Xenonové světlomety u ojetin? Pozor na ně, zaděláváte si na drahé problémy

Vladislav Jasan
18. 3. 2019 6:02
Pokud hledáte ojeté auto a v nabídkách inzerce vás lákají starší vozy s xenonovými světlomety, zpozorněte. Vyžadují náročnější údržbu, která se navíc ve srovnání s běžnými žárovkami prodraží.
Foto: iStock

Drahá oprava

Dnešní světlomety mají polykarbonátové kryty, které časem přirozeně žloutnou, matní a tvoří se na nich drobné praskliny. Jdou sice "rozleštit", ale to je dočasné řešení.

Takto poškozené světlo znamená také problém na STK. Kryty nelze měnit samostatně, jsou zalisované se zadní částí světlometu do jednoho celku. Jakkoli je celý plastový výlisek tělesa světlometu svou výrobní cenou v podstatě shodný u xenonu a halogenu, jsou ty pro xenony (coby "luxusní zboží") většinou výrazně dražší než pro halogeny. Při drobné nehodě budete řešit tentýž problém, prasklina krytu vás vyřadí z STK a při namátkové silniční kontrole si také vysloužíte pokutu.

 

Právě se děje

před 9 hodinami

Stříbrný koulař z MČR Vilímek dostal za doping čtyřletý trest

Koulař Tomáš Vilímek přišel kvůli dopingu o stříbrnou medaili z mistrovství republiky. Dvaadvacetiletý atlet Spartaku Třebíč užil zakázaný steroid drostanolon, byl diskvalifikován a antidopingový výbor mu udělil čtyřletý zákaz činnosti. Informovala o tom Česká televize.

Vilímek prohrál na srpnovém mistrovství republiky v Plzni pouze s Martinem Novákem, který jako jediný překonal hranici 18 metrů. V nových výsledcích se na druhé místo koulařské soutěže posunul Ladislav Prášil a na bronzovou pozici Marek Bárta.

Vilímek se letos zlepšil na 17,98 metru, druhý byl i na Odložilově memoriálu. Dopingový trest mu vyprší na konci srpna roku 2024.

Zdroj: ČTK
Další zprávy