Xenonové světlomety u ojetin? Pozor na ně, zaděláváte si na drahé problémy

Vladislav Jasan
18. 3. 2019 6:02
Pokud hledáte ojeté auto a v nabídkách inzerce vás lákají starší vozy s xenonovými světlomety, zpozorněte. Vyžadují náročnější údržbu, která se navíc ve srovnání s běžnými žárovkami prodraží.
Foto: iStock

Nákladná výměna

Xenony mají oproti halogenům i další součásti, které jsou násobně nákladnější na výměnu. Nejde jen o samotné výbojky, jejichž výměna je otázkou v řádech vyšších stovek a mnohem spíše tisíců, zatímco žárovka stojí desítky či stovky korun. Problémy mohou být se startéry, řídicími jednotkami i dalšími díly. Xenony mají většinou (dle předpisů - jakkoli výjimky existují, například Škoda Rapid má jednodušší slabší xenony) také automatické nastavování sklonu a ostřikovače, často také systém natáčení. To vše představuje další a další krokové elektromotorky, táhla, řídicí elektroniku a vysokonapěťové komponenty.

Všechny jsou citlivé na pronikání vlhkosti, což u starších vozů, u nichž gumové záslepky a těsnění světel postupně zteří, může představovat nákladný problém. Když pomineme, že některé modely systémově trpí na závady výbojek (např. vlivem kolísajícího napětí palubní sítě) nebo startérů, mají opravy xenonových světel ještě jedno specifikum. Pokud vám třeba zahoří řídicí jednotka vlivem vlhkosti nebo rozbijete krycí sklo a bude potřeba xenon vyměnit, narazíte u některých vozů na nečekaný problém.

 

Právě se děje

před 10 minutami

Vrátili jste se z oblasti s koronavirem? Zůstaňte chvíli doma, doporučil Číňanům Peking

Úřady v čínském hlavním městě Pekingu vyzvaly obyvatele města, kteří se vracejí z oblastí zasažených novým typem koronaviru, aby 14 dnů zůstali doma, a zabránili tak šíření nákazy. Informuje o tom agentura Reuters. Podobnou výzvu vydala i obchodní metropole Šanghaj.

Čína zesiluje opatření, aby zamezila šíření viru, kterým se od konce loňského roku v nejlidnatější zemi světa nakazilo více než 800 osob a 26 z nich zemřelo. Uzavřena je desítka měst v centrální provincii Chu-pej, odkud se nákaza šíří a odkud je hlášeno nejvíce případů.

Zdroj: ČTK
Další zprávy