datovými podklady odrážejícími poptávku. Na jejich základě Pražská energetika naplánuje investice, jež poté realizuje ve spolupráci s městem. Nabíječky budou zároveň zapojeny do vyhledávacích i platebních aplikací od motoristické Chargee přes Lítačku až po roamingové operátory jako Hubject.

Rozhodující fází bude výběr vhodných lokalit a podpora síťového připojení. I když memorandum výslovně připouští, že tato část bude ovlivněna lokálními podmínkami a stavebním zákonem, zástupci města se podpisem zavázali k podpoře procesu výstavby.

Za povšimnutí stojí důraz, který memorandum klade na podporu nejrychlejších stanic s výkonem přes 150 kilowattů, takzvaných hyperchargerů (HPC). Soustředí se na místa s potenciálem tranzitní dopravy. Tedy u dálničních uzlů, přivaděčů a výpadovek. Podpora dalších typů nabíjení - tedy stejnosměrného s 50 kilowatty a parkovacího se střídavým proudem - je výslovně zmíněna jako sekundární.

Nad tímto pořadím projevovali viditelnou radost zejména lidé ze Škodovky, pro něž je rychlé nabíjení prodejní argument. Postoj Pražské energetiky je dlouhodobě vyváženější. Podle jejich odborníků má pomalé nabíjení ve městě své nezastupitelné místo. V obytných zónách ovšem spíše než o stavbu stovek malých stojánků půjde o využití lamp veřejného osvětlení. Praha jich má vytipováno na tři tisíce.

Pro obyvatele města je široce dostupné nabíjení střídavým proudem o nižším výkonu stejně důležité jako hyperchargery podél dálnic. Je totiž z principu levnější a zároveň šetrnější k bateriím vozidel.

V nejbližší době tyto požadavky nepůjde skloubit bez kompromisů. Symbolicky to vystihlo otevření nabíjecího terminálu Pražské energetiky u Kongresového centra na Vyšehradě, kam zástupci tří stran přijeli memorandum podepsat. Odbaví šestnáct elektromobilů současně, ale pouze střídavým proudem do 22 kilowattů.

Jistě to vyhoví diplomatům a politikům Evropské unie, kteří sem budou jezdit na jednání během českého předsednictví. Jejich schůzky běžně trvají půl dne. Motoristům, kteří po magistrále kolem Vyšehradu míří na Tábor či Vysočinu, by se právě tady hodily rychlé stejnosměrné stojany. A takový je tu zatím jen jeden.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 5 minutami

"Vypil jsem příliš mnoho." Britský poslanec rezignoval poté, co sexuálně napadl dva muže

Britský konzervativec Christopher Pincher rezignoval na vládní post náměstka hlavního whipa kvůli údajnému sexuálnímu napadení dvou mužů, které údajně v opilosti osahával ve stranickém klubu v centru Londýna. Konzervativní strana jej v pátek vyloučila z poslaneckého klubu a v Dolní sněmovně bude pokračovat jako nezařazený, uvedla stanice BBC. Whip je vybraným poslancem, který dohlíží na to, aby příslušníci jeho strany hlasovali podle stranických zájmů.

Pincher ve čtvrtek napsal dopis premiérovi Borisi Johnsonovi, který v plném znění obdržel bulvární list The Sun. "Minulou noc jsem vypil příliš mnoho. Ztrapnil jsem sebe i ostatní… .Myslím, že je nyní správné, abych rezignoval na pozici náměstka hlavního whipa," napsal Pincher premiérovi.

Hlavní whip v britském parlamentu zaštiťuje celý systém dohlížení (whipování), je též členem vlády a mnohdy pravou rukou premiéra.

Zdroj: ČTK
před 8 minutami

Česko předsednictví v Radě EU navzdory těžké době zvládne, ujistil Fiala

Premiér Petr Fiala (ODS) před večerním Koncertem pro Evropu v Litomyšli ujistil, že ČR zvládne předsednictví v Radě EU, přestože se nachází v těžké době. Česká republika bude dělat vše pro to, aby udržela jednotu EU, která se v těchto měsících ukázala její nejsilnější zbraní, uvedl Fiala. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová v projevu řekla, že Česko vždy inspirovalo Evropu příběhy odvahy. Před zahájením koncertu vyskočili na pódium dva aktivisté, kteří s transparenty v rukou demonstrovali za ochranu klimatu.

Fiala ve svém proslovu pogratuloval francouzským kolegům k úspěšným šesti měsícům v čele EU. "Pevně věřím, že Česká republika naváže na francouzské úspěchy a dostojí svým závazkům ve prospěch Evropy a jejích občanů. Nacházíme se v jednom z nejtěžších období posledních desetiletí, ale jsem přesvědčen, že tak, jako jsme zvládli minulé krize, dovedeme si poradit i se současnými problémy," řekl Fiala.

S evropskými politiky v pátek Litomyšli mluvil o tom, co je třeba v nadcházejících měsících udělat, aby obyvatelé členských států žili ve větším bezpečí a byla zachována prosperita kontinentu. "A hlavně, abychom pomohli našim občanům zvládnout rostoucí ceny a zajistili dostatek energií a potravin," uvedl Fiala.

Zdroj: ČTK
před 10 minutami

Hasiči zasahují u požáru haly v Zápech u Čelákovic. Vyhlásili třetí stupeň poplachu, v hale jsou uskladněny autodíly, zřejmě i oleje a plynové lahve.

Zdroj: ČTK
před 42 minutami

V Nigérii odsoudil soud tři muže k trestu smrti ukamenováním

Islámský soud v severonigerijském státě Bauchi odsoudil tři muže k trestu smrti ukamenováním, protože se prokázala jejich homosexualita. Podle agentury Reuters to dnes oznámil náčelník náboženské policie, která muže zatkla.

Severní Nigérie je převážně muslimská. Soudy, které se řídí islámským právem šaría, státy v tomto regionu používají k trestání obyvatel za různé činy, od cizoložství až po rouhání.

Šéf náboženské policie v místní správní oblasti Ningi v Bauchi Adam Dan Kafi uvedl, že tři muži byli zatčeni 14. června a obviněni před islámským soudem. Všichni tři, včetně sedmdesátiletého muže, se podle Kafiho k činu přiznali, přestože je nezastupovali právníci. Soudce Munka'ilu Sabo je podle velitele náboženské policie ve čtvrtek odsoudil k trestu smrti, ale mají možnost se do 30 dnů odvolat.

Každý trest smrti vynesený islámskými soudy musí v Nigérii schválit guvernér státu. V Nigérii se homosexualita, stejně jako ve většině afrických zemí, považuje za nepřijatelnou. V této nejlidnatější africké zemi zároveň platí zákon, jenž umožňuje dlouhé tresty odnětí svobody pro osoby odsouzené za veřejné projevy stejnopohlavního vztahu a osoby, které uzavřou stejnopohlavní manželství.

Zdroj: ČTK
Další zprávy