Z výfuků rovnou na papír. Ambiciózní projekt mění škodliviny z aut na černou barvu pro umělce

Jan Markovič Jan Markovič
25. 2. 2017 7:13
Tři čtvrtě hodiny jízdy autem stačí na náplň jednoho pera černou barvou. Společnost Air-Ink dokáže pomocí speciálního zařízení, které se připojí k jakémukoliv výfuku, nasbírat škodlivý popel. Cílem je snížit znečištění ovzduší a zároveň odpad k něčemu využít. Firma už získala dostatek peněz na Kickstarteru.
Air-Ink už přes svou mateřskou společnost Graviky Labs produkuje celou řadu zboží založeného na využití temně černé barvy z popela.
Air-Ink už přes svou mateřskou společnost Graviky Labs produkuje celou řadu zboží založeného na využití temně černé barvy z popela. | Foto: Tiger Beer

Indická Bombaj patří mezi nejznečištěnější města světa. Není proto náhodou, že z této metropole pochází tři studenti americké technologické university MIT, kteří přišli s nápadem, jak znečištění vzduchu snížit a zároveň ho recyklovat. Vznikly projekt a firma nazvané Air-Ink.

Společnost slibuje, že je schopná pomocí speciálního zařízení zachytit částečky popela přímo z výfuků dieselových aut. Kovová tuba s jemným sítem a senzory se jmenuje Kaalink. A není nutné ji připevňovat jen k výfukům aut. Firma ji vyzkoušela i na vlaku, bagrech nebo obyčejných komínech.

Air-Ink poté zásobník s popelem zpracuje a vyfiltruje. Pomocí mechanického čistění z něj odstraní těžké kovy a sklo, zůstanou jen prachové částečky. Ty pak smíchá s přesným množstvím rostlinného oleje podle toho, jaký má být výsledný produkt. Může z něj pak vyrábět propisovačky, fixy, označovače, ale třeba i lak určený k vnitřnímu a venkovnímu nátěru.

Zařízení Kaalink může mít různou velikost. Připevnit ho lze k výfuku i komínu.
Zařízení Kaalink může mít různou velikost. Připevnit ho lze k výfuku i komínu. | Foto: Tiger Beer

"Popel je nebezpečný ve formě aerosolu, který skončí v našich plicích. V znečištěných místech ho dýcháme každý den. Pokud ho ale vyčistíme od těžkých kovů a proměníme v barvu, je stejně bezpečný jako kterýkoliv jiný inkoust," říká Anirudh Sharma, jeden ze tří zakladatelů společnosti Air-Ink.

V současnosti má firma k dispozici 75 zařízení Kaalink, které rozdala hlavně v Indii mezi přátelé zakladatelů a firmy, jež měly o spolupráci s projektem zájem. Netrvalo ale dlouho a loni si snahy tří indických mladíků všiml pivovar Tiger Beer. Do projektu se zapojil a nyní by měla i jeho auta dostat do výfuků tato zařízení.

Air-Ink už přes svou mateřskou společnost Graviky Labs produkuje celou řadu zboží založeného na využití temně černé barvy z popela. Základem je třicetimilimetrové pero, jehož obsahem je barva z popela vyprodukovaného za pouhých 45 minut jízdy.

Společnost už požádala i o podporu na Kickstarteru, což se povedlo. Vybrala zatím dvojnásobek toho co potřebovala. Ve spolupráci s Tiger Beer také natočila propagační video, které popisuje, jak celý proces funguje a co s popelem lze dělat. Podívejte se (anglicky):

Projekt indických studentů, kteří založili firmu na výrobu barvy z popela výfuků automobilů. | Video: Jan Markovič
 

Právě se děje

před 54 minutami

Satoranský nedal ani bod, Chicago opět prohrálo

Basketbalisté Chicaga nezvládli po pauze pro Utkání hvězd ani druhý zápas a ve své hale United Center podlehli Phoenixu 104:112. Bulls si připsali osmou porážku za sebou, což je v současnosti nejdelší šňůra v lize. Nedařilo se ani Tomáši Satoranskému, český reprezentant za téměř 23 minut hry netrefil ani jednu z osmi střel a zůstal bez bodu. Nasbíral i tři fauly a tři ztráty, ale také šest doskoků.

Satoranskému, jenž stejně jako v minulém zápase nastoupil na křídle, se po příchodu do Chicaga stalo poprvé, že by se nezapsal mezi střelce. Jeho minimem dosud byly dva body, které zaznamenal třikrát. Nulu měl na kontě naposledy v listopadu 2018 - tehdy ale za Washington odehrál pouze něco málo přes šest minut.

Bulls v duelu vedli až o 17 bodů, nezvládli ale závěr. Ve statisticky vyrovnaném utkání měli hosté převahu na doskoku (47:38) a vynikal zejména DeAndre Ayton s devatenácti. K nim přidal i 28 bodů, nejlepším střelcem hostů byl Devin Booker (29). V dresu Chicaga si 33 body vylepšil maximum Coby White, jenž trefil sedm trojek.

Chicagu se po šňůře nezdarů vzdaluje osmá příčka ve Východní konferenci, na kterou s bilancí 19-38 ztrácí z jedenácté pozice pět výher. Phoenix má v Západní konferenci na postup do play off stejnou ztrátu.

NBA:

Atlanta - Dallas 111:107, Charlotte - Brooklyn 86:115, Chicago - Phoenix 104:112 (za domácí Satoranský 6 doskoků a 1 asistence), LA Clippers - Sacramento 103:112, Miami - Cleveland 124:105, Milwaukee - Philadelphia 119:98, Utah - Houston 110:120.

Zdroj: ČTK
Další zprávy